Menu:

AKTUALNOŚCI - GRUDZIEŃ 2014

Świąt prawdziwie świątecznych, ciepłych w sercu,
zimowych na zewnątrz, jaśniejących pierwszą gwiazdką,
co daje nadzieję na następny rok
        życzy
           Dyrektor i Pracownicy
            Szkoły Podstawowej nr 1
            im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie


JASEŁKA – 19 grudnia 2014 r.
„Kiedy nadejdzie wieczór Wigilii, kiedy nadejdzie święta już noc, nasze dziecięce serca czują potrzebę przekazać wszystkim życzeń moc…” Tymi słowami aktorzy - uczniowie naszej szkoły - powitali widzów, którzy zgromadzili się, aby obejrzeć jasełka pt. „Misja małego Aniołka”. Zebrani mogli już poczuć klimat nadchodzących Świąt, przypominając sobie historię przyjścia na świat Syna Bożego oraz słuchając kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnych zespołów. Symbol serca, który pojawił się w ostatniej scenie uświadomił wszystkim, że zbliżający się czas, to okres miłości, radości i pokoju.
Organizatorzy: s. Kornela, R. Kozłowska, J. Młodożeniec, V. Ryngwelska, B. Kasperowicz, R. Geras, D. Tylingo, R. Kozłowski

Zobacz więcej >>>>

WIGILIA W ZERÓWCE 
Na ten dzień dzieci bardzo czekały, ponieważ była to ich pierwsza Wigilia w szkole.
     Dzięki obecności Rodziców nastrój był wyjątkowo rodzinny. Przy wyjątkowej dekoracji i blasku świec składaliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy kolędy a dzieci pięknie recytowały swoje teksty. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek, za który chcemy gorąco podziękować rodzicom.
Iwona Bicz, Katarzyna Odalanowska, Danuta Burak,Małgorzata Bukowska, Aleksandra Rojek.
Klasowa Wigilia w 2C
18 grudnia 2014 roku miała miejsce klasowa wigilia, która już na stałe wpisała się do kalendarza klasowych imprez. Wigilia jest w naszej klasie dniem szczególnym, dniem, na który czekamy przez cały rok. Spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze.
Wigilię rozpoczęliśmy łamaniem się opłatkiem. Płynęły składane z głębi serc życzenia, uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Na stole nie zabrakło upieczonych przez rodziców ciast. Wszyscy uczestnicy klasowej wigilii otrzymali kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi dla siebie i swoich bliskich. Klasowa wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd i oczywiście wizytą Mikołaja z ogromnym worem prezentów.


Warsztaty czytelnicze

W dniach 27 listopada, 11 grudnia i 18 grudnia 2014 roku w klasie 2c odbyły się warsztaty czytelnicze, prowadziła  je pani Ewa Drzazgowska. Uczniowie zostali zapoznani z nowymi, ciekawymi książkami dla dzieci. Mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat filozofii, wszechświata, rodziny.  Wspólna praca sprzyjała powstawaniu ciekawych pomysłów i prac plastycznych. Do biblioteki szkolnej zostały przekazane książki prezentowane przez panią Drzazgowską. Każdy uczeń naszej szkoły może je przeczytać
Pierwszaki próbują swoich sił w konkursie plastycznym
Uczniowie klasy I B postanowili spróbować swoich sił w VIII edycji konkursu plastycznego , którego organizatorem jest Muzeum Regionalne w Człuchowie. Tematem prac była ozdoba choinkowa, bądź kartka Bożonarodzeniowa z elementami architektury mojej miejscowości lub okolicy. 
Dzieci ochoczo przystąpiły do pracy, a efekty okazały się imponujące. Czekamy na wyniki konkursu. Trzymajcie kciuki !!!
Opracowała: Mariola Dyl


Wigilia w 1a
Profilaktycznie o zdrowiu
Uczniowie 6c gościli na godzinie wychowawczej p. Edytę Barańską - specjalistkę terapii naturalnych i profilaktyki zdrowia, właścicielkę gabinetu Hara. Dzięki p. Edycie uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o zdrowym odżywianiu, poznali zdrowe zamienniki cukru białego. Z uwagą wysłuchali też ciekawostek o automasażu, przeżyli wizualizację ... cytryny. Pani Edycie bardzo dziękujemy. Świat pełen jest ciekawych ludzi:).Treningi w okresie ferii świątecznych
W okresie przerwy świątecznej odbywać się będą zajęcia sportowe w następujących terminach:
20.12.2014r. (sobota) 10.00 – 11.30 OSiR
22.12.2014r. (poniedziałek) 11.00 – 12.30 OSiR
23.12.2014r. ( wtorek) 11.00 – 12.30 OSiR
27.12.2014r. ( sobota) 10.00 – 11.30 OSiR
29.12.2014r. (poniedziałek) 11.00 – 12.30 OSiR
30.12.2014r. ( wtorek) 11.00 – 12.30 OSiR
2.01.2015r. ( piątek) 11.00 – 12.30 OSiR
3.01.2015r. (sobota) 10.00 – 11.30 OSiR
5.01.2015r.(poniedziałek) 11.00 – 12.30 OSiR
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci!
Należy mieć ze sobą strój sportowy, obuwie sportowe, dres, czapkę.
Beata Bodziak


KOMUNIKAT dotyczący zebranych pieniędzy z kiermaszu w dniu 3 grudnia 2014.
Z
ebrane pieniądze w kwocie 10287,80 zł zostały przekazane na konto Rady Rodziców i zgodnie z zapowiedzią zostaną wydane na zakup podręczników do sal lekcyjnych
w celu odciążenia tornistrów oraz na dofinansowanie dożywiania uczniów naszej szkoły.
W związku z planowanym przez MEN dofinansowaniem podręczników uczniom klas czwartych, decyzje dotyczące zakupu podręczników zostaną podjęte w maju 2015 r.
    Serdecznie dziękujemy za udział w kiermaszu i przyczynienie się do zebrania tak pokaźnej kwoty.


Spotkanie opłatkowe Koła Przyjaciół Misji

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi” … rozbrzmiewał śpiew kolędy w wykonaniu członków Koła Przyjaciół Misji, którzy 12 grudnia zgromadzili się na swoim spotkaniu opłatkowym. Wpatrzeni w żłóbek betlejemski wysłuchali Słowa Bożego o Narodzeniu Pańskim i ogarnęli modlitwą przede wszystkim ubogie dzieci z krajów misyjnych i pracujących tam misjonarzy. Po podzieleniu się opłatkiem, wśród śpiewu kolęd, zasiedli do wigilijnego stołu. Choć do Świąt Bożego Narodzenia zabrakło jeszcze kilkunastu dni, wśród „małych misjonarzy” zapanowała atmosfera cudu Świętej Nocy.
Organizator: Renata Kozłowska


ŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE

W piątek  "Świerszczyków" odwiedziła miejscowa artystka-plastyk pani Stanisława Sierant. Celem zajęć było wykonanie stroików świątecznych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Stanisławy i dzieci w postaci przyniesionch gałązek świerku i innych ozdób udało się zrobić przepiękne stroiki, które ozdobią nie jeden świąteczny stół. Dziękujemy naszemu Gościowi- pani Stanisławie Sierant za wzięcie udziału w zajęciach. Podziękowania kierujemy również do pani Eweliny Kanclerz, która pomagała dzieciom w wykonaniu stroików.

Iwona Bicz i Aleksandra Rojek.


MISTRZOWIE W PASACH- LEKCJA BEZPIECZEŃSTWA

28 listopada 2014 w Gdyni Arenie odbył się finał konkursu na projekt znaku drogowego, przypominającego o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. W zabawie wzięło udział około dwóch tysięcy dzieci z całego Pomorza. Naszą szkołę reprezentowali uczestnicy tego konkursu z klasy 2b i 2d. Mieli okazję uczestniczyć w  nietypowej lekcji bezpieczeństwa pod hasłem „Mistrzowie w pasach”. Podczas lekcji warsztatowych dzieci dowiedziały się, dlaczego podczas jazdy samochodem w foteliku jest bezpieczniej.  Zobaczyły jak zapina pasy jajko – kaskader oraz miały szansę spotkać się z czterokrotnym Mistrzem Polski w rajdach samochodowych Kajetanem  Kajetanowiczem. Uczniowie świetnie się bawili, a na zakończenie otrzymali puzzle i koszulki z logo LOTOS. Pośpiewali i potańczyli z grupą Centrum Uśmiechu. Niewątpliwą atrakcją były autografy mistrza na koszulkach i wspólne zdjęcia.  Po powrocie uczestnicy spotkania podzielili się swoją wiedzą z rówieśnikami z klasy, a pozostałym przekazali foldery z instruktażem prawidłowego zapinania pasów.
Danuta Tylingo, Joanna KujawaSowa matematyczna
9 grudnia 2014 po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs  "Sowa matematyczna ". W konkursie wzięło udział 13 zespołów czteroosobowych z klas IV - VI. Do drugiego etapu zakwalifikują się uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów. Czekamy na wyniki.
IX Bieg Mikołajkowy – Borowy Młyn
Dnia 6.12.2014r. odbył się „IX Bieg Mikołajkowy” w Borowym Młynie. Wzięło w nim udział 11 uczniów SP1 w Człuchowie, którzy są jednocześnie zawodnikami Człuchowskiego Międzyszkolnego Klubu Lekkoatletycznego. Najlepiej zaprezentowali się najmłodsi zawodnicy. Swoje biegi wygrali: Maksymilian Łabędź 5a i Otylia Możuch 3b. Na drugim stopniu podium stanął Hubert Nawrat 4b, a Marcelina Osiowy 5d zajęła 3 miejsce. Wśród dekorowanych znalazła się także Natalia Żmuda Trzebiatowska 4a, odebrała nagrodę za 5 miejsce.
Miejsca zawodników CMKL Człuchów - uczniów SP1.

Dziewczęta rocznik 2006/07 - 480m
1 m. Otylia Możuch 3b 2006r.
7 m. Nikola Ernstmajer 2c 2006r.
Dziewczęta rocznik 2004/05 – 480 m
5 m. Natalia Żmuda – Trzebiatowska 4a 2004r.
17m. Katarzyna Wołujewicz 4d 2004r.
Chłopcy rocznik 2004/05 – 850 m
1 m. Maksymilian Łabędź 5a 2004r.
2 m. Hubert Nawrat 4b 2005r.
Dziewczęta rocznik 2002/03 – 850 m.
3 m. Marcelina Osiowy 5d 2003r.
7 m. Kinga Skobel 6e2002r.
12 m. Amelia Sprenger 5e 2003r.
Chłopcy rocznik 2002/03 – 1000m.
13 m. Karol Dobbek 6e 2002r.
14 m. Daniel Sprenger 5e 2002r.
Opiekę nad zawodnikami sprawował Bartosz Buczko trener CMKL.
Beata BodziakMIKOŁAJKI NA RYNKU
Grupa "Pszczółki" i "Świerszczyki" w sobotę wzięła udział w Mikołajkach miejskich na rynku, organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Człuchowie. Dzieci zaprezentowały piosenki w których w roli głównej wystąpił oczywiście Święty Mikołaj. Oprócz piosenek były również zagadki i słodki poczęstunek od Mikołaja.


Dzieci do występu przygotowały: Iwona Bicz, Katarzyna Odalanowska, Aleksandra Rojek i Małgorzata Bukowska.

MIKOŁAJKOWO U ŚWIERSZCZYKÓW I MOTYLKÓW
5 grudnia Mikołaj odwiedził również klasy zerowe. Dzieci chętnie recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla Mikołaja. A miły gość odwdzięczył się pysznymi słodkościami:)
Wychowawcy: Iwona Bicz, Danuta Burak oraz Ola Rojek i Gosia BukowskaKlasa 1a zrobiła sobie zdjęcia pamiątkowe.


Był Mikołaj w 1d
W piątek, 5 grudnia 2014r. przyszedł do naszej klasy Mikołaj ze swoimi Śnieżynkami i wręczył nam słodkie prezenty ufundowane przez Radę Rodziców. --------------------
5 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził Mikołaj. Dziękujemy Straży Miejskiej w Człuchowie i Radzie Rodziców za pomoc Mikołajowi.Mikołajki w rytmach Zumby
Mikołajki to z pewnością ulubione święto każdego dziecka,z tej okazji uczniowie klas I B i I F wybrali się do Restauracji Stara Kaszarnia. Tam na maluchów czekały nie lada atrakcje. Dzieci miały okazję uczestniczyć w kursie  kulinarnym, gdzie mogły przygotować pyszne domowe muffinki. Następnie bawiły się w rytmach tanecznej ZUMBY. Zmęczone szaleństwem na parkiecie odpoczywały zajadając pyszną watę cukrową. W tym dniu nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja, który obdarował maluchy słodkimi upominkami oraz całym mnóstwem czułości. Na zakończenie odbyła się sesja fotograficzna i każde dziecko otrzymało swoją własnoręcznie przygotowaną muffinkę.  Ale to nie koniec atrakcji. Zamiast wrócić do szkolnych ław, maluchy udały się do MDK Człuchów na spektakl profilaktyczny "Zaklęty Bagaż".  To był wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszaków.
Opiekunami spotkania byli: Mariola Dyl, Anna Falkowska, Aldona Pigońska
Specjalne podziękowania dla Pani Ewy Szukaj i Pana Adama Pliszki!
Opracowała: Mariola DylMikołajkowy Turniej Sportowy
4 grudnia 2014 roku od godz. 10.30 do 12.30 odbył się MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY dla uczniów klas 1-3. 120 uczniów, ubranych w czerwone „Mikołajkowe” czapeczki, brało udział w konkurencjach sportowych łączących tradycje mikołajkowe ze sportami zimowymi. Sportowe konkurencje polegały między innymi na ubieraniu Mikołaja, dekorowaniu  kolorowymi bombkami choinek, wyścigach skrzatów i reniferów. Dzieci pakowały także prezenty, rzucały do celu papierowymi śnieżkami, przechodziły śnieżnymi tunelami, jechały saniami Mikołaja. Przywitał wszystkich zespół muzyczny „Śpiewające dziewczyny” z klasy 2C piosenką „Mikołaj”. Była to świetna, wspólna, wesoła zabawa. Na koniec dzieci otrzymały słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Głównym celem imprezy było propagowanie wśród uczniów aktywności ruchowej, zdrowego stylu życia, integracja podczas gier i zabaw sportowych uczniów w różnym wieku, kultywowanie tradycji związanych z wizytą Mikołaja.
 Organizatorami turnieju byli: Violetta Ryngwelska, Dorota Gibczyńska, Jolanta Kozłowska-Rymer, Marzena Pupel, Mariola Świercz, Danuta Kaczmarska.Konkurs biblijny
4. grudnia odbył się konkurs biblijny dla klas 4-6 pt. "Patriarcha Jakub i jego synowie" - etap szkolny.
Najlepsze wyniki osiągnęli:
1. Jakub Chajzler z 4c
2. Kajetan Ginter z 6d
3. Natalia Stoltman z 5d
4. Wiktoria Lewicka z 6e
5. Marta Erstmajer z 5f
Wymienione osoby będą reprezentowały naszą szkołę na etapie finałowym w Chojnicach w kwietniu.
Do konkursu uczniów przygotowali s. Kornela i Robert Kozłowski.


Kiermasz świąteczny
PODZIĘKOWANIE
Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie składają serdeczne podziękowania wszystkim  którzy wzięli udział w dniu 3 grudnia 2014 r. w kiermaszu świątecznym.
Informujemy, że  zebraną kwotę 10 280,83 zł  przeznaczymy na:
    - zakup podręczników do sal lekcyjnych w celu odciążenia tornistrów  
    -  dofinansowanie dożywiania najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły
                     Dziękujemy


Zobacz więcej >>>>

Mali i duzi wrzucają na Górę Grosza!
Podstawowym celem akcji jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariuszami tej akcji w naszej szkole są uczniowie klasy 3c. Akcja potrwa do 8 grudnia 2014r.Mistrzostwa Powiatu w Sztafetach Pływackich Człuchów, 02.12.2014r.
02.12.2014r w Człuchowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetach Pływackich. W zawodach rywalizowały dzieci z SP1 i ZSS. Sztafety reprezentujące Szkołę Podstawową nr 1 w Człuchowie zajęły II miejsca (dziewczęta i chłopcy).
Drużynę stanowili uczniowie  urodzeni w roku 2002 i młodsi. Zespół składał się z 8 zawodników
(po 2 osoby z klas od III do VI według aktualnych roczników, dystans – 8 x 25m. stylem dowolny).
Skład sztafety dziewcząt:
1.    Otylia Możuch 3b
2.    Nikola Ernstmajer 2c
3.    Katarzyna Wołujewicz 4d
4.    Zuzanna Krysa 4d
5.    Katarzyna Januszewska 5c
6.    Amelia Sprenger 5e
7.    Weronika Sieg 6d
8.    Zuzanna Wytrążek 6d
Skład sztafety  chłopców:
1.    Karol Kowalik 3c
2.    Mikołaj Holc 4b
3.    Kamil Januszewski 5c
4.    Marcel Kęsik 4e
5.    Olaf Meyer 5c
6.    Jakub Bill 5c
7.    Jakub Homme 6d
8.    Wojciech Bruski 5c
Gratulujemy sportowej walki!GRAND PRIX POWIATU CZŁUCHOWSKIEGO W PŁYWANIU 02.12.2014r.
 2 grudnia 2014r. na krytej pływalni przy Powiatowej Bursie Szkolnej w Człuchowie, rozegrano I edycję Grand Prix Powiatu w pływaniu. SP1 reprezentowało 32 zawodników z klas II-VI.
Najlepiej zaprezentowali się:
I miejsce – Jakub Homme 6d – 50m stylem dowolnym,
II miejsce – Karol Kowalik 3c – 25m stylem dowolnym,
II miejsce – Weronika Sieg 6d – 50m stylem dowolnym,
III miejsce – Wojciech Bruski 6c – 50m stylem dowolnym.
Ponadto duża część startujących zawodników uzyskała rekordy życiowe.Wyniki  >>>>wrzesień  październik  listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiec


Rok szkolny 2013/2014

Uwaga!!!
Wszystkie wcześniejsze wydarzenia dostępne są w dziale ARCHIWUM

Ofiacjalna strona miasta Człuchów