Menu:

AKTUALNOŚCI - GRUDZIEŃ 2013

Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ
ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
ŻYCZYMY WSZYSTKIM,
KTÓRYM NIEOBCY JEST LOS NASZEJ SZKOŁY,
RODZICOM, SPONSOROM,
INSTYTUCJOM WSPOMAGAJĄCYM OŚWIATĘ,
PIĘKNYCH, POGODNYCH, RADOSNYCH ŚWIĄT.

NIECH TE WYJĄTKOWE DNI PRZYNIOSĄ
ODPOCZYNEK PO ROCZNYCH TRUDACH
I NADZIEJĘ NA LEPSZE JUTRO.Jasełka w naszej szkole (20 XII 2013)

Zobacz zdjęcia >>>>


W hospicjum

W świątecznym nastroju

16 grudnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili dzieci przebywające na oddziale dziecięcym tutejszego szpitala i chorych w hospicjum. W ramach świątecznej akcji „Prezenty pod choinką” przygotowano program artystyczny. Chcąc przybliżyć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie śpiewali o magicznych świętach pełnych wzruszeń i śniegu, zapraszali Mikołaja, aby przybył i obdarzył wszystkich dobrymi prezentami, mówili o chorych dzieciach życząc im iskierek radości i dużo, dużo zdrowia oraz miłości, przedstawili inscenizację o narodzinach Maleńkiego w Betlejem. Wszystkich obdarowano prezentami. Ponadto, uczniowie złożyli pacjentom i pracownikom służby zdrowia świąteczne życzenia. Naszą wizytę zakończyliśmy wspólnie zaśpiewaną kolędą.WIGILIJNE SPOTKANIE W SOSW
W czwartek 18 grudnia – już po raz dwunasty – uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wigilii Integracyjnej w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Człuchowie . Na wstępie gospodarze przedstawili wzruszający program świąteczny, następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali kolędy, pastorałki, scenki biblijne i złożyli wszystkim świąteczne życzenia.
Dyrektor ośrodka podziękował za występ i otrzymane dary w ramach akcji „I ty możesz zostać św. Mikołajem”.
Wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji wigilijnej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, świątecznej atmosferze.
Anna Mielewczyk ,Danuta Tylingo, Maria Opar, Krystyna KassnerHej kolęda, kolęda i wiadomo już Święta!
W dniach 18 i 19 grudnia odbyły się w grupach "Pszczółek" i "Motylków" występy Wigilijne dla rodziców. Dzieci zaśpiewały kolędy i piosenki świąteczne oraz pięknie wyrecytowały wiersze o Świętach Bożego Narodzenia. Na koniec uroczystości wychowawcy, dzieci i rodzice złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia. Uroczystości przygotowały: Danuta Burak, Katarzyna Odalanowska oraz Diana Trela


SPOTKANIE WIGILIJNE W ZERÓWCE

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku- jest to szczególny czas.Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, wręczania prezentów bliskim. Dla zerowiaków to również wyjatkowy okres. 17.12.2013r. w grupie 0-2 "Borowiki" odbyła się wigilia klasowa wraz z rodzicami. Oprócz świątecznych ozdób i dekoracji dzieci przygotowały wierszyki o tematyce bożonarodzeniowej i zaprezentowały mini koncert kolęd i pastorałek. Piękne przedstawienie  wprowadziło wszystkich w wigilijny nastrój. Dziękuję wszystkim rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunku.
Iwona Bicz i Anna Bukowska


JASEŁKA U MUCHOMORKÓW
Historię Marii, Józefa i narodzenia dzieciątka w stajence zna każdy. Zawsze jest to jednak historia opowiedziana wyjątkowo, jeśli robią to dzieci. Maluchy z grupy 0-1 odegrały role: Matki Świętej, Józefa, Aniołków, Gwiazdek, Pasterzy, Króli oraz Dzieci, które przybyły do stajenki powitać Dzieciątko.W inscenizacji brała udział cała grupa, każdy sumiennie przygotował się do swojej roli, również rodzice włożyli całe serce w przygotowanie kostiumów (za co serdecznie dziękujemy).
Klimatu inscenizacji nadawała szopka betlejemska, sianko, płonące świece i dźwięki najpiękniejszych polskich kolęd. Uwieńczeniem spotkania wigilijnego było wspólne odśpiewanie piosenki "Znowu minął rok". Widok dzieci trzymających się za ręce, śpiewających z całego serduszka piosenkę oraz blask iskrzących zimnych ogni wzruszyły serca każdego rodzica:) Nie mogło też zabraknąć łamania się opłatkiem. Po występie, zmęczone ale szczęśliwe maluchy zajadały się słodkościami i świetnie bawiły w przytulnej szopce usłanej siankiem.

WESOŁYCH ŚWIĄT życzą organizatorzy: Mariola Dyl i Anna Bukowska
Zobacz zdjęcia >>>>> (w zakładce album znajdują się poszczególne klasy)

BLIŻEJ O HAFCIE
17 grudnia grupa socjoterapeutyczna zwiedziła wystawę haftu kaszubskiego w Miejskim Domu Kultury. Mieliśmy szczęście, bo oprowadziła nas po wystawie pani Józefa Sierant, instruktor  sekcji hafciarskiej z MDK. W bardzo ciekawy sposób opowiadała o stylach haftu kaszubskiego. Wiemy już, że istnieje styl czepcowy, pucki, czy wdzydzki i znamy podstawowe elementy każdego z nich. W stylu puckim np. widoczne są na obrusach i bieżnikach fale morskie, sieci rybackie, czy mikołajek nadmorski. Związane one są ściśle z położeniem Pucka nad Morzem Bałtyckim. Styl czepcowy to haft w kolorze złotym, czasami zastępowany kolorem żółtym. Ciekawostką jest to, że obrus potrzebuje aż pół rocznej pracy po 5-6 godzin dziennie, żeby był gotowy. Haftowanie to hobby nie tylko dla kobiet i dziewczynek, bo w sekcji hafciarskiej świetnie sprawdzają się też chłopcy, co podkreślała pani Sierant. Jeżeli ta krótka relacja z wystawy kogoś z Was zainteresowała szczególnie, to możecie wziąć udział w zajęciach haftu w MDK w poniedziałki lub wtorki od godz. 13.00!KLASA 1 D W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

Pierwszoklasiści cały grudzień przygotowują się do Świąt. Wzięli udział w kiermaszu, akcjach charytatywnych, wykonali buty na spotkanie z Mikołajem, upiekli też świąteczne pierniki. Teraz z niecierpliwością czekają  na Wigilię.

 
Skok wzwyż (14 XII 2013) Mistrzostwa Szkoły

Mistrzostwa Szkoły w skoku wzwyż odbyły się na obiektach sportowych OSiR.
Celem zawodów było:
- Popularyzacja Lekkiej Atletyki,
- Zdobycie punktów do Sportowego Współzawodnictwa Klas,
- Integracja społeczności szkolnej,
- Rozwijanie uzdolnień,
- Sprawdzenie własnych możliwości,
Organizatorem zawodów był Człuchowski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny. W zawodach wystartowało 46 uczniów w następujących kategoriach wiekowych:
IV klasa  dz. i chł.-  rok 2003
V klasa  dz. i chł.  - rok 2002
VI klasa dz. i chł. - rok 2001
Najlepsi otrzymali medale i dyplomy. Na pochwałę zasługują wszyscy startujący zawodnicy, którzy dzielnie walczyli, uzyskując wiele rekordów szkoły. Szczególnie cieszy sportowa atmosfera, którą stworzyli zawodnicy, kibice i rodzice.

Wyniki sportowej rywalizacji: >>>>


By zęby zdrowe mieć

W piątek 13 grudnia 2013r. grupę 0-4 "Pszczółki" odwiedziła pani stomatolog. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób prawidłowo czyścić ząbki, niektórzy sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. Został także przeprowadzony krótki konkurs plastyczny, w którym trzej zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale oraz możliwość zaplombowania ząbków u specjalnych maskotek przy użyciu prawdziwych kolorowych plomb. Na zakończenie spotkania każde z dzieci otrzymało od pani stomatolog niewielki upominek.

Katarzyna Odalanowska i Diana Trela


Mikołajki w kaszarni

Najmłodsi wraz z wychowawcami spędzili tegoroczne Mikołajki przygotowując własnoręcznie pizzę w restauracji Stara Kaszarnia. Wzięli także udział w specjalnie przygotowanej sesji fotograficznej, gdzie mogli się poczuć jak prawdziwi modele. Miłą niespodzianką było dla dzieci spotkanie ze Świętym Mikołajem, który obdarował każde dziecko słodkościami i gorącym uściskiem. Dzieci także przygotowały dla Mikołaja miły prezent w postaci wierszyków i piosenek. Na zakończenie dzieci zajadały się pizzą, w której wykonanie włożyły, tak wiele wysiłku i serduszka.

Iwona Bicz, Danuta Burak, Mariola Dyl, Katarzyna Odalanowska, Anna Bukowska, Diana Trela


Zobacz  zdjęcia >>>>

Zadbajmy o ptaki - poznajmy trznadla”
 
10 grudnia 2013 w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla klas II „Zadbajmy o ptaki- poznajmy trznadla”.
Prelekcję na temat trznadli wygłosili pan Daniel Knut z Nadleśnictwa Człuchów oraz pan Tomasz Śmiechowski z Koła Łowieckiego „Darzbór”. Podczas zajęć zapoznano z charakterystyką tych ptaków, ich zachowaniem, przystosowaniem do zmieniających się pór roku i warunków środowiska, okresem lęgowym, pożywieniem . Można było usłyszeć nagrany głos trznadla, obejrzeć fotografie tych ptaków . Zapoznano się również ze środowiskiem życia i bytowania tego gatunku ptaka zarówno w Europie jak i na terenie naszego kraju. Warsztaty połączone były z rozmową na temat ptaków zimujących w Polsce i ich potrzeb żywieniowych. Mali ekolodzy z klas 3 wykonali prace plastyczne prezentujące wygląd ptaków, napisali jadłospis dla skrzydlatych przyjaciół. Warsztaty zakończono sprawdzeniem wiadomości zdobytych o trznadlu. Zachęcono wszystkich do zimowej opieki nad ptakami.. Uczniowie w trakcie zajęć zadawali pytania, mówili o swoich spostrzeżeniach i obserwacjach odnośnie ptaków, co świadczy o zainteresowaniu tą tematyką świata przyrody
.
Zobacz zdjęcia >>>>

Święta Łucja w szkole

13 grudnia odwiedził naszą szkołę korowód Świętej Łucji. Dziewczęta śpiewały kolędy oraz złożyły życzenia świąteczne nauczycielom i uczniom.W LIDLu
10.12.2013 r.  dzieci z klasy I b wybrały się na wycieczkę do sklepu „LIDL”. Uczniowie obejrzeli poszczególne stoiska, a także zajrzeli do magazynów sklepu. Dowiedzieli się w jakich warunkach powinna być przechowywana żywność, na czym polega praca kasjera. Każde z dzieci miało możliwość usiąść przy kasie i wydrukować własny paragon.


Mistrzostwa Powiatu w Sztafetach Pływackich

Dnia 9.12.2013r w Człuchowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetach Pływackich. Na starcie stawiły się reprezentacje Zespołu Szkół Sportowych i Szkoły Podstawowej nr1.
Sztafety reprezentujące Szkołę Podstawową nr 1 w Człuchowie zajęły pierwsze miejsce zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców.
Drużynę stanowili uczniowie  urodzeni w roku 2001 i młodsi. Zespół składał się z 8 zawodników (po 2 osoby z klas od III do VI według aktualnych roczników, dystans – 8 x 25m. stylem dowolny).
Mistrzowie Powiatu w Sztafetach Pływackich dziewcząt:
1.    Marta Wołoszyn 3e
2.    Katarzyna Wołujewicz 3d
3.    Katarzyna Januszewska 4c
4.    Amelia Sprenger 4e
5.    Weronika Sieg 5d
6.    Martyna Surowy 5d
7.    Ewelina Woźniak 5a
8.    Wiktoria Kowalik 6e
9.    Karolina Mikiciuk 4c
10.    Agata Pażontka- Lipińska 4f
11.    Marta Baranowska 3a
Czas sztafety: 3:02,01

Mistrzowie Powiatu w Sztafetach Pływackich chłopców:
1.    Tomasz Pytlak 3g
2.    Kamil Januszewski 4c
3.    Olaf Meyer 4c
4.    Jakub Bill 4c
5.    Jakub Homme 5d
6.    Jan Werner 5a
7.    Driusz Bigda 6c
8.    Wojciech Bruski 5c
9.    Filip Grabowski 3f
10.   Karol Kowalik 2c
 Czas sztafety: 2:49,20
W/w uczniowie będą reprezentować Powiat w Mistrzostwach Województwa, które odbędą się w Kwidzyniu  – 15.01.2014r.
Beata Bodziak


Turniej SP1 i Gimnazjum
5 grudnia 2013 r. rozegrana została runda finałowa turnieju integracyjnego pomiędzy uczniami klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 a młodzieżą klas pierwszych Gimnazjum nr 1. W fazie finałowej turnieju wzięło udział sześć drużyn, które rozegrały miedzy sobą 9 spotkań. Dwie z drużyn: 6b i 6c uzyskały po 7 pkt (dwa wygrane mecze i jeden remis)  i o pierwszym miejscu w turnieju zadecydowała seria rzutów karnych, w której lepszą drużyną okazała się klasa 6b wygrywając tym samym turniej.
Końcowy wynik turnieju:
I miejsce – klasa 6b
II miejsce – klasa 6c
III miejsce – klasa 1c
IV miejsce – klasa 6f
V miejsce – klasa 1a
VI miejsce – klasa 6e
Wszystkie drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz słodyczami. Turniej przebiegał w sportowej atmosferze co sprzyjało integrowaniu się uczniów naszych szkół. Zawody przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: p. Marek Dowksza, p. Paweł Macugowski, p. Robert Sokołowski i p. Igor Sokołowski.

IDĄ, IDĄ ŚWIĘTA

Klasa III g już „poczuła" świąteczną atmosferę wypiekając pierniczki w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. Szkoda, że nie mogliście poczuć tych aromatów korzenno-miodowych własnymi nosami.


Eliminacje z języka polskiego
28 listopada 2013 roku odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.
 I miejsce zajęła Agata Puszcz z klasy 6d
II m. Ewa Piotrowska z kl. 6a
III m. Paweł Geras z kl. 6d
IV m. Natalia Andrzejewska z kl.5f

    Szkolna komisja konkursowa typuje do etapu rejonowego również następujących uczniów:
Adriana Bernackiego z kl. 6d
Kingę Getter z kl. 6e
Julię Lipską z kl. 5e
Katarzynę Lisek z kl.6e
Agatę Hrycikowską z kl. 6e
Wiktorię Kowalik z kl.6e
Jakuba Mikulicza z kl. 6b
Aleksandrę Szultkę z kl. 6c
Patrycję Letachowicz z kl. 6d
Michała Wójcika z kl. 6b
 Ostateczną decyzję o udziale uczniów w etapie rejonowym konkursu podejmie rejonowa komisja konkursowa w Chojnicach do 12 grudnia 2013 roku. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
  Do sprawozdania dołączamy zdjęcia z wręczenia nagród zwycięzcom szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.


Mikołajki w szkole
Mikołąjki 3g i 4a
Uczniowie klasy 3g i 4a udali się na spotkanie z Mikołajem do Starej Kaszarni, gdzie zostali obdarowani słodkimi upominkami. Mogli też tam samodzielnie przyrządzić pizzę, którą po upieczeniu z wielkim apetytem zjedli.


Mikołajki 6f
Mikołajkowe święto klasa 6 f spędziła na spotkaniu z Mikołajem w Starej Kaszarni. Uczniowie na chwilę zamienili się w wytrawnych kucharzy i przygotowali pizzę. Po wizycie Mikołaja w nastroju kolędowym wspólnie zjedli przygotowany przez siebie posiłek. Świąteczna atmosfera sprawiła, że wszyscy dobrze się bawili.

Świąteczny kiermasz


Zobacz zdjęcia >>>>


Zbiórka żywności
Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.

                                                                                                                                                             Thomas Jefferson

W ciągu ostatnich dni dużo czasu poświęciliśmy na charytatywność. Zawsze warto przypomnieć dzieciom dlaczego należy pomagać innym; poświęcić swój czas, by wyjść naprzeciw potrzebom drugiego człowieka. Zgromadziliśmy około 300 kg żywności. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy ponad 50 paczek z produktami żywnościowymi. Paczki te przekazaliśmy rodzinom uczniów w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwały: p. Barbara Kubiak – Jażdżewska i p. Olga Łącka.


Wizyta w PCPR
Dnia 4 grudnia klasa 1C wybrała się na wycieczkę do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Człuchowie. Pani Monika Zawada oprowadziła nas po budynku i gabinetach. Opowiedziała czym zajmują się pracujące w nich osoby, kto przychodzi i z jakimi sprawami. W jaki sposób pomaga się rodzinom i dzieciom potrzebującym pomocy. Na terenie Człuchowa i powiatu znajdują się rodziny zastępcze, które w trudnych sytuacjach rodzinnych oferują dzieciom swoją opiekę i obdarzają je miłością. Uczniowie również brali udział w konkursie plastycznym „Moja rodzina”. Są wartości, które nie da się kupić za pieniądze to dobro, miłość, poświęcenie, bezinteresowna pomoc.listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiecUwaga!!!
Wszystkie wcześniejsze wydarzenia dostępne są w dziale ARCHIWUM

Ofiacjalna strona miasta Człuchów