Menu:

AKTUALNOŚCI - PAŹDZIERNIK 2019

Zobacz film o naszej szkole!

Uwaga! Od 4 listopada 2019 nastąpi zmiana planu. Nowy plan dostępny na stronie szkoły. Korekta planu nie dotyczy wszystkich klas.


Święto dyni w 2a


Dyniowy zawrót głowy
Zobacz zdjęcia >>>>

Najmłodsi uczą się udzielania pierwszej pomocy


Zobacz więcej >>>>

Zabawa z lekturą
Uczniowie 7b na języku polskim zmagają się z "Latarnikiem" Henryka Sinkiewicza. A kto powiedział, że omawianie lektury musi przebiegać rutynowo? Dzisiaj były stacje zadaniowe - było edukacyjne wykorzystanie telefonu, była krzyżówka, układanka i życiorys bohatera. Młodzież wykazała się zaangażowaniem i starannością.
Zobacz zdjecia >>>>


Szkolny konkurs plastyczny „Różaniec rodzinny”

W październiku odbył się szkolny konkurs plastyczny „Różaniec rodzinny”, w którym wzięło udział 71 uczniów klas 1-4. Celem konkursu było: zapoznanie uczniów z budową różańca; pogłębianie więzi rodzinnych przez wspólną pracę i modlitwę różańcową; rozwijanie zdolności plastycznych; motywowanie do udziału w nabożeństwach różańcowych. Zadaniem uczestnika było wykonanie różańca z użyciem dowolnych materiałów. Komisja konkursowa oceniała prace pod względem merytorycznym i artystycznym według następujących kryteriów: zgodność pracy z tematem; prawidłowość budowy różańca, pomysłowość, estetyka wykonania.

Wyniki konkursu:

I miejsce zajęli:

- Radosław Kleinschmidt, kl. 1b

- Ksawery Bieńkowski, kl. 1d

- Lena Szeliga, kl. 3c

II miejsce – Kacper Ciepliński, kl. 3c

III miejsce:

- Filip Koneczek, kl. 2c

- Dominika Trapp, kl. 3b

Wyróżnienie:

- Lena Miszczuk, kl. 1a

- Mateusz Warda, kl. 1a

- Liliana Jażdżewska kl. 1b,

- Radosław i Tomasz Cieplińscy, kl. 1c

- Michał Żółtek, kl. 2a

- Maria Gałka, kl. 2b

- Maria Prądzyńska, kl. 2b

- Bianka Gryka, kl. 3b

- Zuzanna Birosz, kl. 3c

- Klaudia Kozłowska, kl. 3c

- Hubert Minkowski, kl. 3c

Wszystkim dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!!!

Organizatorzy: s. Łucja, R. Kozłowska, B. Pintos, R. Kozłowski
W unihokeja
W dniu 24.10.2019r młodzież naszej szkoły rywalizowała w Mistrzostwach Powiatu Człuchowskiego w Unihokeja Chłopców rocznika 2005/2006 w Polnicy. Drużynę przygotował nauczyciel wychowania fizycznego –  Dowksza Marek. Reprezentacja chłopców wywalczyła V miejsce. Poniżej skład naszej reprezentacji:
1.Mysłek Konrad – 8c
2.Macugowski Jan – 8c
3.Jażdżewski Brajan – 8d
4.Kujaszewski Marcin – 8d
5.Jankiewicz Samuel – 8b
6.Kowalik Karol – 8c
7.Homme Piotr – 8c
8.Piechowski Filip – 8c
9.Szamocki Filip – 8a
10.Rojek Karol – 8a
11.Kiedrowicz Kacper – 8a
12.Nawacki Jakub – 8bWSPÓLNE ŚNIADANIE W RAMACH AKCJI „TYDZIEŃ ŻYTNIEGO CHLEBA”
Po raz kolejny w naszej szkole obchodzimy „Tydzień żytniego chleba”. Celem akcji jest pokazanie, że chleb pieczony na zakwasie domowym sposobem jest pełnowartościowym pieczywem. Śniadanko bez kromki chleba to stracony posiłek, dlatego uczniowie z klas młodszych wraz z wychowawczyniami zorganizowali wspólny posiłek. Na stołach można było znaleźć pyszne i pachnące pajdy chleba z dżemem, smalcem, serkiem czy twarożkiem. Jak zwykle było smacznie, zdrowo i kolorowo. MNIAM!
-----------
Uczniowie 8a kolejny raz włączyli się w akcję Tydzień Chleba Żytniego w Szkole. W tym roku było skromniej, co nie znaczy gorzej. Ze zdrowego chleba przygotowaliśmy cały asortyment kolorowych kanapek. Poczęstowaliśmy też innych ósmoklasistów. Wspólne posiłki są dla nas zawsze okazją do bycia razem  i do rozmowy.

Zobacz  zdjęcia >>>>

Etap Szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historyczny
 odbędzie się 25.10.2019 r. (piątek) godz. 14:00
w sali 53
w budynku przy ul. Szkolnej
Opiekę nad uczniami sprawują:
p. Rudnicki, p. Kamiński, p. Juszczak

3 miejsce w powiecie dziewcząt w unihokeju
Reprezentacja SP nr 1 w składzie: A. Bill, K. Hapka, M. Jurkiewicz, E. Miszczuk, M. Andrzejewska, J. Żugaj, A. Wojtaszczyk i O. Petelska; zajęła III miejsce  w Mistrzostwach Powiatu w unihokeju dziewcząt.

POMORSKA LIGA ZADANIOWA
Zdolni z Pomorza
24.10.2019 r. - czwartek
 O godz.8.00 w sali 53 przy ul. Szkolnej  odbędzie się Pomorska Liga Zadaniowa z chemii.
Opiekę nad uczniami sprawuje p.  Grześkowiak.

O godz.10.00 w sali 50 przy ul. Szkolnej  odbędzie się Pomorska Liga Zadaniowa z informatyki.

Opiekę nad uczniami sprawuje p. Terlecki.

5b w arboretum w Wirtach

Zobacz więcej >>>>

W Kuchcikowie
Spotkanie w Kuchcikowie zwieńczyło nasz cykl lekcji na temat witaminowych darów jesieni. Tym razem nasze kulinarne zdolności ujawniły się podczas przygotowywania zdrowych sałatek owocowych. Każdy przyrządził swój deser z ulubionych owoców. Degustacja była oczywiście najprzyjemniejszą chwilą dnia. Szkoda, że trwała najkrócej. Niestety po przyjemnościach nadszedł czas na sprzątanie. Może mniej sprawnie i pod bacznym okiem pań, ale uporaliśmy się i z tym obowiązkiem. Co jak co, ale porządek musi być!
Zobacz zdjęcia >>>>

Etap Szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego
 odbędzie się 23.10.2019 r. (środa) godz. 14:00
w sali 54
w budynku przy ul. Szkolnej
Opiekę nad uczniami sprawują:
p. Bill, p. Polak, p. Andrzejewska

POMORSKA LIGA ZADANIOWA
Zdolni z Pomorza
23.10.2019 r. - środa
Od godz. 8.00 sali 54  przy ul. Szkolnej odbędzie się Pomorska Liga Zadaniowa z fizyki.
Opiekę nad uczniami sprawuje p. Stanke.

Lektura w pudełku w 8b
Na podsumowanie cyklu lekcji poświęconych „Dwunastu pracom Herkulesa”  klasa 8 b „zamknęła lekturę w pudełku.”  Uczniowie pracowali nad projektem z dużym zaangażowaniem. Nie wystarczyła sama znajomość lektury. Aby dobrze wykonać zadanie, musieli wykazać się kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Jedna ze stworzonych podczas zajęć prac to prawdziwe arcydzieło!  A.W.M.

Spotkanie uczniów klas pierwszych z policjantem.
Zobacz zdjecia >>>>

Ślubowanie klas pierwszych


W Szklarskiej Porębie
Dzięki wsparciu MSiT - program Klub, Gminy Miejskiej Człuchów i naszego sponsora Agrochem Puławy młodzież trenująca w Człuchowskim Międzyszkolnym Klubie Lekkoatletycznym przebywa na zgrupowaniu w Szklarskiej Porębie. Dzisiaj wycieczka w góry. Wejście na Śnieżne Kotły przejście na Szrenicę i powrót. Była wspaniała pogoda
Beata Bodziak

SPRZĄTALIŚMY LAS!
Drzewa dla klimatu” to hasło 17 edycji programu „Święto Drzewa Klubu Gaja”, z którym nasza szkoła współpracuje od początku jego działalności. Tegoroczne hasło ma zaktywizować małych i dużych Polaków do podejmowania lokalnych akcji sadzenia drzew z przesłaniem ochrony klimatu i różnorodności biologicznej. W odezwie uczniowie starszych klas naszej szkoły z kółka przyrodniczego oraz biologicznego (łącznie 36 osób), we współpracy z Nadleśnictwem Człuchów i kołem łowieckim „Darzbór”, postanowili zadbać o czystość naszych okolicznych lasów. „Odprawa” odbyła się w Ośrodku Edukacji Leśnej w Gozdnicy. Wszyscy ochoczo zbierali śmieci, których jak się okazało było mniej niż podczas podobnych akcji w poprzednich latach. Przy okazji można było usłyszeć ciekawostki na temat lasu, pracy leśników czy podglądać leśnego rozbójnika - kornika, który wyrządza w drzewostanach duże szkody. Cudowna pogoda tego dnia i pyszne kiełbaski z ogniska po wykonaniu zadania były dla uczestników wyprawy prawdziwą „kropką nad i”. Serdecznie dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Człuchów p. Sławomirowi Kmiecikowi oraz pracownikom nadleśnictwa, a przede wszystkim prezesowi koła łowieckiego „Darzbór” p. Zbigniewowi Śmiechowskiemu i przedstawicielom koła łowieckiego „Darzbór” za pomoc w zorganizowaniu akcji oraz fachową opiekę podczas jej trwania. Uczniowie z klasy 6 b, 8 b, 8 c i 8 d oraz nauczyciele:
M. Opar, M. Dyl, M. Pupel
Zobacz zdjęcia >>>>

Etap Szkolny Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego
odbędzie się 22.10.2019 r. (wtorek) godz. 14:00
w salach: 67, 69, 71
w budynku przy ul. Średniej
Opiekę nad uczniami sprawują:
p. Dyl, p. Opar, p. Lichucki

POMORSKA LIGA ZADANIOWA
Zdolni z Pomorza
22.10.2019 r. - wtorek
O godz. 8.00 w sali 30, 31 przy ul. Średniej odbędzie się Pomorska Liga Zadaniowa  z matematyki.
Opiekę nad uczniami sprawują p. Kania, p. Baprawska.

Od godz. 10.00 salach 52, 56  przy ul. Szkolnej odbędzie się Pomorska Liga Zadaniowa z biologii.
Opiekę nad uczniami sprawują p. Opar, p. Puszcz.

Etap Szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego
odbędzie się 21.10.2019 r. (poniedziałek) godz. 14:00
w salach: 53, 54
w budynku przy ul. Szkolnej
Opiekę nad uczniami sprawują:
p. Lichucki, p. Opar, p. Dyl


Szanujmy się
„Szanujmy się” - to temat lekcji wychowawczej, na której uczniowie klasy 6c dyskutowali o zjawiskach hejtu, dyskryminacji i nienawiści. Zainspirowani zaproszeniem na sympozjum o tym samym tytule organizowanym przez zaprzyjaźniony Zespół Szkół Społecznych
wypracowywali na zajęciach dobre praktyki dla eliminacji mowy nienawiści, włącznie z wykonaniem tematycznych plakatów.
K. Andrzejewska


O CZYM SZUMI LAS?
 Odpowiedzi na powyższe pytanie szukaliśmy podczas wczorajszego spaceru. Jesienna aura, krajobraz mieniący się najróżniejszymi odcieniami żółci, pomarańczy i brązu, oraz spora ilość grzybów ukrytych w trawie i między gałązkami, to domena naszej przechadzki. Coraz trafniej odróżnialiśmy drzewa iglaste od liściastych oraz krzewy od drzew. Słychać było śpiew ptaków i kojący szum w koronach. Dziękujemy mamom: Miśka, Krzysia i Fabiana oraz tacie Zosi za podwiezienie. Dzięki Wam kochani mogliśmy znacznie dłużej delektować się świeżym powietrzem i pięknem natury. Bez dwóch zdań najlepiej jest poznawać tajemnice przyrody w jej naturalnym środowisku.
Zobacz zdjęcia >>>>

Etap Szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego
 odbędzie się 18.10.2019 r. (piątek) godz. 14:00
w salach: 53, 54
w budynku przy ul. Szkolnej
Opiekę nad uczniami sprawują:
p. Dębska, p. Zawadzińska, p. Woronkiewicz-Meyer, p. Łącka

STWORKI OWOCOWO-WARZYWNE
Stworki, a w ogóle nie straszą! Raczej bawią i radują nasze oczy. Prawdziwe cuda owocowo-warzywne udało nam się stworzyć podczas cyklu spotkań z witaminami. Wystawa prezentuje się wyśmienicie i zachęca do kreatywnych zabaw podczas długich jesiennych wieczorów.


Etap Szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
 odbędzie się 17.10.2019 r. (czwartek) godz. 14:00
w salach: 22, 23, 25, 28
w budynku przy ul. Średniej
Opiekę nad uczniami sprawują:
p. Suchacki, p. Maćkowska, p. Kania, p. Winnicka-Błoch
Biegi przełajowe w Gdyni
16.10.2019r młodzież naszej szkoły rywalizowała w Mistrzostwach Województwa Pomorskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców rocznika 2005/2006 w Gdyni. Drużynę przygotował nauczyciel wychowania fizycznego –  Dowksza Marek. Reprezentacja chłopców wywalczyła XIX miejsce. Poniżej skład naszej sztafety:
1.Mysłek Konrad – 8c
2.Macugowski Jan – 8c
3.Załucki Filip – 8d
4.Biernikowicz Tobiasz – 8a
5.Ratyński Kamil – 8c
6.Zblewski Damian – 8d
7.Homme Piotr – 8c
8.Piechowski Filip – 8c
9.Szamocki Filip – 8a
10.Rojek Karol – 8a
-------------------------------------------------------------------------------
16.10.2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Województwa w sztafetowych biegach przełajowych, które odbyły się w Gdyni. W kategorii - Igrzyska Dzieci (VI klasy i młodsi) chłopcy zajęli X miejsce, a dziewczęta XIII.
Zawodnicy dzielnie walczyli na bardzo trudnej trasie, było dużo emocji, zaangażowania i ciężkiej pracy.  Myślę, że zdobyte doświadczenie zmotywuje nas do dalszej pracy. Dziękuję zawodnikom i do zobaczenia na treningach:)
Beata Bodziak

Jak dbać o higienę
15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Przy tej okazji uczniowie zerówki przypomnieli sobie, jak dbać o higienę i czystość podczas codziennej zabawy. Dzieci obejrzały film o skutkach niemycia rąk, a także same zilustrowały brudne i czyste ręce. Całe zajęcia były zrealizowane w oparciu o materiały edukacyjne z akcji "Zdrowo i sportowo".
Katarzyna Odalanowska, Aleksandra Rojek


Do Parku Luizy
Chociaż minęła już połowa października, dzisiejsza, cudowna aura nie przypominała jesieni i dlatego zachęciła naszą klasę do spaceru.
Udaliśmy się do Parku Luizy, by utrwalić i wzbogacić naszą wiedzę przyrodniczą, a przede wszystkim podziwiać piękne, jesienne kolory. Wędrując po parku rozpoznawaliśmy popularne gatunki drzew iglastych i liściastych, szukaliśmy także leśnych owoców i nasion. Uczyliśmy się dostrzegać różnice w budowie drzew i krzewów.
Odrysowywaliśmy na kartkach korę drzew i komponowaliśmy bukiety z jesiennych liści. Przepiękne barwy jesiennej przyrody wszystkich zachwycały. Jednomyślnie stwierdziliśmy, że złota, polska jesień nas oczarowała. Może teraz jesień zostanie naszą ulubioną porą roku?
Zobacz zdjęcia >>>>

Bieg Rodła
Zawodnicy SP1 Człuchów i  Człuchowskiego Międzyszkolnego Klubu Lekkoatletycznego wzięli udział w Biegu Rodła w Gostkowie koło Bytowa. Były to biegi przełajowe z cyklu Cross Festiwalu. Najlepiej zaprezentowała się Mają Przysiężny 5e -  3 miejsce, Antoni Figurski 5e - 3 miejsce i Antoni Banaszak 5e -  5 miejsce.
W bardzo złej pogodzie wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli reprezentując godnie naszą szkołę i klub. Dziękuję i gratuluję wszystkim startu.
B. Bodziak


Etap Szkolny Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego
 odbędzie się 16.10.2019 r. (środa) godz. 14:00
w sali 54
w budynku przy ul. Szkolnej
Opiekę nad uczniami sprawują: p. Stanke, p. Polak, p. Grześkowiak

Cody Podchody
Nieco musieliśmy przyspieszyć nasze spotkanie z kodowaniem. Niemniej zabawa i nauka były przednie. Rozwiązywaliśmy moc zdań z matematyki (pod opieką p. Jadwigi Suchackiej) i języka polskiego (pod opieką p. Olgi Łąckiej). Były kody Cezara i Polibiusza, był alfabet Morse'a, kod binarny oraz kody QR. Zmierzyliśmy się z pikselami, grą Cody Roby oraz z programem Scratch. Przekonaliśmy się, jak ważne jest współdziałanie, precyzja i wytrwałość. Wszystko jednak przeszliśmy pomyślnie i uzyskaliśmy certyfikat. Jesteśmy dumni!


Etap Szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego odbędzie się 15.10.2019 r. (wtorek)
w salach: 67,69,71,72
w budynku przy ul. Średniej
Opiekę nad uczniami sprawują: p. Puszcz, p. Ferenc, p. Kęska. p. Wielandt.

NAJPIĘKNIEJSZE UŚMIECHY DLA PAŃ
i nie tylko, ofiarowali swoim nauczycielom uczniowie klasy 2a. Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej dzieci przygotowały się wzorowo, oczywiście z dużą pomocą Pani Sylwii i Pani Marzenki. Piękne kwiaty, upominki, słodkości i szczere życzenia oraz buziaki, sprawiły, że ten dzień był wyjątkowy. Najbardziej jednak wzruszyły wyrecytowane przez nasze pociechy wiersze, które zostały napisane specjalnie dla Pań i właśnie o nich. Popłynęły łezki, a nasze serca zabiły mocniej.  DZIĘKUJEMY maluszkom za występy i prezenty! Tak z uśmiechem na twarzach i „na luzaku” minął dzień, pozostawiając wrażenie, że niewiele trzeba, żeby było sympatycznie! Drogim Rodzicom DZIĘKUJEMY za zaangażowanie, za wszystkie kwiaty i upominki, które są dowodem Państwa szacunku dla naszej pracy:-))) Wszystkim pracownikom szkoły życzymy pomyślności, wielu sukcesów i powodów do satysfakcji każdego dnia!
                        Uczniowie i wychowawcy klasy 2a
Zobacz zdjęcia >>>>

Szanuj las póki czas
11 października, w ramach obchodów Święta Drzewa,   uczniowie klasy 3a wzięli udział w  klasowym  konkursie  "Szanuj las- póki czas". Każdy zespół  zadbał o jednakowy  strój  , a przewodniczący zespołów przygotowali charakterystyczne opaski. Podczas konkurencji uczniowie musieli wykazać się znajomością gatunków drzew i krzewów,   budowy lasu, ułożyć łańcuchy pokarmowe, rozpoznać ptaki, ssaki, owady, a nawet odgłosy leśnych zwierząt. Konkurs był świetną okazją utrwalenia i sprawdzenia swojej wiedzy  .  Wspólnej zabawie towarzyszyła miła atmosfera i zdrowa rywalizacja, a słodka kanapka z miodem  przepysznym niespodzianką.  Na koniec  każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek ufundowany przez rodziców. 
Zobacz zdjęcia >>>>

Święto drzewa w zerówce
10 października obchodzimy Święto Drzewa, do którego przyłączyli się także zerówki. Grupa 0-1 przyszli do szkoły ubrani w jeden z kolorów jesieni- czerwień, a na głowach nosili przepaski z kolorowymi liściami. Tego dnia dowiedzieli się także jak wygląda drewno z różnych drzew, owoce i kwiaty, a także porównywali wygląd liści. Wszystkie te rzeczy były możliwe dzięki "Zielnikowi", który przyniosła pani Kasia.
Jako podsumowanie dzieci wykonały pracę pt. Jenienne drzewo.
K. Odalanowska, A. Rojek


Uroczyste przyjęcie klas pierwszych do „Klubu Przyjaciół Drzew”
 10 października na holu głównym przy „Szkolnym jesiennym drzewie” i  śpiewie leśnych ptaków zgromadzili się młodzi przyrodnicy z klas 1.  Spotkanie uświetnił  przedstawiciel Nadleśnictwa Człuchów pan Daniel Knut . Gość przybliżył  dzieciom rolę drzew, ich ogromne znaczenie dla całej Ziemi i jej mieszkańców. Pierwszaki wykazały się znajomością gatunków drzew oraz umiejętnością segregacji odpadów. Uwolniły w ten sposób „smutne” drzewo od sterty śmieci.  Złożyły uroczystą przysięgę, odczytaną przez pana leśniczego, że będą  dbać o wszystkie drzewa i ich środowisko. Tegoroczna edycja święta odbywała się pod hasłem „Drzewa  dla klimatu” stąd listki na opaskach dzieci z informacją „Każdy liść pochłania CO2”. Pierwszaki   dokonały symbolicznego wrzucenia do odpowiedniego pojemnika przyniesionej na uroczystość makulatury. Otrzymały „leśne zeszyty” ufundowane przez Nadleśnictwo Człuchów.  Przypominamy, że od lat zbierając makulaturę  uczniowie naszej szkoły uratowali  bezcenne drzewa. Na koniec jeszcze tylko wspólne zdjęcie i zwiedzanie ekologicznej wystawy. Oczywiście tego dnia obowiązkowy przystanek na ławeczce Jana Kochanowskiego z fragmentem jego fraszki pt. „Na lipę”.  Mamy nadzieję, że nasi młodzi ekolodzy nas nie zawiodą i będą każdego dnia dbać o naszą planetę. Uroczystość przygotowały: Danuta Tylingo, Renata Geras, Maria Opar, wychowawcy klas 1 oraz nauczyciele klas 0-3.
Zobacz zdjęcia >>>>

OBCHODY ARBOR DAY W SP1 CZŁUCHÓW
W dniu 10.10.2019r. obchodziliśmy w szkole Arbor Day. Święto Drzewa czy też Dzień Altany został zapoczątkowany już w roku 1594 w Hiszpanii przez don Juana Abern Samtrés, który zgodnie z kronikami „przekonywał o znaczeniu drzew dla zdrowia, higieny, dekoracji, przyrody, środowiska i zwyczajów”. Następnie obchody święta zostały podjęte przez inne kraje, w tym również Polskę. Uczestnicy projektu eTwinning „We are the World”– uczniowie klas 5b oraz 6c, włączyli się w tę edukacyjną akcję mającą na celu uświadomienie znaczenia ochrony bogatych lasów kraju wnosząc w obchody element obcojęzyczny- nazwy drzew rosnących w okolicy naszej szkoły w j.angielskim.

K.Andrzejewska
K. Kęska

Przyjaciele Ziemi przygotowują się  do obchodów  Święta Drzewa
Tradycyjnie w październiku w naszej szkole pamiętamy o święcie drzew i ich szczególnej roli w naszym życiu. Cała szkoła włączyła w realizację różnych projektów. Każda klasa 0-3 postanowiła uczcić ten dzień wykonując według własnego pomysłu liść oznaczający przynależność do „Klubu Przyjaciół Drzew” ,  tworząc wspólnymi siłami jesienne drzewo. Przygotowano  również  wystawę rodzimych  gatunków drzew oraz informacje dające odpowiedź na zawieszone na holu pytanie „Dlaczego drzewa są takie ważne? Mali ekolodzy poszerzali  wiadomości o drzewach na lekcjach, podczas wycieczek edukacyjnych, konkursów i wykonywania prac plastycznych. Klasy starsze przygotowały przyrodniczo- edukacyjne projekty. Powstały polonistyczne lapbooki pod hasłem „Drzewo w literaturze”.  Projekt pasjonatów j. angielskiego zaowocował  powstaniem wystawy z relacji fotograficznej ukazującej gatunki drzew w języku polskim i angielskim. Obchody Dnia Drzewa przygotowali: Danuta Tylingo, Renata Geras, Maria Opar, Jarosława Gawin, Katarzyna Andrzejewska, Katarzyna Kęska, Mariola Dyl oraz nauczyciele klas 0-3
Zobacz zdjęcia >>>>

W szachy
Dnia 9.10.2019 odbył się w Przechlewie Powiatowy Turniej Szachowy Drużyn Szkół Podstawowych klas II – VI .
Drużyna nasza zajęła II miejsce w składzie :
PIĄTKOWSKI  KACPER    KL.6A
PIĄTKOWSKI  SZYMON   KL.6A
WARSIŃSKI  WIKTOR   KL.6A
KIELISZEK ALEKSANDRA  KL.6A

Dzień później 10.10.2019 odbył się Turniej Szachowy Drużyn rangi powiatowej w grupie wiekowej klas 7- 8.
 Drużyna nasza  osiągnęła duży sukces zajmując
III  miejsce w składzie :
CHMURZYŃSKA   MARTA    KL.7C
GINDA   WERONIKA    KL.7C
KROMER   WOJCIECH    KL.7C
ZAWADA    ZUZANNA    KL.7C
Gratulujemy dobrego wyniku i osiągniętego miejsca w powiecie obu drużynom.
ŻYCZYMY  JESZCZE WYŻSZYCH WYNIKÓW W PRZYSZŁYM SEZONIE  2020/2021.
                                                 Opiekun kółka szachowego
                                                                   Zbigniew Suchacki
Zobacz zdjecia >>>>

Twoje dane - Twoja sprawa
3 października 2019 roku Szkoła Podstawowa i nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie jako pierwsza z powiatów człuchowskiego i chojnickiego dołączyła do programu „Twoje Dane - Twoja Sprawa”
Koordynatorem programu w Szkole jest szkolny Inspektor Ochrony Danych Michał Gruchała. Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkół podstawowych i szkół ponadpostawowych oraz placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli, o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.
Cel ten będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:
    • wzrost wiedzy nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o stanie prawnym ochrony danych osobowych w Polsce;
    • podniesienie kompetencji nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów w obszarze kształtowania wśród uczniów wiedzy i umiejętności związanych z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
    • poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
    • poszerzenie warsztatu metodycznego nauczycieli, doradców i konsultantów metodycznych;
    • umożliwienie nauczycielom, doradcom metodycznym i konsultantom wymiany doświadczeń związanych z realizacją przedmiotowych treści;
    • poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych;
    • kształtowanie wśród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.
Cele programu są zgodne z podstawą programową kształcenia przedszkolnego i ogólnego w poszczególnych typach szkół. Ponadto program wpisuje się w idee kompetencji kluczowych (kompetencje społeczne i obywatelskie). Są one zapisane w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE).
Zapraszamy inne szkoły do włączenia się do programu „twoje Dane- Twoja Sprawa”Uczniowie 8a wezmą udział w zajęciach z programowania. Przystępujemy do ogólnoeuropejskiego projektu CodeWeek. Pod opieką p. Jadwigi Suchackiej i p. Olgi Łąckiej stawiać będą czoła zakodowanym zadaniom edukacyjnym.

Piątkowe popołudnie w kręgielni
Klasa  5c świętowała Dzień Chłopaka dość późno- 4 października. Ale za to gdzie! W człuchowskiej kręgielni ! Podzieleni na 4 drużyny rywalizowaliśmy, chcąc osiągnąć najlepszy wynik w strącaniu kręgli. Gra pozornie wydawała  się nieskomplikowana, ale wymagała naprawdę wyjątkowej precyzji. Po sporej dawce sportowych emocji wszyscy chłopcy z naszej klasy otrzymali od dziewcząt fantastyczne prezenty- zabawne skarpety .  Panowie obiecali, że przyjdą w nich do szkoły.
Fajnie było spędzić trochę czasu razem w sposób inny niż zwykle. Zresztą, uczniowie 5c nie od dziś stawiają na oryginalność !


Z wizytą w "Przytulisku"
4 października - piątek obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji zerówka zorganizowała zbiórkę rzeczową dla schroniska "Przytulisko", które mieści się w Chojnicach. Dzieci wraz z rodzicami przynosili swoje dary już od 16 września, aby 7 października zawieźć je osobiście dla piesków i kotków. Zerówkowicze mogli poznać specyfikę pracy ze zwierzętami, zobaczyć jak funkcjonuje schronisko oraz posłuchać historyjek na temat pupilów mieszkających w "Przytulisku". Po wizycie dzieci poznały okolicę, a na koniec zjadły pyszny posiłek :)
 
W imieniu schroniska oraz własnym chcielibyśmy bardzo podziękować rodzicom i dzieciom, którzy wzięli udział w zbiórce! DZIĘKUJEMY !!!
Katarzyna Odalanowska, Aleksandra Rojek


Sałatki owocowe
Podsumowaniem cyklu lekcji na temat zdrowego odżywiania się były warsztaty kulinarne, podczas których wspólnie przygotowaliśmy sałatki owocowe. Spisaliśmy się na medal. Poradziliśmy sobie z precyzyjnym krojeniem owoców , chociaż ich rozdrabnianie nie było takie łatwe. Mogliśmy przy okazji rozwinąć swoje zdolności manualne, jak również wykazać się kreatywności w przygotowywaniu pysznych deserów. Sprawnie uporządkowaliśmy nasze stanowiska pracy i rozpoczęliśmy degustację naszych sałatek. Były wyśmienite! Czekamy już z niecierpliwością na kolejne zajęcia kulinarne.


"Podróże małe i duże"
Uczniowie klasy 2 B i 2 C wzięli udział w pierwszej, wspólnej wycieczce autokarowej.  Zwiedzili Muzeum Przyrodniczo-Etnograficzne w Polednie. Wszystkich zachwyciło ponad 200 eksponatów niezwykłych, dzikich zwierząt żyjących na różnych kontynentach. Zwiedzanie wystawy przyrodniczej wzbogaciła przepiękna sceneria, przypominająca naturalne środowisko życia zwierząt, a w tajemniczy nastrój wprowadziły dzieci odgłosy zwierząt. Dużo frajdy dostarczyły dzieciom wspólne zabawy na placu zabaw. Uczniowie podziwiali zabytkowe pojazdy zwiedzając wystawę etnograficzną. Po wizycie w Polednie dzieci pojechały do Bydgoszczy. Obejrzały w multikinie film '' Toy Story 4" i  udały się do McDonald's. Bardzo zadowolone wróciły do Człuchowa.


OWOCOWE ZABAWY
Zerówkowicze wiedzą już, jak zadbać o zdrowie podczas jesiennej szarugi- jeść dużo owoców i warzyw. Witaminy, które zawierają te pyszne przekąski na pewno pomogą w walce z przeziębieniem i katarem. Zerówkowicze podczas zajęć z przyniesionych owoców wykonali kolorowe szaszłyki, które z wielką chęcią zjedli. Owoce przydały się także do klasyfikowania, przeliczania, wskazywania różnic. Dzięki tym pysznościom dzieci mogły wyostrzyć swoje zmysły:smaku, węchu, dotyku i wzroku...
K. Odalanowska, A. RojekEKSPERYMENT
Dwa tygodnie czekaliśmy na rezultat naszego doświadczenia. Warto było! Ze słonej wody wykrystalizowały się piękne kryształki soli. Niektórym nawet kolorowe. Może zostaniemy naukowcami? Kto to wie? Na razie świetnie się bawimy i uczymy jednocześnie.


Wycieczka 3a do Szkółki Leśnej w Marysinie
Od kilku dni klasa 3a  planowała wycieczkę do Szkółki Leśnej w Marysinie.  W lesie czekał  na klasę pan leśniczy, z którym uczniowie odbyli długi spacer. Idąc  wzdłuż ścieżki edukacyjnej czytali informacje zamieszczone na tablicach,  poznając  min. warstwową budowę lasu, nazwy ptaków i ssaków leśnych,  jadalne i trujące grzyby oraz  cechy charakterystyczne drzew liściastych i iglastych. Każdy  zbierał liście oraz odciski kory drzew , które wykorzystane  będą do  wykonania zielników. Mali grzybiarze  z dumą chwalili się znalezionymi w igliwiu okazami grzybów, które z satysfakcją zabrali do domów.  To była wspaniała lekcja przyrody !
Zobacz zdjęcia >>>>

Przyjaciele Ziemi to nie tylko dumne imię naszej Szkoły. To także grupa kreatywnej młodzieży z klasy 6B, która właśnie rozpoczęła innowacyjne zajęcia przyrodnicze. Mamy wiele do zrobienia, a w naszych głowach kłębią się ciekawe pomysły. Postaramy się czasem relacjonować nasze poczynania, a tymczasem  zachęcamy Was do podglądania naszej  gazetki obok sali 69.
 Opiekun M. Dyl2.10.2019r. zakończyliśmy jesienną edycję Czwartków Lekkoatletycznych. Teraz najtrudniejszy okres dla lekkoatletów - zimowe budowanie formy:) Najbliższy start - 12.10.2019 w Bytowie. 

B. Bodziak


800 080 222

– rusza całodobowa bezpłatna infolinia

dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

              Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w Internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie. W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl


WIZYTA W MUZEUM W CZŁUCHOWIE
W piątek 27.09.2019 odbyło się spotkanie integracyjne wolontariuszy Międzyszkolnego Klubu Wolontariatu  w Człuchowie!!!!
To niezwykle ważne wydarzenie dla całej społeczności wolontariatu SP nr 1 i ZSA w Człuchowie. Spotkanie to było okazją do wspólnej rozmowy oraz bliższego poznania się. Okazuje się, że takie stwierdzenie jak „ bariera wieku” nie istnieje, kiedy mamy wspólny cel - chcemy nieść pomoc potrzebującym.  Każdy może mieć dobre serce i „ otwarte ręce”- czy starszy, czy młodszy.


Zwiedzanie zamku było możliwe dzięki uprzejmości Pana Burmistrza Ryszarda Szybajło.  Dziękujemy również Pani Alinie Szymkowicz 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU W ZERÓWCE
Od 23 do 30 września obchodziliśmy Europejski Tydzień Sportu. Zerówkowicze zabrali się do uczczenia tego tygodnia w wyjątkowy sposób. Na początek potrzebny był strój sportowy i sprzęt, a potem tylko chęci. Przez cały tydzień aktywnie uczestniczyli w zajęciach sportowych, poznali różne dyscypliny oraz wykonywali prace plastyczno- techniczne związane z tematyką sportu. Jeśli była ku temu okazja, korzystali z pięknej pogody i ćwiczyli na świeżym powietrzu. Na zakończenie tygodnia otrzymali medale, dzięki którym mogli poczuć się, jak podczas prawdziwych zawodów sportowych. Wychowawca: Katarzyna Odalanowska oraz Aleksandra Rojek
Zobacz zdjęcia >>>>

Dzień Chłopaka w szkole
Dzień Chłopaka w 6b


Wiwat CHŁOPCY!
W klasie 2a kolejny raz rozbrzmiało gromkie „Sto lat” i popłynęły gorące życzenia. Oczywiście z okazji Dnia Chłopaka. O słodkie upominki zadbali rodzice i jedna z koleżanek, która pamiętała o święcie. Nic jednak nie zastąpi prezentu w postaci słodkich uśmiechów i serdecznych uścisków koleżanek, a tych dziewczynki nie żałowały. Na ekstra życzenia i wyrazy sympatii załapał się nasz Misiek, który właśnie w Dniu Chłopaka obchodzi urodziny. Wszystkim chłopcom, tym dużym i tym małym damska część klasy 2a przesyła moc serdecznych życzeń!!!
Zobacz więcej >>>>

DZIEŃ CHŁOPAKA W 1C
Uczniowie klasy 1c po raz pierwszy obchodzili w szkole Dzień Chłopaka. Okazało się, że wcale nie tak łatwo zostać  „SUPER CHŁOPAKIEM”. Pierwszoklasiści mogli zdobyć  ten tytuł przechodząc zabawowy test umiejętności i wiedzy. Dzielnie kibicowały im koleżanki jednocześnie oceniające talenty Supermenów. Próbie podlegała m.in. :sprawność fizyczna, znajomość imion koleżanek oraz zasad savoir-vivre, umiejętności edukacyjne, umiejętność „szycia” i zawiązywania butów. Nie było łatwo, ale koleżanki doceniły zmagania kolegów. Nagrodziły ich  laurkami i śpiewem oraz udekorowały  każdego  chłopaka  „MUCHĄ SUPERMENA”.  Mamy nadzieję, że dołączą oni do grona DŻENTELMENÓW naszej szkoły.
Zobacz więcej >>>>

Dzień Chłopaka w 1b
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościachw życiu rodziny czy  w życiu szkolnym. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki oraz składały  życzenia. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.


Gdzie ci mężczyźni…."
Jak to gdzie?!  My już wiemy, na pewno w 3a. Chłopcy udowodnili to, podczas damsko- męskich konkurencji. Wszyscy musieli min. sprostać kuchennym obowiązkom, pięknie nakryć do stołu  oraz wykazać się znajomością narzędzi wykorzystywanych w domowych remontach. Koleżanki w prezencie zaskoczyły  występem tanecznym, do którego choreografię ćwiczyły popołudniami w domu. Dzień Chłopaka upłynął wszystkim w wesołej i sympatycznej atmosferze, Teraz dziewczynki z niecierpliwością czekają na 8 marca. Liczą na  pomysłowość i inicjatywę swoich kolegów.
Zobacz zdjęcia >>>>

W ramach realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej „Celebryci minionych epok” uczniowie klas: 7a, 7b i 7d wykonali plakaty naukowe o życiu i twórczości Adama Mickiewicza.

Zobacz zdjęcia >>>>

wrzesień  październik  listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiec 

Rok szkolny 2018/2019
Rok szkolny 2017/2018
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2013/2014

Ofiacjalna strona miasta Człuchów