Międzyszkolny Klub Wolontariatu

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z
         jakim tej pomocy się udziela”.
                     Jan Paweł II

Założeniem programu jest stwarzanie możliwości oraz angażowanie dzieci i  młodzieży w różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne. Program  przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, klas II i III Gimnazjum, Zespołu Szkół Agrobiznesu oraz grona pedagogicznego. Oferta skierowana jest do osób chcących „pracować” we wszystkich obszarach życia społecznego, a w szczególności w zakresie pomocy społecznej, kultury, ekologii, edukacji, sportu. Głównym celem programu jest wolontarystyczna aktywizacja młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ujęcie spontanicznych chęci do działania młodych ludzi w bardziej stałe i usystematyzowane ramy organizacyjne. Klub ma za zadanie rozwijania działalności zarówno na zewnątrz, wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc innych, jak i wewnątrz szkoły, na rzecz jej samej społeczności uczniowskiej. Uczniowie będą angażowani w prace na rzecz środowiska lokalnego. Jest to zatem element edukacji społecznej oraz integracja ze środowiskami defaworyzowanymi (np. seniorów, osób niepełnosprawnych itp.). MKW przygotowywać będzie młodzież do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i obywatelskim, rozwijać ich zainteresowania, umiejętności interpersonalne, a przede wszystkim nieść ze sobą wiele wartości wychowawczych, kształtujących kreatywność, odpowiedzialność i otwartość na drugiego człowieka.

Turniej Mikołajkowy
 07.12.2017 wolontariusze z Międzyszkolnego Klubu Wolontariatu odwiedzili wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Człuchowie.  Opiekunowie MKW: p. K. Kęska i p. A. Szeliga wraz z wolontariuszami zorganizowały turniej mikołajkowy, w którym drużyny rywalizowały ze sobą w najrozmaitszych mikołajkowych konkurencjach. Ich zadaniem było między innymi pakowanie prezentów, układanie puzzli, wykonanie ozdób choinkowych, zespołowe śpiewanie kolęd. Nad pracą grup czuwali wolontariusze, którzy wykazali się ogromną empatią. W tym turnieju nie było przegranych, wszystkie dzieci otrzymały nagrody, a były nimi maskotki, przybory szkolne, artykuły papiernicze i mnóstwo słodyczy, które zostały pozyskane w trakcie wcześniej zorganizowanych zbiórek w Zespole Szkół Agrobiznesu, Gimnazjum nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 1.
Turniej spotkał  się z dużą aprobatą zarówno ze strony wychowawców, jak i  wychowanków oraz wolontariuszy. Wszystkim udzieliła się prawdziwie mikołajkowa atmosfera. Nie zabrakło uścisków, miłych słów oraz wzruszeń. To spotkanie na pewno zaowocuje współpracą w przyszłości.

PAŹDZIERNIK

W środę 04.10.2017 uczniowie z MKW uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Zerwijmy łańcuchy” protestując przeciwko trzymaniu naszych czworonożnych przyjaciół na łańcuchu.  Całemu protestowi przyświecało hasło:  „Przywiąż psa do siebie, nie do budy!” Organizatorzy ugościli nas pyszną drożdżówką i ciepłym mlekiem 

W polskiej tradycji uroczystość Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas i jedyne w swoim rodzaju święto. Jest to moment zadumy, refleksji, wspominania tych, których z nami już nie ma...
W tygodniu poprzedzającym 1 listopada wolontariusze Międzyszkolnego Klubu Wolontariatu działającego w Zespole Szkół Agrobiznesu oraz Gimnazjum nr 1 im Kazimierza Jagiellończyka , przeprowadzili akcję sprzątania opuszczonych i zaniedbanych grobów na cmentarzu komunalnym. Uwieńczeniem akcji była modlitwa za dusze zmarłych oraz zapalenie zniczy na uporządkowanych grobach. Akcja skłoniła uczestników do refleksji na temat sensu życia i przemijania oraz znaczenia dnia Wszystkich Świętych w życiu każdego człowieka. Wy także pamiętacie w ten szczególny czas o grobach Waszych bliskich.

WRZESIEŃ

W dniach 08-15.09.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 z klasami II i III Gimnazjum nr 1 oraz Zespole Szkół Agrobiznesu miała miejsce akcja charytatywna „Szkoła szkole”, której inicjatorem był Międzyszkolny Klub Wolontariatu wraz z opiekunami: p. A. Szeligą oraz p. K. Kęska.
Przez tydzień wolontariusze należący do MKW zbierali artykuły szkolne dla dzieci ze szkół z terenów dotkniętych sierpniową nawałnicą.
Dzięki wielkiej empatii rodziców naszych uczniów udało się zebrać dziesiątki zeszytów, piórników, farb, kredek, teczek… 📚 ✏ 📏
KOCHANI RODZICE! Serdecznie Wam dziękujemy, bez Was ta zbiórka nie zakończyłaby się takim powodzeniem!  🤗 👏
Do naszej akcji włączyła się również Hurtownia Junior, Producent Artykułów Biurowych Barbara a także Niepubliczne Przedszkole Bajka w Człuchowie. Serdecznie Wam dziękujemy za wsparcie i bezinteresowną pomoc!!!
Wszystkie zebrane artykuły trafiły do Szkoły Podstawowej w Czyczkowach oraz do Gminnego Zarządu Oświaty w Brusach.

Jesteśmy po zbiórce Banku Żywności  :-)
W dniach 29.-30.09 wspólnymi siłami udało się zebrać przeszło 160 kg jedzenia! Wolontariusze dali z siebie wszystko  :-)momentami było naprawdę zimno ❄ ale dzięki gorącej herbatce dało się wytrzymać. Oczywiście bezcenne były dodatkowe kurtki i bluzy, które przyniosła  mama jednej z wolontariuszek, która dzielnie koordynowała całą zbiórkę

wrzesień  październik  listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiec