Menu:

AKTUALNOŚCI - GRUDZIEŃ 2019

Zobacz film o naszej szkole!

Od 18.11.2019 r. punkt zbiórki surowców wtórnych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie jest nieczynny do odwołania.

 Szkolne jasełka

Zobacz więcej >>>>

Wigilia w 8 klasach
Ósmoklasiści postanowli, że zrobią wspólne spotkanie wigilijne. Wraz z p. Polak i p. Bill zorganizowali poczęstunek, przygotowali dekoracje i świąteczne nagrania. To było niezwykle udane spotkanie - śpiewaliśmy kolędy, delektowaliśmy się pysznym jedzeniem i po prostu dobrze się bawiliśmy.
Zobacz zdjęcia >>>>

Wigilia w 3a
Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie 3a ,  to również  jedna wielka rodzina. W tym roku uczniowie  po raz ostatni spotykali  się przy  wspólnej wigilii z obecnymi wychowawcami. Wszyscy wyczuwali  wzruszającą, podniosłą atmosferę zbliżających się świąt.  Klasa również była ustrojona świątecznie : na stołach przykrytych białymi obrusami stały zapalone świece oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to wyjątkowy dzień.                                         
 „…bardzo ciepły, choć grudniowy.
Dzień , zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory"...
Zobacz zdjęcia >>>>

Wigilia  w 1c
Zobacz zdjęcia >>>>

Wigilia  w 3b
Zobacz zdjęcia >>>>

Wigilia w 1b
Zobacz zdjęcia >>>>

Brawo dziewczyny!
I miejsce w Rejonowych Mistrzostwach  w „Dwa ognie usportowione” dziewcząt, chłopcy zajęli II miejsce.
Zawody odbyły się 19.12.2019r. w Zespole Szkół Sportowych.
Drużyna dziewcząt po bardzo dobrej grze wywalczyła pierwsze miejsce i awans do rozgrywek powiatowych.
Skład drużyny dziewcząt:

Joanna Malmon 5b
Zuzanna Szczepańska 5e
Wiktoria Parzyjagła 5e
Maja Przysiężna 5e
Amelia Garstka 4e
Zofia Michalec 5e
Oliwia Kobus 4b
Aleksandra Pędzelska 5b
Anna Muryn 5a
Martyna Pagórek 4b
Agata Waszkiewicz 5b
Magdalena Dylawerska 5b
Donna Dębska 5b

Skład drużyny chłopców:

Jakub Gradek 5d
Aleksander Maciejczyk 5d
Antoni Banaszak 5e
Antoni Figurski 5e
Maciej Markiewicz 5e
Aleksander Radziemski 4b
Franciszek Sarnowski 5b
Ksawery Jankiewicz 4b
Szymon Janicki 4b

Mistrzostwa Powiatu w „Dwa ognie usportowione” dziewcząt odbędą się 29.01.2020 w Czarnem.
 Gratulacje!
Beata BodziakNowości w szkolnej bibliotece
W tym tygodniu szkolna biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o nowe pozycje książkowe. Zapraszamy do zapoznania z ich treścią. Te i inne ciekawe pozycje przeznaczone dla młodych czytelników mogą umilić Wam świąteczny czas i są interesującą alternatywą dla innych form spędzania wolnego czasu podczas długich zimowych wieczorów. Zachęcamy do czytania książek.
      Życzymy udanych, radosnych i spokojnych  Świąt Bożego Narodzenia.


Wytwórnia świątecznych pierogów
Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a wraz z nim mnóstwo wspaniałości na naszych stołach. W związku z tym , uczniowie z 3a postanowili  udoskonalić swoje umiejętności kulinarne, które na pewno przydadzą się w przygotowaniu świątecznych smakołyków. W zeszłym roku uczniowie piekli pierniki, a w tym, pod bacznym okiem mam oraz babci Kacpra, uczyli się zagniatać ciasto i lepić wigilijne pierogi. Każda z grup przygotowała pierożki z innym nadzieniem. W sumie zdążyli ulepić 145 sztuk! Dzięki zajęciom trzeciaki dowiedziały się, że aby ciasto było miękkie, należy wlać do niego gorącą wodę i pod żadnym pozorem nie dodawać jajka, a żeby podczas gotowania pierogi się nie pokleiły, należy do wody dodać troszeczkę oleju. Z pewnością rady doświadczonych mam zapamiętają na całe życie. Na koniec kulinarnej przygody trzeciaki jednogłośnie przyznali, że była to ich najlepsza i najsmaczniejsza lekcja.  Szkoda tylko, że Boże Narodzenie jest raz w roku.
Zobacz zdjęcia >>>>

NieĆpa
Parę dni temu w hali ARENA GDYNIA uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci wzięli udział w imprezie profilaktycznej, „NieĆpa”, która ma na celu zwrócenie uwagi na stale zwiększający się problem używania przez dzieci i młodzież środków zmieniających świadomość. Impreza podzielona była na dwie części. Pierwsza (profilaktyczna) rozpoczęła się o godz. 18:30. Na scenie zaprezentowali się przedstawiciele władz miasta oraz służb społecznych i organizacji pozarządowych działających w mieście i regionie, którzy opowiedzieli o swoich programach.
Wystąpił również były kierowca rajdowy Krzysztof Dzyr, organizator ogólnopolskiej akcji "Stop Pijanym Kierowcom". Profil profilaktyczny zamknął występ przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii pod hasłem "Narkotyki? - na pewno nie moje dziecko", podczas którego uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoznawać osoby uzależnione, gdzie szukać pomocy, czym charakteryzują się dane używki i jak sobie radzić z osobami uzależnionymi.
Na uczestników imprezy czekały punkty konsultacyjne, w których specjaliści organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz przeciwdziałania uzależnieniu spotkali się z zainteresowanymi osobami, udzielając im potrzebnych informacji.
Część profilaktyczną zakończył występ zespołu STO%.
W drugiej części imprezy wystąpiła gwiazda wieczoru - Anna Wyszkoni.


Żywa lekcja biologii
9 i 10 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej żywej lekcji biologii. Uczniowie przenieśli się w piękny i fascynujący świat egzotycznych zwierząt. Głównymi bohaterami pokazu były: gady – gekony, kameleony, owady- modliszki, patyczaki, straszyki, liśćce, karaczany oraz pajęczaki – skorpiony i ptaszniki. Zajęcia poprowadził wieloletni hodowca tych zwierząt  egzotycznych  o szerokiej specjalizacji w tym zakresie oraz wnikliwej wiedzy, wynikającej z wykształcenia oraz doświadczenia - pan Jarosław Rejmer. Żywa lekcja była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Uczniowie mogli poczuć "setki" nóg krocionogów na swojej skórze, zobaczyć jak liściec tańczy w rytm muzyki, a patyczaki udają patyki. W czasie zajęć uczniowie robili zdjęcia, zadawali pytania, oglądali z bliska omawiane okazy oraz poznawali je percepcyjnie.
Tym, którzy mieli odwagę dotknąć, pogłaskać kameleona, zobaczyć jak swoim długim, lepkim językiem poluje na pokarm,   gratulujemy!

Zobacz zdjęcia >>>>

Sposób na aktywne popołudnie: Fitness !!!

Młodzież naszej szkoły brała udział w projekcie dla młodych mieszkańców Człuchowa dofinansowanym przez Gminę Miejską Człuchów, którego celem głównym była promocja aktywności fizycznej dzieci i młodzieży jako formy spędzania czasu wolnego alternatywna dla zachowań ryzykownych. Zajęcia aktywizowały młodzież i propagowały aktywny styl życia, zdrowe odżywianie się. W ten sposób stanowiły przyczynek do profilaktyki chorób cywilizacyjnych wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone były w profesjonalnym klubie fitness przez instruktorów, którzy dbali o to, żeby uczestnicy rozwijali swoją tężyznę fizyczną.

12 grudnia 2019r. odbył się event podsumowujący projekt. Uczestnicy w miłej atmosferze rywalizowali ze sobą, świetnie się bawiąc. Oczywiście słodki poczęstunek pomógł uzupełnić utracone podczas zawodów kalorie.

Bardzo dziękujemy Gminie Miejskiej Człuchów za możliwość wzięcia udziału w projekcie.Komunikat z Mistrzostw Szkoły Podstawowej nr 1 w pływaniu 9.12.2019r.
Dziewczęta 2010 i młodsze
Styl dowolny
    1. Zuzanna Birosz 3c
    2. Maria Bąk 4b
    3. Hanna Zakrzewska 3c
Styl grzbietowy
    1. Maja Meller 4b
    2. Zuzanna Birosz 3c
    3. Maria Bąk 4b
Styl klasyczny
    1. Hanna Zakrzewska 3c - Rekord Szkoły
    2. Zuzanna Andrzejewsja 4b
Chłopcy 2010 i młodsi
Styl dowolny
    1. Aleksander Radziemski 4b
    2. Hubert Minkowski 3c
    3. Oliwier Scharmach 3c
Styl grzbietowy
    1. Aleksander Radziemski 4b
    2. Hubert Minkowski 3c
    3. Jan Ponikowski 4b
Dziewczęta 2009
Styl dowolny
    1. Amelia Garstka 5e
    2. Aleksandra Pędzelska 5b
    3. Zofia Michalec 5e
Styl grzbietowy
    1. Amelia Garstka 5e
    2. Aleksandra Pędzelska 5b
    3. Zofia Michalec 4e
Styl klasyczny
    1. Donna Dębska 5b
Chłopcy 2009
Styl dowolny
    1. Konrad Pilipiec 5e
    2. Julian Pałka 5e
    3. Wiktor Osiński 5c
Styl grzbietowy
    1. Julian Pałka 5e
    2. Wiktor Osiński 5c
Styl klasyczny
    1. Konrad Pilipiec 5e - Rekord Szkoły
Dziewczęta 2008
Styl dowolny
    1. Julia Maćkowiak 6e
    2. Zofia Łukaszewska 5e
    3. Anita Jażdżewska 6c 
Styl grzbietowy
    1. Julia Maćkowiak 6e
    2. Zofia Łukaszewska 5e
    3. Anita Jażdżewska 6c
Styl klasyczny
    1. Zofia Zakrzewska 5b
Chłopcy 2008
Styl dowolny
    1. Bartosz Rugała 6e
    2. Ada Wójcik 6e
    3. Maciej Holc 5e
Styl grzbietowy
    1. Bartosz Rugała 6e
    2. Jakub Rafalski 6d
    3. Adam Wójcik 6e
Styl Klasyczny
    1. Cyprian Ciepliński 5e
Dziewczęta 2007
Styl dowolny
    1. Maria Zielnik 6b
    2. Patrycja Jażdżewska 6b
    3. Zuzanna Metlicka 6f
Styl grzbietowy
    1. Patrycja Jażdżewska 6b
    2. Maria Zielnik 6b
Styl klasyczny
    1. Zuzanna Metlicka 6f
Chłopcy 2007
Styl dowolny
1. Jakub Tarczyluk 6b
2. Tomasz Homme 6b
2. Piotr Warda 6b
3. Oliwier Król 6b
Styl grzbietowy
    1. Tomasz Homme 6b
    2. Wiktor Sienkiewicz 6c
    3. Jakub Tarczyluk 6b
Styl klasyczny
    1. Piotr Warda 6b
    2. Oliwier Król 6b
Najlepsi otrzymali medale i dyplomy, które ufundował UKS ”Olimp” i Człuchowski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny. Najlepsi znajdą się w reprezentacji szkoły na Mistrzostwa Powiatu w pływaniu.
Gratulacje dla wszystkich uczestników!
Beata Bodziak


W dniu 03.12.2019r młodzież naszej szkoły rywalizowała w Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców Klas VIII w Hali Sportowej przy Szkolnej 3 w Człuchowie. Drużyny przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego – Jarosz Beata i Dowksza Marek. Rozegrano 6 meczy systemem „każdy z każdym”. Poniżej wyniki turnieju:

I miejsce klasa VIIID
II miejsce klasa VIIIC
III miejsce klasa VIIIA
IV miejsce klasa VIIIB


Kiermasz świąteczny

Zobacz film >>>>
Zobacz zdjęcia >>>>
Zobacz zdjęcia >>>>
Zobacz zdjęcia >>>>

Bieg Mikołajkowy
Borowy Młyn 7.12.2019r.
UCZNIOWIE SP1 I ZAWODNICY CMKL WZIĘLI UDZIAŁ W BIEGACH MIKOŁAJKOWYCH, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W BOROWYM MŁYNIE W SOBOTĘ 7.12.2019r. 
Najlepsi zawodnicy reprezentujący SP1 Człuchów i Człuchowski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny ( zajęte miejsca w swoich kategoriach wiekowych):
II miejsce –  Agata Bogdańska 6c
III miejsce – Jakub Kreft 6c
VI miejsce – Kacper Piątkowski 6a
VII miejsce – Maria Zielnik 6b
IV miejsce -Antoni Banaszak 5e.
VII miejsce – Maja Przysiężna 5e
VII miejsce – Jan Słowiński 6a
I miejsce – Cezary Kumiszcza

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, Mikołaj miał dużo pracy, był starterem, witał zawodników na mecie jak również wręczał nagrody najlepszym:)
Dziękuję wszystkim zawodnikom za duże zaangażowanie, a rodzicom za wsparcie.
Gratuluję!
Beata Bodziak
Zobacz zdjęcia >>>>

Konkurs biblijny

5 grudnia odbył się etap szkolny XI Konkursu Biblijnego pt. "Życie pierwotnego Kościoła w opisie Dziejów Apostolskich" dla klas 4-8. Uczestniczyło w nim 26 uczniów. Celem konkursu było poznanie treści zawartych w Piśmie św., ukazanie wartości Pisma Świętego w życiu chrześcijanina, pogłębienie wiedzy i wiary oraz kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże, a także promowanie czytelnictwa wśród młodych osób.
Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:
Klasy 4-6
1.   
Maja Jagiełło, 6b
2.    Mikołaj Skrzypczak, 6f
3.    Wiktoria Chałanicz, 6e
Klasy 7-8
1.    Krzysztof Sowa, 7d
2.    Maja Borek, 8d
3.    Agata Goś, 8c

Do konkursu przygotowali uczniów nauczyciele religii.


Mikołaj w 8a
To nasze ostatnie wspólne zdjęcie, więc chcieliśmy być wszyscy. Skoro nostalgicznie, to powróciliśmy do przeszłości. Zobaczcie sami, jak to było lata temu, a jak jest dziś. Czy też  jesteście dumni, że na takich fajnych Ludzi wyrastamy?


Mikołaj w 2a

Zobacz więcej >>>>

Mikołaj w 2b


Mikołaj w 1b
Zobacz zdjęcia >>>>

Mikołaj w 1c
Zobacz zdjęcia >>>>

W pizzerii
Zobacz zdjęcia >>>>


Mikołaj w szkoleMikołajki  w 3a


MIKOŁAJKI W 3D
We wtorek, 3 grudnia, w klasie 3d obchodziliśmy „mikołajki”. Dzieci przygotowały sobie słodkie i kolorowe paczki, które wręczał im mega śmieszny Mikołaj. Był słodki poczęstunek i tańce z Mikołajem oraz panią Mikołajową. W imprezie wzięli udział również rodzice, którzy nie odmówili tańców i wesołej zabawy z Mikołajem.

Zobacz więcej >>>>

Dzień Wolontariusza
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza💕 Jest nas już przeszło 60! Cieszy nas niezmiernie, że nasi uczniowie są
tacy aktywni, chętni do pomocy potrzebującym. Składamy Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Waszego Święta. Codziennie pokazujecie, że zależy Wam na niesieniu pomocy, że macie wielkie serca❤️ Współpraca z Wami to czysta przyjemność. Dziękujęmy, że jesteście 😊PODSUMOWANIE TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ
Nadszedł czas podsumowania naszej wspólnej akcji w ramach programu „Godziny wychowawcze ze światem”. To całoroczny cykl zajęć, które stanowią zaproszenie do zgłębiania wyzwań współczesnego świata.
(edukacja@pah.org.pl). Zgłosiliśmy się do programu wraz z początkiem roku szkolnego. W ciągu kilku tygodni przygotowywaliśmy się do TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ pod hasłem” Obudźmy się, to ostatni dzwonek dla klimatu”. Zaczęło się rozmów na godzinach wychowawczych. Obejrzeliśmy wiele filmów, dokumentów, animacji edukacyjnych. Toczyły się ważne rozmowy w kole, była prawdziwa burza mózgów. Padały trafne spostrzeżenia i ważne sformułowania. Staraliśmy się odpowiedzieć sobie pytanie ”Dokąd zmierza świat” i czy możemy zatrzymać tę lawinę degradacji planety. Zaprosiliśmy do współpracy innych nauczycieli, a także kolegów i koleżanki z naszej szkoły. Zrobiliśmy wielką wystawę- dekorację na holu głównym, mówiącą o zagrożenia, ale też sposobach walki z nieuchronną zagładą klimatyczną. Uczniowie wykonali prace plastyczne pt. „STOP SMOG”, które w dość wyrazisty sposób pokazywały nam jakie zagrożenia niesie nadmierna emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny, w którym wzięli udział nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły – zerówkowicze. Koniec Tygodnia Globalnego, to nie koniec naszych działań. W planach mamy również posadzenie drzewa w pobliżu szkoły, zbiórkę nasion dla ptaków zimujących w Polsce, wycieczkę do pobliskiej oczyszczalni ścieków, i wiele innych akcji, trwających cały rok szkolny. Jeśli chcielibyście przyłączyć się do nas, macie ciekawe pomysły, zapraszamy do współpracy.
                                              Organizator   Mariola Dyl
Zobacz zdjęcia >>>>

NIE DLA SMOGU! SMOG –STOP!
KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI!
To hasła, które znowu pojawiły się na holu naszej szkoły podczas TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ. Uczniowie w tym tygodniu zdobywali wiedzę ekologiczną na temat SMOGU oraz innych zagrożeń, które mają wpływ na nasze środowisko i nasze zdrowie. Pierwszoklasiści oglądali prezentacje, filmy, ekologiczną wystawę, wysłuchali bajki o „Chorym domku” poznając źródła zanieczyszczenia powietrza. Zaprezentowali wystawę swoich prac -plakatów pt. „NIE DLA SMOGU”. Zdobytą wiedzę sprawdzili podczas rozwiązywania testu.
UCZNIOWIE 1C JUŻ WIDZĄ- A CZY TY WIESZ, CO MOŻNA PALIĆ W PIECU A CZEGO NIE?  KOLEŻANKO I KOLEGO, NIE PAL W PIECU BYLE CZEGO!


Wycieczka 5d do Powiatowej Komendy Policji


Andrzejki w 5b
Szkolna dyskoteka andrzejkowa to za mało dla 5 b. Zabawa trwała nadal w gronie klasowym. Były wróżby, tańce, bogaty poczęstunek i urodziny Donny. (A.W.M.)

Andrzejki w 5d

Andrzejki u najmłodszych
Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to jedyny taki dzień, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb i zabaw przy muzyce. To również wspaniała okazja do dobrej zabawy. W naszej szkole klasy 0-3 taki dzień obchodziły w miniony piątek. Wszyscy uczniowie doskonale bawili się przy dźwiękach  znanych przebojów, a wróżbami i konkursami zajęły się bardzo dobrze znane dzieciom Czarodziejki. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie jest imię ich przyszłej sympatii lub co czeka ich w przyszłości- szczęście, pieniądze, nowa przyjaźń, czy może jakaś inna niespodzianka?  Wszyscy przez chwilę czuli się jak Harry Potter i latali po sali na miotle. Uczniowie bawili się wspaniale, humory dopisywały, a przepowiedziana z przymrużeniem oka przyszłość dostarczyła wiele radości i uśmiechu.Dzień Pluszowego Misia


Zobacz zdjęcia >>>>

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI W RAMACH WOLONTARIATU
29 listopada wolontariusze z klas 8 brali udział w zbiórce żywności dla Banku Żywności. Pełne kosze były najlepszym dowodem na to, że warto pomagać. Dziękujemy naszym niezawodnym Mamom, które sprawowały opiekę nad młodzieżą. (A.W.M.)


Wizyta pana elektryka -  Bezpiecznie z prądem!
22 listopada odbyło się spotkanie z panem elektrykiem, który przybliżył dzieciom na czym polega jego praca. Uczniowie mogli przymierzyć i obejrzeć przyrządy, którymi pan Andrzej posługuje się na co dzień przy awariach prądu. Dowiedzieli się także dlaczego tak ważne jest mądre korzystanie z urządzeń elektrycznych. Pan elektryk pokazał dzieciom jak wyglądała kiedyś wiertarka, którą napędza siła rąk, a nie prądu. W spotkaniu wzięły udział klasy 0-1, 0-2 oraz 1 b.
Bardzo dziękujemy za wspaniałe zajęcia!
K. Odalanowska, D. Pożarycka- Kałagaty, A. Falkowska, A. Rojek

wrzesień  październik  listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiec 

Rok szkolny 2018/2019
Rok szkolny 2017/2018
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2013/2014

Ofiacjalna strona miasta Człuchów