Menu:

AKTUALNOŚCI - KWIECIEŃ 2018

Wycieczka Karpacz – Praga
W dniach 23 – 27 kwietnia odbyła się szkolna wycieczka  uczniów z klasy 5c i 5d. Uczestniczyli w niej też chętni czwartoklasiści. Pod opieką wychowawców:  p. Jarosławy Gawin i p. Zbigniewa Suchackiego oraz p. Jolanty Szybajło i  p.  Roberta Sokołowskiego uczniowie podziwiali piękno Karkonoszy i odwiedzili naszych południowych sąsiadów – Czechów. Po zwiedzeniu wrocławskiej starówki  i afrykarium  udali się w dalszą drogę do Karpacza, wspięli się na górę, aby obejrzeć ruiny zamku „Chojnik” i poznać jego historię. W okolicznej hucie szkła „Julia” poznali proces produkcji szkła ozdobnego. Kolejne dwa dni wycieczki upłynęły na  zwiedzaniu Pragi  oraz „Skalnego Miasta” w  Czechach.  Wielu emocjonujących wrażeń uczestnicy doznali podczas zabawy w praskim wesołym miasteczku i na zjeżdżalni „Kolorowa’ w Karpaczu, po których relaksowali się na basenie i kręgielni w hotelu Gołębiewski. W drodze powrotnej zwiedzili zamek „Książ”, poznali historię jego i jego ostatnich właścicieli. Po tak emocjonującym tygodniu nastąpiło to co nieuniknione, czyli powrót do domu i odsypianie trudów podróży.
 
Zobacz więcej >>>>


Biało-czerowno
Nadchodzą majowe święta, trwają obchody stulecia odzyskania niepodległości, więc uczniowie 6a pracowali nad udekorowaniem sali w biało-czerwone akcenty. Wykonali kotyliony, godła, robili plakaty, przygotowali flagi. Z artystycznym zacięciem dekorowali okna i drzwi. Już nikt nie ma wątpliwości, jakie są patriotyczne barwy, symbole i jak wielkie znaczenie ma niepodległe państwo.

W swietlicy także

Turniej „ Kocham Cię,  Polsko” w klasie 1a
Z okazji  nadchodzących świąt majowych,  mali patrioci z 1a,  przez cały tydzień zgłębiali wiedzę  na temat Konstytucji 3 maja, tradycji narodowych oraz   historii naszej ojczyzny.  Pierwszaki zadbali o wystrój klasy i wykonali plakaty dotyczące symboli narodowych . Podsumowaniem tygodniowej pracy był turniej „ Kocham Cię, Polsko” , podczas którego wykazali się  zdobytą wiedzą i umiejętnością pracy w zespole . Panie z dumą słuchały wypowiedzi i bardzo skrupulatnie podliczały zdobyte punkty. Nagrodą w  konkursie  były pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz słodka niespodzianka. Teraz z  ogromną satysfakcją i zadowoleniem pierwszaki mogą odpocząć podczas majówki.Zobacz więcej >>>>

Mistrzostwa SP1 w 4-boju lekkoatletycznym
24.04.2018r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr1 w Człuchowie w 4-boju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców.
Ogółem wystartowało blisko 150 uczniów z klas III-IV-VI-VII. Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal i bieg na 300m. Po wyczerpujących zawodach i skomplikowanych obliczeniach możemy ogłosić wyniki zawodów.
Dziewczęta 2005r.
I miejsce –   Natalia Żmuda-Trzebiatowska 7a– 275 pkt
II miejsce – Martyna Andrzejewska 6d - 170  pkt.
III miejsce – Nikola Kerzschk 7a – 165 pkt.
Chłopcy 2005r.
I miejsce – Cezary Kumiszcza 7a  – 335 pkt.
II miejsce – Karol Kowalik 6c – 233 pkt.
III miejsce – Marcin Kujaszewski 6d – 168 pkt.
Dziewczęta 2006r.
I miejsce – Otylia Możuch 6c– 323pkt.
II miejsce – Natalia Meyer 5a– 185 pkt.
III miejsce  - Nikola Gomułka 6a  – 163 pkt.
Chłopcy 2006r.
I miejsce – Brajan Jażdżewski 6d – 123 pkt.
II miejsce – Filip Szwałek 5a – 112 pkt.
III miejsce – Szymon Dopadło 5a – 93 pkt.
Dziewczęta 2007r i młodsze .
I miejsce – Maria Zielnik 4b - 99 pkt.
II miejsce –Joanna Malmon 3b – 88 pkt.
III miejsce – Przysiężna Maja 3a – 87 pkt.
Chłopcy 2007r i młodsi.
I miejsce – Jakub Kreft 4c – 90  pkt.
II miejsce – Wojciech Nawacki 4d – 66 pkt.
III miejsce – Antoni Figurski 3e – 60 pkt.

Na wyróżnienie zasługuje Cezary Kumiszcza, który ustanowił rekord szkoły w biegu na 60m (7,6 s). Zwycięzcy zostali udekorowani medalami, a pierwsze szóstki w każdej kategorii wiekowej otrzymały dyplomy. Najlepsi zawodnicy będą również reprezentować SP1 w Mistrzostwach Powiatu w 4 – boju LA, które odbędzie się 21.05.2018r. w Człuchowie. Nagrody ufundował UKS „Olimp” i Człuchowski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny. 
Gratulacje dla wszystkich uczestników zawodów.
Trzymajcie formę!
Beata Bodziak

MATEMATYKA JEST KRÓLOWĄ NAUK, WIĘC ZAJMOWANIE SIĘ NIĄ TO IŚCIE KRÓLEWSKIE ZAJĘCIE
24 kwietnia najlepsi matematycy z klas 3 przystąpili do Szkolnego Konkursu Matematycznego Klas 3.
W tym zacnym gronie znaleźli się:
3a - Marta Pszczoła, Anna Muryn, Bartek Pałubicki
3b - Dominika Warda, Kinga Żabińska, Joanna Malmon
3c - Paweł Michalski, Julia Kril, Maksymilian Szukaj
3d - Damian Kieliszek, Jakub Gradek, Kacper Gwiazda
3e - Cyprian Ciepliński, Wiktoria Parzyjagło, Radosław Tomaszewski
Uczestnicy szybko i znakomicie rozprawili się z przygotowanym przez organizatorów zestawem zadań.
Mistrzem konkursowych zmagań został RADOSŁAW TOMASZEWICZ z 3E
II miejsce zajęły aż 3 osoby - KINGA ŻABIŃSKA 3B, DAMIAN KIELISZEK 3D, CYPRIAN CIEPLIŃSKI 3E
III miejsce – WIKTORIA PARZYJAGŁA 3E
Gratulujemy wychowawcom, rodzicom, a przede wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu umiejętności i wiedzy.
Życzymy dalszych sukcesów na matematycznym polu!

Organizatorzy: Joanna Kujawa, Violetta Ryngwelska, Danuta Tylingo

DZIEŃ ZIEMI w 2B - OKAZJĄ DO DALSZEGO EKSPERYMENTOWANIA
Jak zbudowany jest kwiat? Po co jest łodyga? Co kwiat ma w środku? Co się stanie, gdy kwiat „wypije” kolorową wodę? Jak prawidłowo segregować odpady? Co zagraża przyrodzie i ludziom?
My już znamy odpowiedz i- a TY?


Zobacz więcej >>>>

Odnawialne źródła energii w Jaromierzu
20 kwietnia 2018 roku, w nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Ziemi, udaliśmy się na rowerową wycieczkę do  Gospodarstwa Rolnego Biogaz T.S. Śmiechowcy Sp. z o.o. położonego w pobliskim Jaromierzu, w celu pogłębienia wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii.  Firma działa w powyższej branży w postaci biogazowni rolniczej.
Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy zbiorniki wstępne, przepompownie, komory fermentacyjne, zbiorniki magazynowe do substancji przefermentowanej, silosy do przygotowywania i magazynowania kiszonek - główne elementy infrastruktury biogazowni. Mieliśmy także okazję z bliska przyjrzeć się produkcji peletu, do produkcji którego wykorzystuje się nadmiar ciepła wyprodukowanego w biogazowni. Naszą edukację ekologiczną kontynuowaliśmy napawając się pięknem wiosennej przyrody, przy samodzielnie rozpalonym ognisku, gdzie otrzymaliśmy odpowiedź na wszelkie pytania od prezesa GRB p. Zbigniewa Śmiechowskiego oraz p. Wojciecha Borowicz – pracownika Nadleśnictwa Człuchów. Dziękujemy Panom za wspaniałą lekcję!
P.s. W drodze powrotnej mały relaks: przywitaliśmy się ze zwierzętami w mini zoo przy Canpolu i zjedliśmy zasłużony deser - pyyyszne lody! Dziękujemy za opiekę i czujność podczas wyprawy rodzicowi klasowego kolegi - p. Z. Woźniakowi.
                    Zwolennicy „Zielonej energii” - uczniowie klasy 7b z wychowawcą


Zobacz więcej >>>>

Klasa 2A wykonywała plakaty zachęcające i przypominające o obowiązku dbania o naszą planetę.


FINAŁ KONKURSU BIBLIJNEGO - ZWYCIĘSTWO

21 kwietnia w Chojnicach odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Braterstwo w Biblii”. Miasto Człuchów miało, aż sześciu reprezentantów. W kategorii kl. 4-6 byli to: Wiktoria Kowcun Z 6c i Krzysztof Sowa z 5d, z kl. 7: Kinga Szmelter z 7d, Katarzyna Wołujewicz z 7d oraz Jakub Chajzler z 7c. Pierwsza część konkursu składała się z części pisemnej, która wyłoniła 6 najlepszych osób z każdej kategorii do kolejnej części ustnej, w której należało odpowiadać na pytania komisji. Do części ustnej zakwalifikował się z pierwszego miejsca, bo zdobył 31 punktów Krzysztof Sowa, a po 5 minutowej prezentacji tematu: „Jak dobrze i miło gdy bracia mieszkają razem”, utrzymał to miejsce. Okazał się najlepszym w swojej kategorii i deklasował 64 uczestników konkursu całej diecezji. Laureatem konkursu został również Jakub Chajzler zdobywając 20 punktów.

Serdecznie gratulujemy!


PRZEZ ZABAWĘ DO NAUKI
tylko jeden krok, o czym przekonali się uczniowie klasy 2b i 3a podczas fascynującej wycieczki do Centrum Nauki EXERYMENT w Gdyni. Całe trzy godziny mali odkrywcy doświadczali i eksperymentowali z siłami fizyki. Najwięcej frajdy sprawiły zajęcia pod czujnym okiem instruktorów w laboratoriach obiektu. Klasa 2b przeprowadziła cykl doświadczeń projektu „Domowe Laboratorium”, natomiast trzeciaki odkrywały właściwości i tajemnice witamin podczas naukowej sesji „Witaminowy koktajl”. Potem oczywiście pamiątki i do cna odchudzone portfele, pyszny obiadek i wreszcie na koniec rybki, ale nie na talerzu, tylko cała gama ich kolorów, gatunków i wielkości w gdyńskim oceanarium. Po powrocie do Człuchowa wszyscy pełni wrażeń stwierdziliśmy zgodnie, że PODRÓŻE KSZTAŁCĄ!
Zobacz zdjęcia >>>>

Brawo dziewczyny!
Dziewczęta z SP1 zajęły bardo wysoki IV miejsce w Finale Wojewódzkim Drużynowych Biegów Przełajowych, chłopcy wywalczyli VIII miejsce.
Zawody odbyły się w Gdyni 16.04.2018r.
Skład drużyny dziewcząt:
1.    Otylia Możuch 6c
2.    Marta Chmurzyńska 5c
3.    Maja Przysiężna 3a
4.    Nikola Ernstmajer 5c
5.    Joanna Malmon 3b
6.    Natalia Żmuda-Trzebiatowska 7a
7.    Patrycja Jażdżewska 4b
8.    Agata Bogdańska 4c
9.    Zofia Górska 5d
10.    Maria Zielnik 4b
Rezerwowe: Martyna Andrzejewska 6d, Martyna Michałowska 6d, Nikola Kerzchk 7a, Wiktoria Obarzanek 4f, Magdalena Woźniak 4e, Wiktoria Wróblewska 5a, Alicja Klekocińska 5c

Skład drużyny chłopców:
1.    Cezary Kumiszcza 7a
2.    Mateusz Malmon 5d
3.    Jakub Kreft 4c
4.    Karol Kowalik 6c
5.    Antoni Banaszak 3e
6.    Maciej Szulc 4c
7.    Brajan Jażdżewski 6d
8.    Hubert Szymczyk 7b
9.    Wojciech Nawacki 4d
10.    Adam Wójcik 4e

Rezerwowi: Jakub Dziamski 6d, Oskar Jażdżewski 3d, Marcin Kujaszewski 6d, Damian Zblewski 6d, Maciej Markiewicz 3e, Maciej Holc 3e, Jan Słowiński 4a.

Gratuluję dużego sukcesu!
Beata Bodziak

Ekolodzy  z  1a
Dzisiaj  w 1a  było głośno o drzewach. W  klasie  odbyły się  warsztaty ekologiczne  pod hasłem „ŚWIETO DRZEWA”. Celem  zajęć  było wyrabianie w dzieciach emocjonalnego stosunku do środowiska przyrodniczego oraz rozwijanie postaw proekologicznych. Cała klasa podzielona była na zespoły, które samodzielnie przygotowały strój pasujący do wybranego drzewa. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody,   dowiedziały się  co zagraża gospodarce leśnej oraz rozwiązywały quiz  przyrodniczy   zdobywając odznakę „ Przyjaciel przyrody”. Kolejnym  punktem  warsztatów było wykazanie się kreatywnością i wyobraźnią plastyczną wykonując „ Czarodziejskie drzewa ”.  Trzeba przyznać , że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego na gałęziach  wyrosły lody, pompony  i zakwitły cukierki . Jak przystało na prawdziwych ekologów , pierwszaki zanieśli klasową makulaturę do punktu skupu, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia wycinki drzew. Z pewnością taka forma zajęć dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i radości oraz  wzbudziła zainteresowanie  tematem ochrony środowiska.


Zobacz więcej >>>>

Mistrzostwa SP1 w Czwórboju Lekkoatletycznym klas IV-V-VI dziewcząt i chłopców 24.04.2018r. (wtorek)
1. Cele.
Celem imprezy jest:
•    Propagowanie sportu a zwłaszcza lekkiej atletyki, jako najprostszej formy ruchu.
•    Rozwijanie uzdolnień.
•    Sportowa rywalizacja.
•    Wyłonienie reprezentacji SP1 do Mistrzostw Powiatu w Czwórboju LA.
2. Organizatorzy zawodów:
•    Człuchowski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny.
•    UKS „Olimp”
•    OSiR w Człuchowie.
•    SP nr 1 w Człuchów.
3. Termin zawodów.
   24.04.2018r. (wtorek).  Rozpoczęcie zawodów godz. 10.50 – boisko przy SP1
w Człuchowie.         
4. Konkurencje:
•    Dziewczęta : 60 m, 300 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową.
•    Chłopcy : 60 m, 300 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową.
5.Uczestnicy.
Prawo startu mają wszyscy uczniowie z klas IV (rocznik 2007 i młodsi), V (rocznik 2006) i VI (rocznik 2005) .  Każdy zawodnik musi wystartować we wszystkich konkurencjach.
6. Zasady punktacji i klasyfikacji.
Prowadzona będzie klasyfikacja poszczególnych klas w zawodach. Punktować będą wszyscy zawodnicy, którzy ukończą zawody według następującego klucza za 1 miejsce:  21pkt. 2 miejsce 19 pkt. itd. Każdy startujący uczeń zdobędzie minimum 1 punkt. 
Prowadzona będzie oddzielna klasyfikacja dla klas IV, V i VI.
7. Miejsce zawodów.
Zawody zostaną rozegrane na stadionie sportowym przy  SP nr 1 ul. Średnia 4a.
8. Odpowiedzialni za organizację zawodów: B. Bodziak
9. Zgłoszenia
      Zgłoszenia u nauczycieli wychowania fizycznego do 23.04.2018r. (poniedziałek).
10. Nagrody.
Trzech pierwszych zawodników w kategorii dziewcząt i chłopców oddzielnie dla klas IV-V-VI otrzyma dyplomy i medale.   Najlepsi uzyskają prawo reprezentowania szkoły
w Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym. 
11    Postanowienia końcowe
    Każdy zawodnik musi wystartować we wszystkich konkurencjach. Wyniki  będą przeliczane na punkty i one zadecydują o zajętym miejscu. Uczniowie będą również zdobywali punkty dla klas we Współzawodnictwie Sportowym.
     Zawody zostaną rozegrane na obiektach sportowych SP nr 1 ul. Średnia 4a.
Wszyscy uczestnicy 4- boju w dniu zawodów ( 24.04.2018r. ) mają tylko trzy pierwsze lekcje ( 8.00-10.35), a następnie zgłaszają się do organizatorów zawodów na stadionie przy SP nr 1.
Pozostali uczniowie mają w tym dniu lekcje zgodnie z planem.
Informacji udziela p. B. Bodziak.    

Konkurs - Piękne są polskie legendy kl.5Finał Ligi Matematycznej
16 kwietnia 2018 r. w Słupsku odbył się finał 17 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Liga Matematyczna”. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Mayer z klasy 5a, Zofia Majoch i Maja Szmaglinska z klasy 6a, Piotr Homme i Adrian Tchorzewski z klasy 6c oraz Jakub Bill a 2a gimnazjum. Maja Szmaglińska została laureatką tego konkursu, zajmując 9 miejsce. Gratulujemy Mai i pozostałym  uczestnikom finału.Nasi w czołówce
14.04.2018 r drużyna w składzie: Agata Wojtaszczyk kl.5b, Aleksandra Meyer kl.5c i Mateusz Malmon kl.5d wzięła  udział w wojewódzkim  konkursie "Matematyka i Przyroda" dla uczniów klas piątych. W konkursie wzięły udział  23 drużyny z województwa pomorskiego. Nasza drużyna zajęła III miejsce. GRATULUJEMY!


W mieście Kopernika
Toruń to miasto, które 11 kwietnia odwiedzili uczniowie klasy 2c. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Planetarium, gdzie oglądając seans pt. „Cudowna podróż” wyruszyli w podróż na inne planety. Następnie udali się do Teatru Baj na spektakl „Robinson Crusoe”. Spacerując uliczkami miasta podziwiali zabytki i pomniki. Widzieli między innymi Krzywą Wieżę, Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski i pomnik M. Kopernika. Na koniec kupili przeróżne pamiątki i oczywiście toruńskie pierniki. Z wycieczki dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone i już teraz planują dokąd wybiorą się za rok.


Zobacz zdjęcia >>>>

Konkurs Pięknego Czytania klas II
12 kwietnia 2018 r. odbył się „Konkurs Pięknego Czytania klas II”.  W konkursie wzięło udział 9 reprezentantów klas. Uczniowie reprezentowali głośne czytanie oraz umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem. Komisja oceniała tempo, płynność, poprawność, dostrzeganie znaków interpunkcyjnych oraz modulację głosu.
    I miejsce zajęła Marianna Szewczyk z klasy IIc,
    II miejsce zdobył Antoni Dubikowski klasa IIb
    III miejsce przypadło w udziale Oliwii Brudnickiej z klasy IIb.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokiego poziomu techniki czytania.Wizyta pani weterynarz
11 kwietnia zerówkowiczów odwiedziła pani weterynarz ze swoim pupilem Salmą. Salma to roczny posokowiec bawarski. Pani doktor opowiedziała dzieciom, na czym polega jej praca oraz uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują i cierpią, a czasem wymagają pomocy i leczenia. Przypomniała również,jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne. Dzieci dowiedziały się, jak opiekować się psami, kotami i innymi zwierzętami domowymi. Pani Kinga przyniosła ze sobą podstawowy sprzęt lekarski, książeczkę zdrowia psa oraz przysmaki, za którymi przepada Salma. Pokazała dzieciom, jak Salma wykonuje jej polecenia, by te przysmaki otrzymać. To było przesympatyczne spotkanie, za które bardzo dziękujemy. Szkolny Konkurs Ortograficzny klas III
10 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny klas III, w którym udział wzięło 15 uczniów wytypowanych przez wychowawców klas. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie tekstu dyktanda oraz rozwiązanie testu ortograficznego.
Zwycięzcami konkursu zostali:
 I miejsce – Marta Pszczoła kl. 3a
II miejsce – Dominika Warda kl. 3b
III miejsce – Zofia Zakrzewska kl. 3b
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Zobacz zdjęcia >>>>

Wszyscy szukamy wiosny!
Wybraliśmy się do naszego parku, aby przekonać się czy rzeczywiście  wiosna jest w naszym mieście. Jest!!! Słychać śpiew zapracowanych budową gniazd ptaków, wokół kwitną wiosenne kwiaty, zieleni się trawa, pąki na drzewach pękają, owady pracują.... Zachęcamy do spacerów - uczniowie klasy 2A.Zakładamy klasowy ogródeczek
Kilka dni temu  uczniowie klasy  1a z ogromnym przejęciem  wcielili się w rolę małych ogrodników. Najpierw dowiedzieli się od czego zależy   prawidłowy rozwój roślin, a następnie na czym polega różnica między sianiem , sadzeniem , czy przesadzaniem . Najciekawsze  jednak były zajęcia praktyczne.  Pierwszaki własnoręcznie  przesadzali bratki , którymi upiększyli klasę , a następnie posiali przyniesione nasiona warzyw. W ten sposób  wspólnymi siłami  założyli klasowy ogródeczek. Teraz z dumą  podziwiają efekty swojej pracy oraz obserwują i pielęgnują roślinki, ucząc się jednocześnie systematyczności i obowiązkowości.


Zobacz więcej >>>>

Konkurs baśniowy
Przez cały marzec trwał konkurs baśniowy dla uczniów klas 4. Uczniowie mogli wykonywać zadania konkursowe w trzech kategoriach:
W kategorii plakat baśniowy najlepsza okazała się drużyna: Sikorska Martyna i Lewiński Przemysław - 4b.
W kategorii lapbook najlepsze były dwie drużyny: :Jodłowska Julia i Podlaszewska Paulina - 4 c oraz Mikołaj Fąs - 4e.
W kategorii album zwycięzcą była  drużyna: Zblewska Amelia, Rudnicki Łukasz , Różycki Szymon - 4c
Gratulujemy wygranym! Organizatorki: Olga Łącka, Anna Rudnicka, Jarosława GawinPodziękowaniaOstatnie informacje >>>>

Wielkanoc 2018

wrzesień  październik  listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiec

Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2013/2014

Ofiacjalna strona miasta Człuchów