Menu:

AKTUALNOŚCI - PAŹDZIERNIK 2018

Zobacz film o naszej szkole!


Pamiętamy o tych, którzy odeszli ...
Uczniowie 7a i 8d zapalili dzisiaj wiele światełek dla tych, którzy odeszli. A to wszystko za sprawą Międzyszkolnego Klubu Wolontariatu, z inicjatywy którego zbierano znicze. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się w akcję i dzięki temu dzisiaj na wielu zapomnianych, opuszczonych, zaniedbanych grobach zapłonął ogień. Dziękujemy!Jak opiekować się zwierzętami?
31 października zerówkowiczów odwiedziła pani weterynarz z psem Amber i szczeniaki em Tirą. Na poczatku spotkania Pani Kinga opowiedziała dzieciom o pracy weterynarza. Następnie dzieci dowiedziały się jak wygląda wizyta czworonoznego pacjenta, jak należy dbać o domowego pupila,a także jak należy zachować się podczas kontaktu z groźnym psem. Po interesującej lekcji ,dzieci opowiadały o swoich domowych zwierzatkach i z chęcią zadawały pytania pani doktor. Na koniec spotkania zerowkowicze podziekowały za "żywą" lekcje o zwierzętach.


Mistrzostwa Powiatu w Unihokeju Dziewcząt
29.10.2018 roku w Wierzchowie Człuchowskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Unihokeja. Zawody rozegrano w dwóch grupach systemem "każdy z każdym". Nasze dziewczęta walczyły dzielnie, ale ostatecznie uplasowały się na VI miejscu. Szkołę reprezentowały następujące uczennice: Andrzejewska Martyna, Michałowska Martyna, Pażontka - Lipińska Olga, Żugaj Julia, Jastrzębowska Laura, Jeszka Julia, Maik Zuzanna, Milewska Amelia, Buława Katarzyna, Piepiora Katarzyna, Szostak Laura, Chmielarczyk Agata.ŻÓŁTY JESIENNY LIŚĆ
Dlaczego liście są kolorowe? Dlaczego spadają? Jak są zbudowane?  Z jakiego drzewa, który liść pochodzi? Jaką jesień chciałaby mieć fryzurę? Tym ostatnio zajmowała się klasa 3b. Uczniowie, aby nie zapomnieć zdobytych informacji „zamknęli” jesienne liście w swoich zielnikach.
Było, co oglądać!!!Wokół jeziora
W piątek 26.10.2018r. klasa 7c była na rajdzie wokół jeziora Rychnowskiego. Pomimo pogody jaka panowała w tym tygodniu uczniom udało się wybrać w dzień kiedy słońce sprzyjało. Po dotarciu do Wi-King’u czekało tam dla uczniów ognisko. Wszyscy świetnie się bawili, grali w siatkówkę, biegali choć to już duże dzieci nie zabrakło im także dziecięcej weny która sprzyjała im przy zabawie na placu zabaw. Opiekę podczas wycieczki sprawowała pani Astryda Baprawska oraz wychowawca Aleksandra Kania.
Wszyscy uczniowie z klasy 7c chcieli by podziękować paniom za opiekę podczas wycieczki oraz panu Dariuszowi za zorganizowanie ogniska. DZIĘKUJEMY !!!


„Od ziarenka do bochenka”
 
23 października klasy: 4c i 4e wraz z wychowawczyniami- p. Anną Zawadzińską i p. Magdaleną Autuchiewicz oraz wspaniałymi opiekunami- p. Izabelą Szukaj i p. Dariuszem Michalskim udały się na Kaszuby, do Pierszczewa niedaleko Kościerzyny.
     Na miejscu dzieci  zapoznały  się z pracą gospodarzy i wzięły udział w warsztatach. Ziarenkami maku i lnu oznaczyły ciasto chlebowe, które następnie upiekły w piecu oraz przygotowały pamiątki z  masy solnej. Świeżo wypieczony chleb i solne figurki dzieci zabrały do domu. W gospodarstwie uczniowie dowiedzieli się  także, w jaki sposób uprawia się zboża oraz nauczyli  się rozróżniać kłosy i ziarna. Na koniec wizyty uczniowie ruszyli na przejażdżkę trasą widokową po okolicy, śpiewali kaszubskie piosenki i wysłuchali kaszubskie legendy.
   To była wspaniała wycieczka!Konkurs historyczny dla szkół podstawowych i klas gimnazjalnych etap szkolny odbył się  22 października o godzinie 14.00.
Uczestniczyło w nim 26 uczniów, z czego 20 reprezentowało szkołę podstawową, a 6 było z 3 klas gimnazjum.
Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z pytań otwartych i zamkniętych. Czas przeznaczony na to zadanie wynosił 45 minut.
Test badał wiedzę i umiejętności uczestników zawarte w podstawie programowej z historii.    Najlepszy wynik 41 pkt, co stanowi 82% poprawnych odpowiedzi, uzyskał uczeń z klasy 8b. Dzięki  tak znakomitemu wynikowi będzie on reprezentował naszą szkołę w etapie rejonowym, który odbędzie się w Czersku.


ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY
W niedzielę 21 października 2018 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Misyjny. Z tej okazji uczniowie klas 3-6 przygotowali przedstawienie pt. „Pragniemy wolności i pokoju”, które zaprezentowali w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Człuchowie. Młodzi przyjaciele misji przypomnieli zebranym historię odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., a w oparciu o nią przybliżyli jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata, jakim są wojny i niesprawiedliwość. Zwrócili się do obecnych z apelem o modlitwę w intencji ofiar wojen oraz świadczenie braterskiej pomocy potrzebującym, przypomnając, że każdy chrześcijanin jest posłany w imieniu Chrystusa do takiej służby miłości. Aktorzy wzięli też udział w akcji charytatywnej, zbierając ofiary pieniężne na rzecz głodujących w krajach Trzeciego Świata.

Serdecznie dziękujemy wszystkim aktorom i uczestnikom spotkania!
s. Kornela, R. Kozłowska, B. Pintos, R. KozłowskiNa przyrodzie i biologii
Zobacz >>>>

Szkolny Turniej w Unihokeja Dziewcząt.
22.10.2018 roku w małej sali gimnastycznej na ul. Szkolnej odbył się Turniej w Unihokeja Dziewcząt, który był jednocześnie ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Powiatu. I miejsce ex aequo zajęła klasa 7d, 8a i 8b. Na Mistrzostwach Powiatu szkołę będą reprezentować następujące uczennice: M. Andrzejewska, M. Michałowska, O. Pażontka - Lipińska, J. Żugaj, L. Jastrzębowska, A. Chmielarczyk, L. Szostak, K. Buława, K. Piepiora, J. Jeszka, Z. Maik, A. Milewska.ABC WIEDZY O OSZCZĘDZANIU- LEKCJA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W BANKU PKO
3b to kolejna klasa, która miała okazję zdobyć wiedzę na temat oszczędzania i finansów od fachowców.  Lekcja odbyła się w sali konferencyjnej banku, a nauczycielem był pan Piotr- pracownik banku, a zarazem tatuś jednej z uczestniczek spotkania. Prowadzący spotkanie przygotował wiele wiadomości, niespodzianek, quizów i nagród. Każdy przez moment mógł poczuć się bogaty, ale tylko w celach edukacyjnych. Uczniowie poznali sposoby zabezpieczenia pieniędzy, odkrywali ich tajemnice. Przeprowadzili też wywiad. Pytań było wiele, na niektóre dociekliwe, odpowiedzi nie były możliwe, bo są objęte tajemnicą bankową. Na koniec było zwiedzanie obiektu, spotkanie z panią dyrektor i innymi pracownikami banku.
Niektórzy już podczas spotkania mieli ochotę zostać bankowcami, ale na razie trzeba się jeszcze trochę pouczyć. Tymczasem chętni już dziś mogą zacząć oszczędzać w banku.


Dziękujemy pracownikom banku PKO za miłe przyjęcie, a panu Piotrowi za ciekawą lekcję. Życzymy wszystkim sukcesów w pracy
 Uczniowie klasy 3b z wychowawczynią Danutą Tylingo

SMACZNIE, ZDROWO I KOLOROWO,
a przede wszystkim bardzo jajecznie :-) Tak, właśnie jajko było bohaterem pierwszego spotkania pierwszaków w KUCHCIKOWIE. Jajko, które ma w nazwie właśnie poznaną literę pisaną J, j.  Mali kucharze jednogłośnie orzekli, że uwielbiają zajęcia kulinarne i z wielkim zapałem tworzyli zabawne myszki, małe żaglówki i muchomorki. Wszystko z jajek! Nie zabrakło czasu na przyrządzenie pysznych kanapek, które w mgnieniu oka powędrowały do małych brzuszków. Małych i tych większych, bo maluchy chętnie częstowały pysznościami swoje panie. To bardzo miłe! A jakie smaczne! MNIAM! Zachęcamy wszystkich do kulinarnych inspiracji i wspólnych biesiad. To wspaniała okazja, by spędzić z sobą przyjemne chwile:-)
Zobacz flm >>>>


Eko Planeta - bal u Pani Jesieni
To już ostatnie tygodnie złotej polskiej jesieni. Dlatego miło nam obwieścić,  że Pani Jesień zaprosiła  2a na pożegnalny, kolorowy bal. Podczas zabawy odbył się  pokaz mody, a młodzi projektanci  zaprojektowali suknię balową  dla Pani Jesieni na przyszłoroczny bal. Wszystkie dzieci znakomicie bawiły się  przy dźwiękach ulubionej muzyki, a barwne korowody zachęcały do wspólnej zabawy. Wszystkim oczywiście dopisywał świetny humor. Nie brakowało też konkursów, w których drugaki musiały  wykazać się szybkością i zwinnością. Bal przebiegał w przyjaznej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła dzieciom dużo radości i zadowolenia. 


Zobacz >>>>

DZIEWCZĘTA SP1 CZŁUCHÓW
IV miejsce w Finale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt  (rocznik 2006 i młodsze)
18.10.2018r. w Garczynie odbyły się Mistrzostwa Województwa  w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Czwarte miejsce w kategorii szkół podstawowych – Igrzyska Dzieci (rocznik 2006 i młodsze) wywalczyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr1 w Człuchowie. Zawodniczki spisały się bardzo bobrze, długi czas biegły na drugim miejscu, walczyły dzielnie jednak rywalizację ukończyły na czwartym miejscu.

Dziewczęta SP1 Człuchów (Igrzyska Dzieci) - IV miejsce
    1  Możuch Otylia 7c
    2  Chmurzyńska Marta 6c
    3  Górska Zofia 6d
    4  Zielnik Maria 5b
    5  Maja Przysiężna 4a
    6  Ernstmajer Nikola 6c
    7  Jażdżewska Patrycja 5b
    8  Michalina Jurkiewicz 6b
    9  Bohm Agata 6e
    10 Mayer Natalia 6a
    11  Zuzanna Królak 5a
    12 Joanna Malmon 4b
    13  Roksana Pałubick 6a
    14  Klaudia Kluk 5b

Dziękuję za zaangażowanie i godne reprezentowanie szkoły i powiatu na arenie wojewódzkiej.
 Beata Bodziak

Pani Jesień to zdolna malarka. Drzewa otuliła rudym szalem, a na ścieżkach rozłożyła puszysty czerwony dywan. Warto wybrać się na jesienny spacer tak jak uczniowie z klasy 3A.Zdobyli zamek
Krasnoludki zdobyły zamek. Przedszkolaki wybrali się na wycieczkę do Człuchowskiego zamku, aby zwiedzić muzeum i podziwiać widoki z wieży. Dzieci obejrzały wystawę dotyczącą życia i zajęć człuchowskich Krzyżaków. Potem w wersji multimedialnej zobaczyły kolejne etapy budowy zamku, zapoznały się z dziejami zamku i z jego oryginalną, średniowieczną architekturą. Dużo emocji wywołała winda, którą mogliśmy wjechać na szczyt wieży zamku. Z wieży podziwiać można było panoramę Człuchowa . Po powrocie do szkoły dzieci upamiętniły swoją wycieczkę na kartkach od bloku rysując Człuchowski Zamek.

Anna Falkowska
Diana Trela
Aleksandra Rojek

Bicie Rekordów SP1 w chodzie sportowym
12.10.2018r. odbyło się Bicie Rekordów SP1 w chodzie sportowym. Zawodnicy mieli do pokonania 1000m. Najlepsi otrzymali pamiątkowe koszulki, słodycze i gadżety.
Wyniki sportowej rywalizacji:
Dziewczęta 2009 i młodsze
I miejsce – Michalec Zofia 4e
II miejsce – Maja Przysiężna 4a
III miejsce – Amelia Garstka 4e
Chłopcy 2009 i młodsi
I miejsce – Antoni Figurski 4e
II miejsce – Maciej Markiewicz 4e
III miejsce – Franciszek Sarnowski 4b
Dziewczęta 2008
I miejsce – Laura Jasik 5f
II miejsce - Magdalena Woźniak 5e
III miejsce – Zofia Łukaszewska 4e
Chłopcy 2008
I miejsce – Szymon Górzny 4b
II miejsce – Michał Marczak 4b
III miejsce – Maciej Bembenek 4b
Dziewczęta 2007
I miejsce – Maria Zielnik 5b
II miejsce – Patrycja Jażdżewska 5b
III miejsce – Zuzanna Królak 5a
III miejsce – Agata Bogdańska 5c
Chłopcy 2007
I miejsce – Oliwier Król 5b
Dziewczęta 2006
I miejsce – Nikola Ernstmajer 6c
II miejsce - Zuzanna Zawada 6c
III miejsce – Natalia Mayer 6c

Punktacja klas

3 klasy
I miejsce – 3b – 45pkt
II miejsce – 3a – 13 pkt
4 klasy
I miejsce – 4e – 114 pkt
II miejsce – 4b – 92 pkt
III miejsce – 4d – 34 pkt
IV miejsce – 4a – 19 pkt
V miejsce – 4c – 15 pkt
5 klasy
I miejsce – 5b – 61 pkt
II miejsce – 5f – 21 pkt
III miejsce – 5e – 19 pkt
IV miejsce – 5a – 18pkt
V miejsce – 5c – 17 pkt
VI klasy
I miejsce – 6c – 55pkt
II miejsce – 6d – 29pkt
III miejsce – 6a – 18pkt
IV miejsce – 6b – 17pkt
V miejsce – 6e – 14pkt


Dziękuję za zaangażowanie wszystkim uczestnikom.
B. Bodziak

Zdrowe kanapki
11 października przedszkolaki przygotowywały pyszne i zdrowe kanapki. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków dzieci przystąpiły do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę. Okazało się, że naszym milusińskim najlepiej smakowały kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoje porcje z apetytem.Śladami Stasia i Nel
10.10.2018 r. uczniowie klas 5a  i 5e  w MBP prześledzili  trasę wędrówki Stasia i Nel. Na wycieczkę szlakiem bohaterów lektury zabrał ich pan Piotr Kowalczyk – podróżnik i dziennikarz. Pan Piotr opowiadał o współczesnej  Afryce. Pokazywał, jak obecnie wyglądają miejsca, w których mogliby się znajdować bohaterzy „W pustyni i w puszczy”. Opowiadało życiu afrykańskich dzieci i dorosłych, a także o tym, jak zorganizować wyprawę w głąb Afryki.        (A. Woronkiewicz – Meyer)


10 X -ŚWIĘTO DRZEWA W 3B
DLACZEGO DRZEWA W MIEŚCIE SĄ TAK WAŻNE? Na to pytanie szukali i już znają odpowiedź uczniowie klasy 3b. W Dniu Drzewa odkrywali jego tajemnice, a także wstąpili do „Klasowego Klubu Przyjaciół Drzew”. Zrobili też szyszkowego mieszkańca lasu-jeżyka. Na koniec odwiedzili pobliską, „szkolną” brzozę i inne miejskie drzewa.
Jeżeli jeszcze ktoś nie wie, dlaczego drzewa są takie ważne to zapraszamy do obejrzenia wystawy informacyjno-plastycznej na korytarzu szkolnym.Lekcja przedsiębiorczości
Do czego potrzebne są pieniądze? Co można oszczędzać? Jedny słowem lekcja przedsiębiorczości uczniów klasy 3A w banku PKO Bank Polski w Człuchowie. Pracownice banku, razem z panią dyrektor, odpowiadały na przygotowane pytania przez uczniów. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca w banku, ciekawych informacji o naszej walucie, oglądali pomieszczenia przeznaczone dla petentów. Mieli możliwość nawet usiąść w krześle pani dyrektor. Dziękujemy za umożliwienie nam zobaczenia z bliska pracy bankowca i za otrzymane podarunki.
Jesienny spacer po parku.
Jesień to piękna pora roku , pełna kolorowych i cudownych widoków. Tegoroczna jest wyjątkowo ciepła , dlatego też zachęciła zerówkowiczów do spaceru po parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie , otaczającą przyrodę , rozpoznawały gatunki drzew , zbierały kasztany , żołędzie i kolorowe liście.


Ślubowanie pierwszaków


Zobacz zdjęcia  >>>>>

Owocowy dzień
Dzisiaj w naszym przedszkolu było BARDZO OWOCOWO. Cały dzień upłynął nam pod znakiem zdrowych, kolorowych i pysznych owoców. Mogliśmy przybić sobie owocowe pieczątki, skosztować pysznych owoców i zrobić owocowe zdjęcie:) Potem wszystkie dzieci mogły własnoręcznie przygotować sałatkę owocową. Cały dzień bawiliśmy się pysznie w towarzystwie owoców, są zdrowe i mają mnóstwo witamin. Na długo zapamiętamy tę lekcję i od dzisiaj każdy z nas zjada owoce!:) „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki!”:)

W krainie gadów
5 października grupa 0-1 i 0-2 wzięła udział w warsztatach zoologicznych. Tego dnia odwiedziła nas pani Ania z jaszczurką o imieniu Miguś. Celem warsztatów było rozbudzenie potrzeb kontaktu dzieci z przyrodą oraz uczenie odpowiedzialności za zwierzęta. Integralną częścią pokazu były zdjęcia z bohaterem warsztatów - agamą brodatą.Zobacz zdjęcia >>>>

Przygoda 2a z gotowaniem
Przez miniony tydzień klasa 2a zgłębiała tajemnice zdrowego odżywiania. Uczniowie poznali piramidę żywienia, wpływ witamin na nasze życie oraz zasady zdrowego odżywiania. Dzięki zajęciom dowiedziały się czego należy jeść więcej, a czego najlepiej unikać. Najwięcej niespodzianek dostarczył  piątek. Tego dnia, dzięki uprzejmości Pań Kucharek, klasa miała okazję poznać ich pracę w szkolnej kuchni. Dzieci obejrzały wszystkie pomieszczenia oraz urządzenia niezbędne do przygotowania posiłków. Miłym zaskoczeniem był poczęstunek- przepyszne naleśniki. Palce lizać! Na koniec, szczególną radość sprawiło gotowanie „na niby”. No cóż, miło jest znaleźć czas na zabawę i przypomnieć sobie  przedszkolne lata.
Zobacz zdjęcia >>>>

SP1 Człuchów II miejsce w Rywalizacji Sportowej Powiatu w Igrzyskach Dzieci w roku szkolnym 2017/2018


Czwartki LA
5.10.2018r. odbyły się Czwartki Lekkoatletyczne. Kolejne spotkanie wiosną.
Dziękuję wszystkim startującym zawodnikom za zaangażowanie a rodzicom za pomoc w organizacji zawodów.
Beata Bodziak


Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców.
04.10.2018 roku w Rzewnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej chłopcy zajęli I miejsce i uzyskali awans do finału wojewódzkiego, natomiast dziewczęta zdobyły V lokatę. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Żmuda - Trzebiatowska, Nikola Kerzschk, Laura Jastrzębowska, Julia Żugaj, Zuzanna Krysa, Natalia Okonek, Sylwia Gawlicka, Julia Markiewicz, Nikola i Natalia Dębskie, Martyna Andrzejewska, Marcelina Osiowy, Daniel Sprenger, Maksymilian Łabędź, Cezary Kumiszcza, Wojciech Majchrzak, Bartosz Cichoń, Olaf Meyer, Adrian i Karol Kowalik, Bartosz Bojarski, Cyprian Jurek, Nikodem Szmurło, Wojciech Pertek, Hubert Wdowczyk, Konrad Mysłek.


DZIEWCZĘTA SP1 CZŁUCHÓW MISTRZYNIAMI POWIATU W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH,  CHŁOPCY WICEMISTRZAMI
 IGRZYSKA DZIECI (rocznik 2006 i młodsi)

 Dziewczęta najlepsze
4.10.2018r. w Rzewnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych – Igrzyska Dzieci (rocznik 2006 i młodsi) wywalczyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr1 w Człuchowie, zapewniając sobie awans do Mistrzostw Województwa, które odbędą się 18.10.2018r. w Garczynie. Chłopcy w tej samej kategorii wiekowej po zaciętej walce zajęli drugie miejsce, za drużyną z Przechlewa.
Dziewczęta SP1 Człuchów (Igrzyska Dzieci) - I miejsce
    1  Możuch Otylia 7c
    2  Chmurzyńska Marta 6c
    3  Górska Zofia 6d
    4  Zielnik Maria 5b
    5  Maja Przysiężna 4a
    6  Bogdańska Agata 5c
    7  Ernstmajer Nikola 6c
    8  Jażdżewska Patrycja 5b
    9  Michalina Jurkiewicz 6b
    10  Bohm Agata 6e
    11 Mayer Natalia 6a
    12 Magdalena Woźniak 5e
    13 Joanna Malmon 4b
    14  Roksana Pałubick 6a
    15  Klaudia Kluk 5b
Chłopcy SP1 Człuchów (Igrzyska Dzieci) - II miejsce
    1  Jażdżewski Brajan 7d
    2  Malmon Mateusz 6d
    3  Kreft Jakub 5c
    4  Soczyński Piotr 6b
    5  Szulc Maciej 5c
    6  Rostkowski Antoni 6b
    7  Szymon Meyer 5c
    8  Wojciech Nawacki 5d
    9  Jakub Tarczyluk 5b
    10  Jakub Rafalski 5d
    11  Tomasz Ćwiek 6e
    12  Mariusz Jońca 6e
    13  Maciej Holc 4e
    14  Antoni Figurski 4e
    15 Antoni Szmurło 6c
    16  Szymon Górzny 4b
    17  Konrad Jastrzębowski 5b

Zachęcam do udziału w treningach i intensywnych przygotowań do kolejnych zawodów.
Wtorek – OSiR 16.00 – 17.30
Środa – SP1 15.30 – 17.00
Piątek – SP1 15.30-17.00
Sobota – OSiR 10.00- 11.30
   Beata Bodziak

Dyskoteka w klasie Vd
Dnia 1 października dziewczęta z klasy 5d zaprosiły swoich kolegów z klasy na dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczynki przygotowały liczne niespodzianki. Wszyscy świetnie się bawili.


ŚWIĘTO MUZYKI
1 października jest MIĘDZYNARODOWYM DNIEM MUZYKI.  Nie zabrakło więc muzycznych inspiracji w naszej Jedynce. Wychowawczynie klas pierwszych, w tajemnicy przed pierwszakami, misternie przygotowywały muzyczną niespodziankę swoim podopiecznym. Strzałem w dziesiątkę okazało się zaproszenie instruktorów muzyki z człuchowskiego MDK. Dwóch panów Gawrońskich -Adam i Miłosz rewelacyjnie oprowadziło małych melomanów przez fragment świata muzyki. Popłynęły dźwięki muzyki filmowej, klasycznej i rozrywkowej, popłynęły za sprawą strun skrzypiec i gitary. Był też czas na zabawę rytmiczną z użyciem instrumentów perkusyjnych, a ponad 60 gardeł zaśpiewało „Huba-Buba”.  Potem uczniowie przenieśli się na salkę korekcyjną, gdzie czekała na nich instruktorka z zaprzyjaźnionej szkoły tańca FANTAZJA. Ależ to była dyskoteka! Pod bacznym okiem Pani Iwony maluchy zapamiętywały niełatwe układy choreograficzne. Niewątpliwie dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci. I kto odważy się zaprzeczyć, że szkoła wcale nie jest nudna? Wystarczy ciekawa LEKCJA MUZYKI i odrobina FANTAZJI!!!
Zobacz zdjęcia >>>>

LAS WITA NAS
3B NA LEKCJI PRZYRODY W LESIEFaceci na medal  
Dzień Chłopaka  w 2a okazał się dniem obfitującym w wiele zaskakujących niespodzianek. Było wesoło i słodko. Chłopcy mieli do wykonania wiele zadań, z którymi radzili sobie doskonale. Każdy z nich pokazał, że należy do grupy mężczyzn, którzy nie siedzą w fotelu z pilotem od telewizora, tylko w miarę możliwości, pomagają w pracach domowych wybrankom swego serca. Momentami było ciężko, ale chłopcy  udowodnili, że potrafią umyć okna, przygotować stół na wizytę gości,  czy pomóc w pracach kuchennych.  Śmiechu było co nie miara, gdy musieli
pierwszy raz w życiu zawiązać krawat, czy zaufać koleżankom, które goliły ich „męski” zarost. Dziewczynki nad wyraz uważnie obserwowały zmagania swoich kolegów i z dumą mogą stwierdzić, że nie muszą zadawać sobie pytania „Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy…?”,  bo one z
pewnością mają ich w klasie.
Zobacz zdjęcia >>>>

WIWAT CHŁOPAKI-PIERWSZAKI Z A-PAKI
Podobnie jak w ubiegłym roku, w naszej szkole zorganizowano obchody DNIA CHŁOPAKA. W naszej 1a, obchodziliśmy święto chłopców w muzycznym nastroju, ponieważ zbiegło się ono z Międzynarodowym Dniem Muzyki. Nie zabrakło słodkich upominków od rodziców, buziaków od pań i najpiękniejszych życzeń oraz uśmiechów i chóralnego „100 lat” od ślicznych koleżanek <3. Wszystkim małym i większym oraz całkiem dużym chłopakom z naszej „Jedynki” życzymy samych słonecznych dni i sympatii płci przeciwnej. WSZYSTKIEGO DOBREGO CHŁOPAKI!!!
Zobacz zdjęcia >>>>

Dzień chłopaka u najmłodszychBicie Rekordów Szkoły
W dniu 28.09.2018r. w SP1 Człuchów odbyły się zawody sportowe połączone z ogłoszeniem wyników szkolnego konkursu pt. „Sport a ekologia” - selektywna zbiórka odpadów. Konkurs przeprowadził P. Stanisław Myszka.
Zawody sportowe zakończyły się nowymi rekordami szkoły 100 (12,04s) i 300m (43,7s), które pobił Cezary Kumiszcza 8a. Dzieci rywalizowały w kategoriach wiekowych w biegu na 100, 300, 600/1000m, pchnięciu kulą i rzucie piłką lekarską (ogółem 318 osobostartów). Najlepsi otrzymali upominki ufundowane przez Gminę Miejską Człuchów, Agrochem Puławy i Człuchowski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny. W czasie trwania zawodów były promowane zachowania prozdrowotne i proekologiczne. Wystawę prac plastycznych „Sport a ekologia” można obejrzeć w głównym holu szkoły.

Nagrodzeni ucznowie w konkursie plastycznym.
KL. IV
I miejsce – Marta Pszczoła 4a
II miejsce – Dominik Minkowski 4b
III miejsce – Amelia Garstka 4e
Wyróżnienie – Kinga Żabińska 4b
KL. V
I miejsce – Wiktoria Chałanicz 5e
II miejsce – Martyna Sikorkaka 5b
III miejsce – Maria Zielnik 5b
Wyróżnienie – Paweł Krasoń 5d
KL. VI
I miejsce – Oliwia Petelska 6b
II miejsce – Agnieszka Gradek 6b
III miejsce – Ewa Miszczuk 6b
Wyróżnienie – Aleks Borchardt 6d

Bieg na 100m dziewcząt
Bieg na 100m chłopcy
Dziewczęta 2009 i młodsze
Janna Malmon 4b
Maja Przysiężna 4a
Amelia Garstka 4e
Chłopcy 2009 i młodsi
Maciej Markiewicz 4e
Damian Kaczmarski 3c
Julian Pałka 4e
Dziewczęta 2008
Magdalena Woźniak 5e
Małgorzata Macugowska 4b
Laura Jasik 5f
Chłopcy 2008
Sebastian Barszcz 4c
Wojciech Skrzypczak 5d
Adam Wójcik 5e
Dziewczęta 2007
Patrycja Jażdżewska 5b
Maria Zielnik 5b
Zuzanna Królak 5a
Chłopcy 2007
Jakub Kreft 5c
Wiktor Sienkiewicz 5c
Piotr Warda 5b
Dziewczęta 2006
Otylia Możuch 7c
Natalia Mayer 6a
Roksana Pałubicka 6a
Chłopcy 2006
Mateusz Malmon 6d
Tomasz Ćwik 6e
Antoni Rostkowski 6b
Dziewczęta 2005
Natalia Żmuda-Trzebiatowska 8a
Nikola Kerzschk 8a
Amelia Kaczkowska 8a
Chłopcy 2005
Cezary Kumiszcza 8a (Rekord Szkoły)
Karol Kowalik 7c
Filip Szamocki 7a
Dziewczęta 2004
Zuzanna Krysa 8d

Rzut piłką lekarską dziewczęta
Rzut piłką lekarską chłopcy
Dziewczęta 2009 i młodsze
Paulina Rumińska 4c
Amelia Garstka 4e
Zofia Michalec 4e
Chłopcy 2009 i młodsi
Ksawery Jankiewicz 3b
Franciszek Sarnowski 4b
Marcel Pawłowski 3b
Dziewczęta 2008
Magdalena Woźniak 5e
Zofia Zakrzewska 4b
Laura Jasik 5f
Chłopcy 2008
Adam Wójcik 5e
Marcel Włośniak 5e
Maciej Holc 4e
Dziewczęta 2007
Agata Bogdańska 5c
Zuzanna Felska 5a
Patrycja Jażdżewska 5b
Chłopcy 2007
Piotr Warda 5b
Wiktor Sienkiewicz 5c
Filip Bystroń 5a
Dziewczęta 2006
Aleksandra Meyer 6a
Marta Chmurzyńska 6c
Nikola Ernstmajer 6c
Chłopcy 2006
Sebastian Nenca 6a
Szymon Dopadło 6a
Aleks Borchardt 6d
Dziewczęta 2005
Maja Szmaglińska 7a
Amelia Kaczkowska 8a
Karolina Orzeł 7b
Chłopcy 2005
Fabian Pfeifer 6e
Jakub Płóciennik 7b
Chłopcy 2004
Dobromir Knut 8d
Łukasz Morawski 8d
Natan Łączkowski 8d

Bieg na 600m dziewczęta 2008 Bieg na 1000m chłopcy 2008
Julia Kril 4c
Barbara Żmuda-Trzebiatowska 4c
Roksana Jaroszewska 4c
Bieg na 1000m chłopcy 2008
Jakub Rafalski 5d
Bieg na 1000m chłopcy 2007
Maciej Szulc 5c


Pchnięcie kulą dziewczęta
Pchnięcie kulą chłopcy
Dziewczęta 2008
Zofia Łukaszewska 4e
Małgorzata Macugowska 4b
Zofia Zakrzewska 4b
Dziewczęta 2007
Czarna Martyna 5a
Julia Łączkowska 6e
Aleksandra Kieliszek 5a
Chłopcy 2007
Dawid Pfeifer 5a
Dziewczęta 2006
Katarzyna Hapka 6e
Nikola Ernstmajer 6c
Wiktoria Drobińska 7b
Chłopcy 2006
Aleks Borchard 6d
Patryk Jakubowski 6b
Michał Świderski 6e
Dziewczęta 2005
Julia Żugaj 7c
Zuzanna Czajkowska 7a
Zofia Majoch 7a
Chłopcy 2005
Rafał Dowksza 8a
Karol Kowalik 7c
Krystian Pagórek 8a
Dziewczęta 2004
Zuzanna Krysa 8d
Wiktoria Sawczak 8d
Kaja Lisowska 8d

Bieg na 300m dziewczęta Bieg na 300m chłopcy
Dziewczęta 2009 i młodsze
Agata Baranowska 4e
Roksana Puszcz 4c
Roksana Jaroszewska 4c
Chłopcy 2009 i młodsi
Julian Pałka 4e
Maciej Markiewicz 4e
Hubert Fryda 4c
Dziewczęta 2008
Antonina Bondyra 4d
SandraWegner 4d
Kinga Żabińska 4b
Chłopcy 2008
Sebastian Barszcz 4c
Maciek Holc 4e
Jakub Rafalski 5d
Dziewczęta 2007
Zielnik Marysia 5b
Nikola Data 5b
Oliwia Kalińska 3c
Chłopcy 2007
Mciej Szulc 5c
Wiktor Adaszewski 5f
Jakub Kreft 5c
Dziewczęta 2006
Otylia Możuch 7c
Marta Chmurzyńska 6c
Michalina Jurkiewicz 6b
Chłopcy 2006
Tomasz Ćwik 6e
Mateusz Żółtek 7c
Dziewczęta 2005
Natalia Żmuda-Trzebiatowska 8a
Nikola Kerzschk 8a
Julia Żugaj 7c
Chłopcy 2005
Cezary Kumiszcza 8a (Rekord Szkoły)
Fabian Pfeifer 6e


Bicie Rekordów 28.09.2018r.
Klasyfikacja klas do Sportowego Współzawodnictwa  SP1:
III klasy
1 miejsce – 3c – 152 pkt
2 miejsce – 3b – 149 pkt
IV klasy
1 miejsce – 4b – 380 pkt
2 miejsce – 4c – 339 pkt
3 miejsce – 4e – 324 pkt
4 miejsce – 4d – 135 pkt
5 miejsce – 4a – 28 pkt
V klasy
1 miejsce – 5c – 269 pkt
2 miejsce – 5a – 255 pkt
3 miejsce – 5b – 251 pkt
4 miejsce – 5e – 202 pkt
5 miejsce – 5f – 145 pkt
VI klasy
1 miejsce – 6e – 241 pkt
2 miejsce – 6b – 231 pkt
3 miejsce – 6a – 228 pkt
4 miejsce – 6d – 110 pkt
5 miejsce – 6c – 96 pkt
VII klasy
1 miejsce – 7a – 346 pkt
2 miejsce – 7c – 276 pkt
3 miejsce – 7b – 74 pkt
VIII klasy
1 miejsce – 8a – 252 pkt
2 miejsce – 8d – 192 pkt

Gratuluję sportowej postawy wszystkim startującym!
B. Bodziak

Zwiedzamy Warszawę

Klasy 8f, 7d oraz część 8c przez trzy dni zwiedzały naszą stolicę. Zaczęliśmy oczywiście od Stadionu Narodowego, gdzie przeszliśmy trasę „Piłkarskie emocje”. Było na co popatrzeć. Następnie, pełni wrażeń, udaliśmy się na Agrykolę, miejsce naszego noclegu. Było fantastyczne! Obok stadion Legii, Królewskie Łazienki, budynek Radiowej Trójki. Z okien roztaczał się piękny widok na Pałac Ujazdowski. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu miasta. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w Złotych Tarasach. Po minach uczestników wycieczki widać było zadowolenie z udanych zakupów. Drugi dzień obfitował w podziwianie najważniejszych miejsc turystycznych stolicy. Wszyscy czuliśmy to w nogach, ale było warto. Na koniec udaliśmy się do Wilanowa. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Pałacu Króla Jana III, a następnie w pałacowych ogrodach odbyliśmy warsztaty pod hasłem „Opowiem o królu”. Nasza „ekipa filmowa” spisała się doskonale, a niektórzy odkryli w sobie wyjątkowe talenty aktorskie. Zmęczeni, ale zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do domu.


Zobacz więcej >>>>

TABLICZKA MNOŻENIA NA WESOŁO - PRZEZ ZABAWĘ DO NAUKI - ŚDTM 2018 W SP1
W czwartek na holu szkoły uczniowie klas 3 sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia podczas zabaw i gier przygotowanych specjalnie dla nich. Było wiele atrakcji: „Matematyczne piłeczki”, „Koło fortuny”, „Tabliczka mnożenia online”, „Piłkarz matematyk”, Królowa skakanki”, „Pod parasolem”, „Bęc, bęc”, „ Memory” a nawet matematyka po angielsku, czyli „ Greetings from London”.
Po każdej zabawie uczestnicy zdobywali „kolorowe sówki”. Potem było liczenie ilości zgromadzonych sówek, czyli sukcesów.
Ale to nie wszystko, nie było tak lekko, bo w centralnym miejscu przy trzech komisyjnych stołach, odbywał się egzamin dla uczniów ze znajomości tabliczki mnożenia w zakresie 30, 50, a nawet 100. Szanowna komisja składająca się z samych rodziców oceniała zmagania, a szczęśliwcom przypinała medale z tytułem EXPERTA TM.
Czas zabawy minął bardzo szybko, a umiejętności mamy nadzieję, że zostaną na dłużej.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom sukcesów, dziękujemy za miłą atmosferę i zgodną zabawę.
Pragniemy również podziękować zaangażowanym rodzicom, nauczycielom i uczniom starszych klas za pomoc w przygotowaniach i przeprowadzeniu ŚWIATOWEGO Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole.
Koordynatorzy akcji: Krystyna Kassner i Danuta TylingoZnamy tabliczkę mnożenia>>>>

PRZYGOTOWNIA DO OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA W SP1

Drodzy Rodzice oraz Uczniowie!!!!!
Dzięki Wam udało nam się zebrać dużą ilość artykułów plastycznych, które  przyczynią się do umilenia pobytu pacjentom Oddziału Hematologii i Onkologii w Gdańsku. Cieszymy się niezmiernie, że potraficie okazać swoje serce i solidarność  potrzebującym. DZIĘKUJEMY SERDECZNIE w imieniu pacjentów i ich rodzin. Zespół MKW


26 WRZEŚNIA – EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Z okazji EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW  w SP nr 1  w budynku na ul. Szkolnej odbyły się potyczki sprawnościowo-językowe, w których uczestniczyli uczniowie kl. VII. W czasie 45 minut trzyosobowe reprezentacje klas rywalizowały między sobą, biorąc udział w 5 różnych konkurencjach. Wymagały one nie tylko znajomości języków obcych, ale także dobrej kondycji fizycznej. Uczniowie musieli wykazać się między innymi  świetnym słuchem, by odgadnąć językową zagadkę muzyczną, musieli udowodnić, że potrafią rzucać lotką do celu. Najwięcej emocji dostarczył wszystkim wyścig po jabłko – było mokro, ale bardzo wesoło!!!    Najlepszy wynik w rozgrywkach uzyskała klasa VII A.  Gratulujemy!
Uczniowie klas VIII w tym czasie uczestniczyli w warsztatach, podczas których mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystać I-Pady w celach edukacyjnych. Ich zadaniem było, wykorzystując zasoby Internetu, stworzyć rodziny języków europejskich. Wszyscy poważnie potraktowali wykonanie tego zadania i chętnie prezentowali efekty swojej pracy. 


Szkoła Podstawowa nr1 w Człuchowie zajęła VII miejsce w wojewódzkiej klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Igrzysk Dzieci w roku szkolnym 2017/2018.


W Kościerzynie w czasie Wojewódzkiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego nagrodę odebrali: Otylia Możuch 7c, Marta Chmurzyńska 6c, Cezary Kumiszcza 8a, Karol Kowalik 7c. Beata Bodziak


Śmieciowe potwory
Co to jest recykling? Do jakich pojemników należy wrzucać odpady? Na te i inne pytania, dotyczące problemu śmieci oraz segregowana odpadów odpowiadali na lekcji uczniowie klasy 2a. Podczas zajęć, których celem było kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze oraz ukazanie sposobów wykorzystania materiałów odpadowych, wykonali nietypowe prace – śmieciowe potwory. Do ich stworzenia uczniowie wykorzystali odpady znajdujące się w domu: puszki, nakrętki, kapsle, butelki plastikowe, torebki foliowe i gazety. Potwory śmieciowe były przeróżne, a uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią i kreatywnością.
Zobacz zdjęcia >>>>

Szach i mat
28 września 2018r. w Szkole Podstawowej w Przechlewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Szachach, w których uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce. Szkołę reprezentowali: Meyer Olaf, kl. IIIa, Bill Jakub, kl. IIIa, Pujanek Wiktor, kl. IIId, Tokarska Zuzanna, kl. IIId. Uczniowie Ci będą walczyć o tytuł półfinalisty województwa.  26.09.2018 także w Przechlewie odbył się Powiatowy Turniej Szachowy drużyn ze szkół podstawowych kl.I - VI. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Chmurzyńska kl.6c, Weronika Ginda kl.6c, Filip Kiedrowicz kl.6c oraz Kacper Piątkowski kl.5a. Nasza drużyna zajęła IV miejsce. Gratulujemy!Czwartki Lekkoatletyczne 26.09.2018r.
Rozpoczęliśmy kolejną edycję Czwartków Lekkoatletycznych. Pomimo niesprzyjającej pogody zimna i wiatru uczniowie SP1 Człuchów i SP Przechlewo walczyli o prawo startu w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w czerwcu 2019. Zachęcamy do udziału w kolejnych zawodach eliminacyjnych - 5.10.2018r. stadion SP1 godzina 15.30. B. BodziakMALI POLIGLOCI W SP1 CZŁUCHÓW
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji reprezentanci młodszej grupy uczniów spotkali się na zabawie konkursowej pt. Poliglocik. Przedstawiciele klas trzecich wyłonieni w eliminacjach wewnątrzklasowych mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu znajomości podstawowych zwrotów oraz tradycji i ciekawostek typowych dla różnych krajów. Zabawa miała charakter interaktywny- podczas rozwiązywania zadań uczniowie korzystali ze szkolnych tabletów. Najszybsi i najlepsi z nich to: Kacper Feculak oraz Oliwka Kalińska z klasy 3c. Miejsce trzecie zdobyła Olga Gliszczyńska z klasy 3a. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział pozostałym uczestnikom zabawy.
Wycieczka do lasu
Klasa 3a i 3c wraz z wychowawczyniami wybrały się autokarem na wycieczkę do lasu. Uczniowie przypomnieli sobie przy okazji jak należy zachowywać się w środkach komunikacji miejskiej i w lesie. Na miejscu czekał na nas pan leśniczy, z którym odbyliśmy długi spacer przez las. Korzystając z rozmieszczonych w lesie tablic edukacyjnych pan leśniczy wskazywał warstwową budowę lasu. Bardzo ciekawie opowiadał o zwierzętach żyjących w poszczególnych warstwach. Wspólnie rozmawialiśmy o drzewach liściastych i iglastych oraz grzybach. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Obok pięknego jeziora zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Miłym akcentem pod koniec wspólnej wyprawy było ognisko i pieczenie kiełbasek na pożegnanie lata i powitanie kolorowej jesieni. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.
Zobacz zdjęcia >>>>


wrzesień  październik  listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiec

Rok szkolny 2017/2018
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2013/2014

Ofiacjalna strona miasta Człuchów