Aktualności Szkoła Uczeń Rodzice
Zobacz film o naszej szkole!
AKTUALNOŚCI - Październik 2021

Święto dyni w 2a
Zobacz zdjęcia >>>>

29 października uczniowie klasy 3b uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali bardzo zdrowe warzywo - dynię. Poza dyniowymi zabawami każdy uczeń klasy wykonał swoją dynię na pamiątkę naszego wyjątkowego klasowego święta. Dzięki uprzejmości  jednej z mam mogliśmy  spróbować dyniowych smakołyków:  zupy, dżemu oraz ciasta, za co serdecznie dziękujemy . Ten dzień był pełen wrażeń i radości.


Wycieczka do Gdyni
W czwartek 28 października, punktualnie o 8:00, spod naszej szkoły wyruszył autokar do Gdyni. W środku siedzieli podekscytowani uczniowie klas 4a, 5a, 5b oraz przedstawiciele 6a i 7b i opiekunowie.  Wszyscy byli tak spragnieni wspólnych wyjazdów, że podróż zakończyła się nie wiadomo kiedy. Na miejscu najpierw odwiedziliśmy gdyńskie Oceanarium. Po obejrzeniu niezwykłych, zachwycających, a czasem nawet troszkę przerażających mieszkańców Oceanarium, pełni wrażeń wyruszyliśmy do Jumpcity. W Parku Trampolin wyskakaliśmy „siódme poty” i resztki kalorii  z pochłoniętego w drodze prowiantu, więc udaliśmy się na obiad do Mc Donald’s na niezbyt zdrowy posiłek, ale przecież wycieczki rządzą się swoimi prawami. ?? Ponieważ pogoda dopisywała, pobyt zakończyliśmy spacerem po plaży i wyjątkowo bliskim kontaktem z łabędziem. A potem był powrót do domu – niektórzy uważali, że zbyt krótki, by mogli się nacieszyć przebywaniem z kolegami z klasy.                                              
                                                                                                                                                 (A.W.M.)
Zobacz zdjęcia >>>>

Maraton unihokeja.
W dniach 26-29 października w Rychnowach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w unihokeju dziewcząt i chłopców.
W rozgrywkach dziewcząt rocznik 2009 i młodsi drużyna w składzie: Julia Piechota 7a, Anna Muryn 7a, Joanna Malmon 7b oraz Aleksandra Pędzelska zdobyła 7 miejsce.
W kategorii chłopców rocznik 2009 i młodsi zespół w składzie: Dominik Surma 7b, Oliwier Nowak 7b, Franciszek Sarnowski 7b, Ksawery Jankiewicz  6b, Jakub Gawlik 6b, Antoni Dubikowski 6b, Szymon Janicki 6b, Marcel Pawłowski 6b oraz Maksymilian Szukaj z 7c uplasował się na 5 miejscu.
W rozgrywkach dziewcząt rocznik 2007 i młodsi startowały: Julia Kostyk 8e, Julia Maćkowiak 8e, Julia Radkowiak 8e, Magdalena Woźniak 8e, Laura Jasik 8f, Wiktoria Obarzanek 8f, Zuzanna Metlicka 8f oraz Zofia Łukaszewska z 7e. Dziewczęta zajęły bardzo dobre 4 miejsce.
W ostatnim dniu zawodów w kategorii chłopców rocznik 2007 i młodsi brali udział: Maciej Trapp 8c, Wiktor Sienkiewicz 8c, Szymon Różycki 8c, Piotr Warda 8b, Marcel Szukaj 8f, Szymon Górzny 7b oraz Bartosz Rugała 8e.
Nasi uczniowie w turnieju zajęli 6 miejsce. Gratulacje dla wszystkich zawodników.
Opiekunami uczniów byli: Jacek Szyszka i Zbigniew Cyzman.

CO POD NOGAMI SZELEŚCI CZYLI CZYJ TO LIŚĆ?
Dlaczego liście są kolorowe? Dlaczego spadają? Jaką pełnią rolę? Jak są zbudowane?  Jak wyglądają pod lupą? Z jakiego drzewa, który liść pochodzi?  Tym ostatnio zajmowała się klasa 3c. Uczniowie, aby nie zapomnieć zdobytych informacji „zamknęli” jesienne liście w swoich zielnikach. Bogactwo kolekcji, pomysły wykonania, ozdabiania zielników zaprezentowano na klasowej wystawie.
Było co oglądać!!!
Dziękuję uczniom, a także rodzicom za zaangażowanie w przedsięwzięcie.
D. Tylingo

Podsumowanie Tygodnia Uczniowskiej SuperMocy
"Nie poddam się, mnie nie złamie nic!
Każda z trudnych chwil tylko doda sił!
Marzenia są w nas, nie trzeba nic tylko chcieć!
Kto się nie boi ten już górą jest!"

Słowa piosenki Pauliny Przybysz "Nie bój się chcieć" niech niosą się wśród wszystkich Was, wspaniałych Uczniów naszej Szkoły. To właśnie Wy pokazywaliście nam w przez cały tydzień swoje SuperMoce.

Dziękuję Wszystkim Nauczycielom, którzy pomagali uczniom uwierzyć w siebie i dołączyli do akcji.  M.Dyl
Zobacz zdjęcia >>>>


Święto dyni w 3b
Uczniowie klasy 3b uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali bardzo zdrowe warzywo- dynię. Poza dyniowymi zabawami każdy uczeń klasy wykonał swoją dynię na pamiątkę naszego wyjątkowego klasowego święta. Dzięki uprzejmości  jednej z mam mogliśmy  spróbować dyniowych smakołyków:  zupy, dżemu oraz ciasta, za co serdecznie dziękujemy . Ten dzień był pełen wrażeń i radości.


Święto Dyni w 2b
Dynię można przedstawić w przeróżnych formach: plastycznej, słodkiej, komicznej, a nawet sportowej. Ograniczyć może nas tylko wyobraźnia! Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy , jak wiele wcieleń kryje w sobie to wyjątkowe warzywo. Uczniowie klasy 2b mieli okazję poznać część z nich , obchodząc Święto Dyni. Podczas plastyki przygotowali tematyczną dekorację, w której najważniejszą rolę odgrywał kolor pomarańczowy. Tego dnia  każdy miał okazję posmakować dyniowych babeczek, ciast, soków oraz konfitur, które zostały przygotowane przez rodziców. Święto Dyni było doskonałą okazją, aby namówić uczniów do wprowadzenia nowego warzywa do ich jesiennego jadłospisu, a tym samym zachęcić do zdrowego odżywania. Oczywiście największe emocje wywołały w uczniach zawody sportowe, a tworzenie dyniowego stworka i warzywnych kompozycji stanowiły dla nich niecodzienne wyzwanie, z którym poradzili sobie doskonale!


Podziękowanie
W tym roku szkolnym klasa 7c świętowała Dzień Edukacji Narodowej na raty ?? W październiku podziękowaliśmy  naszym Nauczycielom za uśmiech, serce i wiedzę przekazaną w trakcie roku szkolnego. Ale tego dnia nie było w szkole tej najważniejszej Nauczycielki…- Pani Marioli, o  której co roku- począwszy od IV klasy- pamiętamy. Dopiero dzisiaj moi wychowankowie mogli jej podziękować, bo to od niej wszystko się zaczęło, to ona była świadkiem pierwszych sukcesów moich uczniów i to ona ocierała ich pierwsze łzy.
Klasa 7c to fantastyczni, radośni i uzdolnieni młodzi ludzie, którzy z uśmiechem powoli wchodzą w dorosłe życie. Chciałabym, aby zawsze pamiętali, komu mogą to zawdzięczać ??
A.Z.

Czytamy „Dziady”
Zapach jesieni. Mieszanina suchych liści przemieszana z zapachem wilgotnych szyszek. Ogień zamknięty w zniczach. Refleksja nad życiem, przemijaniem i śmiercią…- w takiej scenerii zapoznałam uczniów klasy 7c z II częścią „Dziadów”.
Ludowa wyobraźnia, zaklęcia, rytuały, klątwy, wezwania, ceremonie przywoływania duchów- odwiedzając w listopadzie groby krewnych, pamiętajmy o tym, jak w tym dniu zachowywali się nasi przodkowie.


Uczniowie 5c pamiętają!


8f też posiada "SUPERMOCE" :))

Szkolny konkurs wiedzy religijnej „Życie i działalność św. Franciszka z Asyżu”
W dniach 18 i 20 października 2021 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy religijnej klas 4-8 pt. „Życie i działalność św. Franciszka z Asyżu”. Celem konkursu było: zapoznanie uczniów z życiorysem św. Franciszka z Asyżu; uświadomienie im przesłania, jakie wypływa z realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego oraz troski o stworzony świat w życiu tego świętego; uwrażliwienie na potrzebę działań ekologicznych w codziennym życiu; zachęcenie do podejmowania ciągłego wysiłku na drodze rozwoju duchowego; wspomaganie zainteresowań czytelniczych, wspieranie umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie. W konkursie uczestniczyło 31 uczniów.
Wyniki konkursu:
W kategorii klas 4-6:
I miejsce – Klaudia Kozłowska kl. 5c i Lena Szeliga kl. 5c
II miejsce – Fabian Soszka kl. 4a
III miejsce – Maja Borzyszkowska kl. 4a i Antoni Dubikowski kl. 6b
Wyróżnienie – Hanna Arkusińska kl. 4b

W kategorii klas 7-8:
I miejsce – Mikołaj Skrzypczak kl. 8f
II miejsce – Wiktoria Chałanicz kl. 8e i Tomasz Staszewski kl. 7c
III miejsce – Urszula Batruch kl. 7b
Wszystkim dziękujemy za uczestnictwo, a zwycięzcom gratulujemy!
Organizatorzy: R. Kozłowska, B. Pintos, R. Kozłowski

Klasa 8e była na starym cmentarzu, aby uporządkować zaniedbane groby oraz zapalić znicze jako symbol pamięci o osobach, których już nie ma wśród nas.  Wizyta ta przypomniała uczniom, że pamięć o naszych zmarłych jest ważną częścią naszego życia.


Jesienny spacer klasy 2a
Zobacz zdjęcia >>>>

I etap Szkolnego Konkursu Plastycznego o tytuł "Mistrza Pędzla"
Rozpoczął się II etapowy Szkolny Konkurs Plastyczny, którego celem jest przyznanie tytułu i szarfy "Mistrz Pędzla" w klasach I, II i III. Tematem pracy plastycznej wykonywanej przez uczniów w I etapie była "Jesień - niezwykła malarka".


Z wizytą w cerkwi! Zachęceni informacją na Facebooku zamieszczoną przez klasę 7c i zaproszeniem księdza Romana, postanowiliśmy również odwiedzić Cerkiew Greckokatolicką pw. Poczęcia Jana Chrzciciela.
Chętnie poznajemy swoje miasto i region, wszyscy po raz pierwszy odwiedziliśmy cerkiew w Człuchowie. Ksiądz Roman w bardzo interesujący sposób zapoznał nas z historią i obrzędami grekokatolików, którzy licznie zamieszkują nasz powiat. Dziękujemy za gościnę i poszerzenie naszej wiedzy.
Klasa 8f
Zdjęcia wykonał red.Olek Knitter.


Dzień Mola w naszej szkole 22 października 2021 r.  obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Mola. I nie  chodzi tu bynajmniej o mola książkowego czy  o owada niszczącego nasze ubrania, ale o podstawową jednostkę liczności materii w układzie SI.  Jest to święto chemików na całym świecie. Tego dnia grupa entuzjastów chemii z naszej szkoły postanowiła sprawdzić wiedzę chemiczną nauczycieli oraz uczniów klas 7 i 8. Były zagadki chemiczne, powtórka ze wzorów i symboli chemicznych. Nagrody powstały w czasie reakcji chemicznych, a były nimi smaczne ciasteczka.
 Agnieszka Grześkowiak


EKO-SZKOŁA  ŚWIĘTUJE Z OKAZJI DNIA DRZEWA
Święto Drzewa to moment, w którym warto sobie uświadomić jak ważną rolę w życiu naszym i naszej planety odgrywają drzewa. Młodzi przyrodnicy podjęli wiele inicjatyw, m.in. posadzili  z pomocą przedstawiciela Nadleśnictwa Człuchów ok. 20 sadzonek drzew na terenie szkoły. Pozyskali cenne informacje i wiadomości o drzewach i ich pielęgnacji. Ukazali piękno tych roślin w pracach plastycznych, wykonali plakaty z „Prośbami drzewa”. Potwierdzili odciskiem dłoni obietnicę opieki nad drzewami. Podczas warsztatów przyrodniczych zobrazowali grubość polskiego, słynnego pomnika przyrody „Dębu Bartka”. Jaki on grubyyy😊?!!! Odbyły się spacery wśród drzewostanu Lasku Luizy oraz obserwacje drzew wokół szkoły.  Młodzi przyjaciele przyrody swoje spostrzeżenia zamieścili na kartach pod hasłem „Moje drzewo”.
 Wiedzy dopełniły  ciekawe informacje  i eko -wystawy zaprezentowane na korytarzach szkolnych.
NIECH ŻYJE PLANETA! NIECH ŻYJĄ DRZEWA!
Koordynatorzy akcji: M. Opar, M. Dyl, D. Tylingo


Słoik pozytywnej energii Uczniowie klasy 8 B przyznali, że bywają dni kiedy mają spadki motywacji. Takie po prostu  gorsze dni.Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to idealny moment, żeby spróbować zaradzić jesiennej handrze. Pomóc mają "Słoiki pozytywnej energii ".
Każdy uczeń wypisał na kolorowych karteczkach dobre myśli, pozytywne słowa, pomysły na poprawę humoru. Słoiki zapełniały się błyskawicznie i ku mojej  uciesze okazało się, że uczniowie wrzucali sobie wzajemnie pozytywne karteczki. ( Nawet ja dostałam kilka liścików;)).
Teraz wystarczy wylosować karteczkę, (jeśli dopadnie nas słabszy dzień) i zastosować się do tego, co nasza podświadomość podpowiadała nam jako " ratunek na czarne dni ". A jeśli  jeszcze trafimy na dobre słowo od kolegi czy koleżanki, uśmiech na twarzy murowany. 😉
Każdy z nas powinien mieć na biurku  taki słoik.
M.Dyl


Kreatywni na biologii Uczniowie klas ósmych zaskakują mnie ostatnio swoimi umiejętnościami manualnymi, ale przede wszystkim wiedzą. Nie sztuką jest bowiem wykucie na pamięć budowy cząsteczki DNA, ale pokaznie w praktyce, że się zrozumiało temat.
Sami zobaczcie jakie cudne modele powstały w ramach zadania domowego dla chętnych.
M.Dyl

Supermoc Miłośnika Przyrody, Supermoc Konstruktora, Supermoc Sprawny Świetlik.


SuperMoce 5c!!!
Zobacz film >>>>

1 października 2021 roku wśród klas 3 – 8 odbył się konkurs o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Okazję ku temu stanowił Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Po wstępnych eliminacjach przeprowadzonych przez nauczycieli na lekcjach informatyki w konkursie wzięło udział 46 uczniów. Tytuły Mistrzów Tabliczki Mnożenia w poszczególnych klasach zdobyli:
Urszula  Klimowicz – klasa 3c
Fabian Szoszka – klasa 4a
Błażej Łukaszewicz – klasa 5c
Nikola Szmaglinska – klasa 6a
Dominka Warda – klasa 7b
Mikołaj Skrzypczak – klasa 8f
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! L. Andrysiak, R. Kozłowski, L. Winnicka-Błoch

Wycieczka do Fromborka i Malborka Klasy: 8a, 8d i 8f postanowiły w czasie swojej wycieczki szkolnej zwiedzić wschodnią część naszego wybrzeża.
Mało kto wie, że to właśnie we Fromborku w XVI wieku działał  i pracował Mikołaj Kopernik. Tutaj też napisał swoje słynne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Tutaj został również pochowany.
Oprócz poznania historii tego cudownego miejsca (zwiedziliśmy ufortyfikowane wzgórze  katedralne wraz z Bazyliką archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja), Muzeum M. Kopernika i Muzeum Medycyny, mogliśmy spędzić miłe chwile, podziwiając piękno tego miejsca, poczuć jego atmosferę, tak samo jak poczuł to wielki astronom- Mikołaj Kopernik.
Mieliśmy okazję spoglądać na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską z najstarszej w Polsce Wieży Wodnej i z punktu widokowego w „Kadyńskim Lesie”.
Ogromne wrażenie zrobił na nas Zamek Krzyżacki w Malborku- na przełomie XIV-XV wieku stolica Państwa Zakonnego.                           Jest to największa średniowieczna konstrukcja zbudowana z cegły. Zwiedzając warownię, poczuliśmy ducha historii, a stawiając każdy krok, myśleliśmy o dziejach ludzi i historiach mających tam miejsce. Oprócz wielu sal, komnat, sypialni, korytarzy czy pomieszczeń gospodarczych, obejrzeliśmy kilka ciekawych wystaw. 
 Polecamy Wam wyprawę do Fromborka i Malborka. Jest tam tak wiele zabytków, że głowa mała!
Klasy: 8a, 8d i 8f


TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY Zainspirowana pomysłem Joanny Gadomskiej  autorką bloga "Biologia z  Blondynką" postanowiłam zgłosić  naszą Szkołę do projektu, którego celem jest pokazanie uczniom Ich mocnych stron.  Więcej o projekcie możecie przeczytać klikając w link
http://biologiazblondynka.blogspot.com/2020/02/tydzien-uczniowskiej-supermocy-co-to-po.html?m=1

Akcja trwa od poniedziałku 18.10 do końca tygodnia. Na holu szkoły widnieją pióra, na których możecie zapisywać swoje  SUPERMOCE , mocne strony, ukryte talenty. Każdy z Was jest przecież w czymś dobry, ma w sobie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.
Wystarczy to w sobie dostrzec.
Niektóre klasy wciąż doczepiają na tablicy kolejne pióra, tak by powstały ogromne skrzydła, które uniosą Was wysoko i dodadzą wiary w siebie.
Zachęcam nauczycieli i uczniów do wspólnej zabawy i dobrej lekcji wiary we własne możliwości.
Zajrzyjcie na bloga i zobaczcie w jaki jeszcze sposób możecie obchodzić ten cudowny, pozytywny "Tydzień Uczniowskiej Supermocy".
Zachęcam do działania.
Mariola Dyl


8 B przypomina zasady bezpiecznego korzystania Na jednej z lekcji wychowawczych uczniowie klasy 8b przypominali sobie zasady korzystania z telefonów komórkowych w naszej szkole, które określa nasz szkolny regulamin. Przy okazji  mówiliśmy też o skutkach nadmiernego ich użytkowania. Efekty naszej pracy możecie zobaczyć na holu szkoły, gdzie widnieje wystawa prac.

Spotkanie z robotem W piątek, 15 października, klasa 1b na lekcji edukacji informatycznej spotkała się z…… robotem. Uczniowie usłyszeli historię o robocie, który wskutek zderzenia z asteroidą niespodziewanie trafił na Ziemię. Niestety, bliskie spotkanie z naszą planetą spowodowało, że Photon stracił wszystkie swoje funkcje, stał się bezużyteczny. Zadaniem dzieci było nauczenie robota poruszania się po naszej planecie - Ziemi.
Mam nadzieję, że to spotkanie wprowadzi najmłodszych uczniów naszej szkoły w świat technologii, rozwinie ich kreatywność i zdolność logicznego myślenia oraz nauczy podstaw programowania. Zobacz zdjęcia >>>>
Ogrody jak malowane Wyjątkowa jesienna aura zachęca każdego z nas nie tylko do spacerów, ale również do uporządkowania ogródków oraz zebrania wyhodowanych warzyw i owoców. Podczas klasowego konkursu „Ogrody jak malowane” uczniowie klasy 2b mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, którą wynieśli z tematycznych zajęć lekcyjnych. Oczywiście każdy z nich z tej okazji zadbał o odpowiedni strój i nazwę grupy. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać zagadki, ułożyć puzzle, wyróżnić części jadalne wybranych roślin oraz wykazać się  wspaniałą znajomością nazw drzew i krzewów owocowych. Chociaż każdy zespół chciał stanąć na najwyższym stopniu podium, to rywalizacja przyniosła wszystkim  sporo uśmiechu i radości ze wspólnej  zabawy. 


W PIERNIKOWYM MIEŚCIE - WYCIECZKA DO TORUNIA Kilka dni temu uczniowie klas 2b i 3c wyruszyli wspólnie na kolejną ciekawą i pouczającą wycieczkę. Toruń, który najczęściej kojarzony jest z Mikołajem Kopernikiem oraz słynącymi ze swojego wyjątkowego smaku piernikami, w pierwszej kolejności powitał ich w Domu Legend Toruńskich. Tam, w nietypowy i zabawny sposób, mieli okazję poznać toruńskie legendy wcielając się w role bohaterów. W planie wycieczki nie mogło oczywiście zabraknąć Planetarium, w którym to uczniowie mieli możliwość poczuć się jak astronauci i polecieć w kosmiczną podróż po Układzie Słonecznym. Wiedzeni zapachem dotarli następnie do Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie wykazali się umiejętnościami kulinarnymi i samodzielnie przygotowali pierniki. Choć pogoda tego dnia była bardzo zmienna, udało się pospacerować wzdłuż urokliwych uliczek starej części miasta. Mali turyści przekonali się, że nie bez powodu Toruń nazywany jest często Krakowem Północy. Ciekawe, jakie miasto i jego historię będą mieli okazję poznać następnym razem?


Z WIZYTĄ W GRODZIE KOPERNIKA
Niedawno klasy 6b i 7e udały się na wycieczkę do grodu Kopernika. Pogoda dopisała, humory wyśmienite, więc postanowiliśmy się czegoś nauczyć. Zwiedzanie zaczęliśmy od Centrum Nowoczesności. Zabawa była przednia! Sześć pięter wiedzy było dla nas wyzwaniem i doskonałą lekcją. Każdy znalazł coś dla siebie. Nasi opiekunowie bawili się tak samo dobrze, jak my! Potem, oczywiście, mieliśmy czas, aby wydać nasze pieniądze (koniecznie na pierniki). Och, te zakupy! Trochę zmęczeni, ale zadowoleni, odwiedziliśmy Planetarium. Oglądanie makrokosmosu uświadomiło nam, jak wyjątkowy jest Wszechświat i nasza Ziemia. Wróciliśmy do domu zadowoleni i pełni wiary, że to nie ostatnia taka wycieczka. (K.D.)

Brązowy medal dla chłopców SP1.Brawo zawodnicy Szkoły Podstawowej nr1 w Człuchowie! Gratulacje dla wszystkich zawodników, którzy dzielnie walczyli na trasach przełajowych w Człuchowie, gdzie w dniu 12.10.2021 odbywały się Mistrzostwa Województwa w sztafetowych biegach przełajowych.
Świetnie zaprezentowali się  starsi chłopcy w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, zdobywając brązowy medal.
III miejsce – chłopcy klasy VII-VIII (rocznik 2007-2008)
    1. Sienkiewicz Wiktor 8c
    2. Szymon Meyer 8c
    3. Rafalski Jakub 8d
    4. Górzny Szymon 7b
    5. Rugała Bartosz 8e
    6. Szulc Maciej 8c
    7. Warda Piotr 8b
    8. Adaszewski Wiktor 8f
    9. Różycki Szymon 8c
    10. Michał Marczak 7b

IX miejsce - dziewczęta klasy VII-VIII (rocznik 2007-2006) Igrzyskach Młodzieży Szkolne

    1. Maria Zielnik 8b
    2. Patrycja Jażdżewska 8b
    3. Magdalena Woźniak 8e
    4. Pankanin Dominika 7e
    5. Agata Bogdańska 8c
    6. Kostyk Julia 8e
    7. Obarzanek Wiktoria 8f
    8. Metlicka Zuzanna 8f
    9. Kril Julia 7c
    10. Jasik Laura 8f
    11. Maja Wisiecka 7d

 XII miejsce - dziewczęta klasy IV-VI (rocznik 2009 i młodsze) Igrzyska Dzieci

    1. Michalec Zofia 7e
    2. Zielnik Małgorzata 4b
    3. Batruch Urszula 7b
    4. Kobus Oliwia 6b
    5. Piechota Julia 7a
    6. Maja Przysiężna 7e
    7. Garstka Amelia 7e
    8. Nitz Maria 6c
    9. Pędzelska Aleksandra 7b

XIV miejsce - chłopcy IV-VI (rocznik 2009 i młodsi)  Igrzyska Dzieci

    1. Antoni Banaszak 7e
    2. Figurski Antoni 7e
    3. Maciej Markiewicz 7e
    4. Górzny Dawid 5d
    5. Pałka Julian 7e
    6. Franciszek Sarnowski 7b
    7. Szostak Oliwier 4a

Gratulacje dla wszystkich uczestników! Dziękuję za Wasze zaangażowanie i mobilizację. Świetnie się spisaliście:))
Zachęcam do rozwijania swojego talentu np. na treningach lekkoatletów:)
Beata Bodziak


ŚWIĘTO DRZEWA 2021 – PRZYRODNICZA TABLICZKA MNOŻENIA W ZAKRESIE 100 Czy uczyć się trzeba tylko w klasie? Oczywiście, że nie! Tabliczka mnożenia podczas spaceru wśród pięknych, jesiennych drzew jest o wiele przyjemniejsza😊.

Zobacz film >>>>

Dzień Drzewa na języku angielskim
Uczniowie z klasy 7b z okazji Dnia Drzewa w czasie żywej lekcji języka angielskiego, stworzyli "słownik obrazkowy" związany z jesienią i nazwami drzew, pozując na ich tle oraz momentami używając mowy ciała. Podczas  spotkania panowała bardzo miła atmosfera.
K.Kęska

National Tree Day
Uczniowie klas 7b i 6a wzięli udział w projekcie z języka angielskiego "National Tree Day" . Zadaniem było wykonanie prac przedstawiających drzewa lub ich części z opisami dwujęzycznymi techniką dowolną. Wystawę prac można zobaczyć na łączniku szkoły.
K.Kęska


Kasztany i składnia
Kiedy wyrasta się z kasztanowych ludzików? Na pewno nie w 8 klasie. Chociaż 8 a na początku zajęć trudno było się przyznać, że konstruowanie kasztanowych dzieł sprawia im przyjemność, dawno nie pracowali z takim zaangażowaniem. A były one tylko pretekstem do powtórki ze składni. Po stworzeniu „ludzika” trzeba było jeszcze krótko opisać swoją pracę i jej powstanie, a następnie określić części zdań i rodzaje wypowiedzeń. Tak zdobyta wiedza na pewno zostanie w głowie na dłużej. (A.W.M.)

Wizyta gości Wczoraj (11 października 2021) mieliśmy zaszczyt gościć u nas 28 nauczycieli z Hiszpanii, Turcji, Portugalii i Słowacji, którzy przyjechali do  Człuchowa w ramach projektu Erasmus+. Po krótkim spotkaniu powitalnym, w którym uczestniczyły p. J. Suchacka, p. T. Budnick oraz p. B. Kubiak- Jażdżewska oraz nauczyciele odpowiedzialni za tłumaczenie p. M. Puszcz, p. K. Kęska oraz p. A. Ferenc  udaliśmy  się na oprowadzenie po salach lekcyjnych. Bardzo cieszy nas fakt, że nasza szkoła bardzo spodobała się bez wyjątku wszystkim gościom, którzy zachwalali estetykę, wyposażenie oraz atmosferę robiąc  sobie liczne zdjęcia. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.


Czwartki Lekkoatletyczne 8.10.2021 Gratulacje dla wszystkich zawodników, którzy licznie stawili się na starcie. Na wyróżnienie zasługuje: Szymon Górzny - pobiegł 60 m w 8,47s, Cyprian Ciepliński - rzucił p. palantową 40 m, Antoni Banaszak - skoczył w dal 3,90 m, Laura Jasik -  15,6 s w biegu na 100 m, Sandra Bielacka 3a - 10,15 s w biegu na 60 m.
W zawodach 8.10.2021 wystartowali: Laura Jasik 8f, Szymon Górzny 7b, Michał Marczak 7b, Oliwia Mielcarz 7e, Małgorzata Zielnik 4b, Bartosz Pestka 4c, Oliwier Szostak 4a, Oliwia Kobus 6b, Jakub Zaniewski 5d, Antoni Banaszak 7e, Antoni Figurski 7e, Zofia Michalec 7e, Franciszek Sarnowski 7b, Amelia Garstka 7e Ksawery Jankiewicz 6b, Małgorzata Gołębiewska 2b, Sandra Bielacka 3a, Radosław Ciepliński 3c, Tomasz Ciepliński 3c, Krzysztof Bielacki 6b, Maria Marczak 2b, Marta Nitz 6c, Urszula Batruch 7b, Aleksandra Pędzelska 7b, Cyprian Ciepliński 7e.
Gratulacje!
Zapraszam wszystkich do rozwijania swojego talentu podczas treningów lekkoatletów:)
Beata Bodziak


Występ w Domu Kultury uczniów klasy 8f - Mikołaja Skrzypczaka i Wiktora Adaszewskiego
Młody rycerz - Don Terazyt Ptyś herbu Dogmat - trafił do zamku Księżniczki Parekselancji zniewolonej przez Smoka. Czy udało mu się wprowadzić w czyn dewizę wypisaną na obramowaniu jego tarczy: ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI - DO KOŃCA NIEZŁOMNY? Czy pokonał bestię i uwolnił Księżniczkę? Co się stało, gdy do akcji wkroczyła jej macocha Królowa Prolegomena?
Występ odbył się 20 sierpnia o godzinie 18.00 Przybyło wielu widzów, a każdy z nich wyszedł później z uśmiechem na twarzy i lepszym humorem 🙂 https://youtu.be/65mYEJrvAdA


UŚMIECHY Z BIBLIOTEKI Zgodnie z umową sprzed tygodnia, podczas zajęć w świetlicy, uczniowie odwiedzili bibliotekę, by poznać dalsze losy paczki Piątki z Zakątka. Było bardzo sympatycznie, ponieważ dodatkowo celebrowaliśmy DZIEŃ UŚMIECHU. Nie wypadało nie uśmiechać się w tak wyjątkowym dniu. Tym bardziej, że książka, której słuchamy jest wyjątkowo pozytywna, a losy bohaterów nie raz bardzo zabawne. Mamy nadzieję, że w przyszły czwartek nie zabraknie motywacji, by usiąść w kręgu i wysłuchać kolejnych rozdziałów😊.


UŚMIECHNIJ SIĘ!!! Uśmiechu, radości i pogody ducha nigdy za wiele. Na początek dowiedzieliśmy się, że  śmiech działa jak:
GIMNASTYKA😊 : kiedy się śmiejemy pracuje przepona, ramiona, mięśnie  pleców i brzucha, a także mięśnie twarzy. Śmiech "podkręca" też przemianę materii. Minuta śmiechu pozwala spalić ok. 12 kcal.
 MASAŻ😊: tętnicy szyjnej, serca, śledziony, wątroby.
JOGGING😊: śmiejąc się, nabieramy w płuca dużo powietrza, jak przy bieganiu.
 LEKARSTWO😊: osłabia dolegliwości astmy i migreny, łagodzi lub osłabia ból.
 KOSMETYK😊: śmiejąc się, dotleniamy organizm, dzięki czemu skóra staje się zaróżowiona i dotleniona. Śmiech, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych, wpływa na lepsze odżywienie skóry i jej oczyszczanie.
Czy wiecie co to GELOTOLOGIA?  To  dziedzina badań nad śmiechem i jego wpływem na zdrowie, tzw. terapia śmiechem.
Nasza klasa postanowiła uczcić ten DZIEŃ tworząc kreatywne uśmiechy. Pomysłów było wiele. Niektóre udało się zrealizować. Popatrzcie sami. Było też kodowanie- także z uśmiechem. Na naszej wesołej scenie wystąpili opowiadacze kawałów (oczywiście tych o szkole, więc z życia wzięte.) Nam się podobało. Oto przykłady:
    • W szkole na matematyce pani pyta Jasia:
-Jasiu co to jest kąt??
Jasiu na to:
- Kąt to najbrudniejsza część mojego pokoju
    • Jasiu, czy tata nadal odrabia za ciebie lekcje?- Nie, ta ostatnia jedynka go załamała...
    • Nauczycielka do Jasia:
Świetny rysunek, ale przyznaj się kto go robił? Ojciec czy matka?
- Nie wiem ja już spałem!
    • Jasiu wraca do domu, tata pyta: Jasiu zdałeś?
- Tak tato z 3a do 3b.
    • Jasiu odmień czasownik idę
- ja idę, ty idziesz, on idzie
- trochę szybciej Jasiu
- ja biegnę, ty biegniesz, on biegnie...
    • Pani na lekcji przyrody pyta dzieci jakie mają zwierzęta.
Kasia mówi:
- Ja mam psa
Bartek mówi:
- Ja mam kota
A ty Jasiu co masz? - pyta pani
- Ja mam kurczaka w zamrażalniku.
Było miło!  Zadbamy o to, by uśmiech nas nie opuszczał😊
 Życzymy wszystkim wielu powodów do uśmiechu i radości😊
Klasa 3c z wychowawczynią D. Tylingo
HEJ! UŚMIECHNIJ SIĘ!! Światowy Dzień Uśmiechu istnieje  od 1999 roku . Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buźki, tzw. „smiley face”, zaprojektowanej w 1963 roku. Znane każdemu z nas powiedzenie „Śmiech to zdrowie” niesie ze sobą sporo prawdy. Podczas śmiania się w organizmie człowieka intensywniej wydzielają się endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. W efekcie poprawiają nasz nastrój, dodają energii, zwiększają poczucie pewności siebie oraz pomagają w zwalczaniu stresu. Uczniowie klasy 2b mieli okazję świętować Dzień Uśmiechu biorąc czynny udział w wyjątkowych zabawach ruchowych, mających na celu rozbawienie uczestników. Och tak, śmiechów i emocji zdecydowanie nie brakowało. Spoglądając na ich uśmiechnięte buzie chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że był to dla nich bardzo udany i pełen radości dzień.


Wycieczka rowerowa - 9.10.2021 Korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych, lekkoatleci postanowili wybrać się na wycieczkę rowerową. Był to wspaniały sposób na aktywne spędzenie sobotniego przedpołudnia. Jednocześnie podziwialiśmy jesienną panoramę okolic Człuchowa i pięknie przebarwiające się drzewa.
Beata Bodziak


 XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – finał w 3c
1 października odbył się XI ŚDTM, przyszedł czas na egzamin i sprawdzenie efektów ćwiczeń. Słowem chwila prawdy!!! Zaczęliśmy od udziału w matematycznym patrolu. Potem krótka rozgrzewka na matematyczno- sportowym torze, a po niej zaczęły się egzaminy. Egzaminatorami byli uczniowie posiadający już tytuł Eksperta TM. Uczestnicy mogli zdawać przed  4 komisjami (stanowisko w zakresie 30, 50, 100 oraz stanowisko TM online).  Do zdobycia były aż 4 tytuły i odznaki. Emocji było wiele, egzaminatorzy z przejęciem sprawdzali wiedzę swoich koleżanek i kolegów. Z radością oznajmiamy, że każdy zdobył tytuł i certyfikat. Nauka nie poszła w las. Tabliczka mnożenia nie jest taka straszna, a nawet może być przyjemna i zabawna. Po chwilach emocji zakręciliśmy sobie relaksacyjnie kołem fortuny.
BRAWO 3C! WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJĘ!
Wychowawczyni Danuta Tylingo

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w klasie 3a
1 października klasa 3a włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W czasie lekcji uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach matematycznych, dzięki którym w przyjemny sposób utrwalali znajomość tabliczki mnożenia. Taka forma zajęć udowodniła dzieciom, że mnożenie wcale nie jest trudne.

Ognisko w Gozdnicy 8e
Klasa 8e kolejny już raz była w Gozdnicy na ognisku klasowym. Mimo że  wyjście odbyło się 1 października, to pogoda była bardzo ładna, dzięki czemu przejście 5 km było czystą przyjemnością. Przy ognisku piekliśmy kiełbaski, chlebek i pianki (chociaż nie polecamy pianki z kiełbasą), a na koniec odtańczyliśmy taniec przyjaźni.  Było miło, wesoło i sympatycznie, czyli jak  w ......... szkole.

SZCZYPIOR, CZY POR? Zastanawialiśmy się do wczoraj. Problem powstał, gdy w podręczniku pojawił się rysunek nie wszystkim znanej rośliny. By rozwiązać zagadkę wybraliśmy się na wyprawę „W poszukiwaniu jesieni”. Zawiodła nas ona prosto do ogrodu, a potem do parku. Widzieliśmy jak rośnie poplon, wyrywaliśmy seler, por i pietruszkę. Teraz bez problemu rozpoznamy te warzywa. W parku było pięknie, kolorowo, pachniało jesienią. Dzielnie przemierzyliśmy kilka ładnych kilometrów. Niektórzy pierwszy raz odkryli ciekawe zakątki naszego miasta.
Pani była z nas dumna, bo nikt nie marudził😊. Bez wątpienia przyrodę najlepiej poznawać w naturalnym środowisku!

Zobacz więcej >>>>

Szymon najlepszy
Szymon Piątkowski z klasy 8a wziął udział w I Turnieju szachowym “O Puchar Kierownika Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Człuchowie”. Szymon zajął I miejsce. GRATULUJEMY !

W I Turnieju szachowym “O Puchar Kierownika Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Człuchowie” wzięli również uczniowie kl.6b: Szymon Janicki, Ksawery Jankiewicz, Marta Gwiazda i Jan Ponikowski. Szymon Janicki zajął II miejsce w kategorii uczestników do lat 12. Gratulujemy!

TURNIEJ SZACHOWY
W Przechlewie odbył się POWIATOWY DRUŻYNOWY TURNIEJ SZACHOWY dla uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. 8a: Aleksandra Kieliszek, Kacper Piątkowski, Szymon Piątkowski, Wiktor Warsiński. W turnieju wzięło udział sześć drużyn z powiatu człuchowskiego. Nasz reprezentacja zajęła IV miejsce. GRATULUJEMY !


Pod bacznym okiem...


Chłopcy Mistrzami Powiatu!
W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych chłopcy SP1 wywalczyli pierwsze miejsce w powiecie!
Skład drużyny:
Sienkiewicz Wiktor 8c
Szymon Meyer 8c
Rafalski Jakub 8d
Górzny Szymon 7b
Rugała Bartosz 8e
Szulc Maciej 8c
Warda Piotr 8b
Adaszewski Wiktor 8f
Słowiński Jan 8b
Różycki Szymon 8c
Michał Marczak 7b
Dziewczęta w tej samej kategorii wiekowej zajęły II miejsce! Zawodniczki startowały w składzie: Maria Zielnik 8b
Patrycja Jażdżewska 8b
Magdalena Woźniak 8e
Pankanin Dominika 7e
Mielcarz Oliwia 7e
Kostyk Julia 8e
Obarzanek Wiktoria 8f
Metlicka Zuzanna 8f
Kril Julia 7c
Jasik Laura 8f
Również na drugim stopniu podium zameldowały się młodsze dziewczęta w Igrzyskach Dzieci w sztafetowych biegach przełajowych, chłopcy natomiast stanęli na trzecim stopniu podium.
Drużyny startowały w następujących składach:
Dziewczęta 2009 i młodsze
Michalec Zofia 7e
Zielnik Małgorzata 4b
Batruch Urszula 7b
Kobus Oliwia 6b
Piechota Julia 7a
Garstka Amelia 7e
Nitz Maria 6c
Parzyjagła Wiktoria 7e
Pędzelska Aleksandra 7b

Chłopcy 2009 i młodsi
Antoni Banaszak 7e
Figurski Antoni 7e
Słowiński Radosław 6c
Maciej Markiewicz 7e
Górzny Dawid 5d
Pałka Julian 7e
Górski Marcel 5c
Sprenger Hubert 4a
Szostak Oliwier 4a
Zaniewski Jakub 5d
Sarnowski Franciszek 7b
Wszyscy wyżej wymienieni zawodnicy zdobyli prawo startu w Mistrzostwach Województwa, które odbędą się również w Człuchowie 12.10.2021.
Beata Bodziak

Zobacz film >>>>

MŁODSI SPRAWDZAJĄ, CZY STARSI TABLICZKĘ MNOŻENIA ZNAJĄ!!!
Pod tym hasłem rozpoczął się XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Zanim uczniowie przystąpili do finałowych egzaminów, swoją znajomość TM zaprezentowali dorośli. Matematyczne patrole już od rana przepytywały dorosłych. Uczniowie, wcielając się w rolę egzaminatorów, mieli niemałą satysfakcję, a nauczyciele dreszcz emocji i niepewności. Po raporcie patrolu możemy ogłosić, iż wszyscy egzaminowani nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice -  DALI RADĘ!!!  i otrzymali tytuł Eksperta TM oraz certyfikaty. Oczywiście, patrole odwiedziły też Panią Dyrektor, ale jak można było się spodziewać po MATEMATYKU - zadanie zostało wykonane śpiewająco. Gratulujemy wszystkim odwagi i znajomości TM, dziękujemy za udział w naszej zabawie.
DOROŚLI DALI RADĘ, A UCZNIOWIE????? 
Zobacz zdjęcia >>>>

W Malborku
Ta wycieczka była nam wszystkim bardzo potrzebna… Po długim okresie nauczania zdalnego udało się nam spędzić wspólnie czas tak „normalnie”, twarzą w twarz, wśród śmiechu i żartów. Nasz  ostatni wspólny wyjazd (Łeba) miał miejsce w czwartej klasie. Teraz jesteśmy siódmoklasistami. Nie byliśmy nigdzie razem ponad 2 lata ☹. Pandemia wiele nam odebrała, więc staramy się nadrobić wycieczkowe zaległości. Stąd pomysł                         na podróż do Malborka - obowiązkowego punktu na turystycznej mapie Polski. A jak Malbork, to jego największa atrakcja - monumentalny Zamek Krzyżacki.
Malborska warownia to największy gotycki zamek w Europie. W 1997 roku  został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie trzy jego części składające się na kompleks zamkowy, tymczasowe wystawy organizowane przez muzeum oraz eksponaty dotyczące historii tej twierdzy. Podziwialiśmy Wielki Refektarz, kancelarię, sypialnię i kuchnię wielkich mistrzów, kapitularz- gdzie omawiano sprawy wagi państwowej oraz prywatną kaplicę najwyższych dostojników Zakonu. Z podziwem przyglądaliśmy się średniowiecznemu systemowi grzewczemu (takie nasze współczesne ogrzewanie podłogowe 😊). Największe emocje wzbudził w nas Zamek Wysoki, a konkretnie gdanisko, czyli wieża pełniąca funkcję dzisiejszego WC 😉. Nieczystości spadały najpierw do fosy, a następnie do Nogatu.  Przechodząc między salami, ciągle musieliśmy się schylać. Te niewielkie przejścia w zamku świadczą o tym, że dawniej społeczeństwo było znacznie niższe. Osoba o wzroście powyżej 1,70 m była uważana za baaaardzo wysoką.
To była wspaniała i niepowtarzalna lekcja historii, na dodatek spędzona w gronie przyjaciół. Na chwilę cofnęliśmy się w czasie. Kiedy kolejna wycieczka? 😊
 Uczniowie klas: 7a i 7c oraz Panie: Grażyna, Beata i Ania

Uczniowie 7c zwiedzili cerkiew
Uczniowie klasy 7c zwiedzili człuchowską Cerkiew Greckokatolicką pw. Poczęcia Jana Chrzciciela. Dziękujemy księdzu Romanowi Ferencowi za wspaniałą i barwną opowieść o historii, zwyczajach i obrzędach Kościoła greckokatolickiego, a Pani Aleksandrze Ferenc - za zorganizowanie wycieczki.

Smaczne lekcje genetyki u ósmoklasistów.
Lekcje biologii w klasie ósmej, choć jak niektórzy twierdzą, dość trudne bywają też smaczne. Jakaż to przyjemność utworzyć podwójnie słodką nić DNA z kolorowymi zasadami azotowymi (Misiami Haribo).
W końcu udało się nam zrozumieć komplementarność zasad, a sama budowa DNA nie jest już tak skomplikowana.
M.Dyl

MATEMATYCZNA DROGA DO SZKOŁY!!!
XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SP 1 CZŁUCHÓW

Zobacz film >>>>