Menu:

AKTUALNOŚCI - MARZEC 2014

Tydzień z baśnią ukraińską i kaszubską
31 marca,  w ramach projektu Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur, uczniowie klasy 1a i 3a zostali zaproszeni na spotkanie pod hasłem " Tydzień z baśnią ukraińską i kaszubską", podczas którego p. Maria Opar przybliżyła dzieciom piękno języka ukraińskiego, a p. Marian Fryda kulturę kaszubską. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli  bajkę, wysłuchali czytanych  fragmentów baśni  oraz nauczyli się rymowanki w języku ukraińskim. Obejrzeli wystawę haftów, książek i publikacji w języku naszych sąsiadów. Na pamiątkę bardzo ciekawego spotkania dzieci trzymały pamiątkowe zakładki z mini słowniczkiem. 


O teatrze
"Teatr to nie tylko aktorzy,ale również widownia reagująca na to, co dzieje się na scenie".  Takimi słowami przywitał uczniów klasy 1a instruktor pracowni teatralnej w MDK  p. Adam Gawroński, który z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru poprowadził dla pierwszaków warsztaty teatralne. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę aktorów i spontanicznie odegrać krótkie scenki. Poznały rodzaje lalek teatralnych i  zajrzeli do pomieszczeń, które na co dzień są niedostępne dla widza np. garderoba, czy
dekoratornia.


Nowy projekt zdolnych
Najzdolniejszych naszej szkoły opanował artystyczny duch. Ciężko pracujemy nad nowym projektem. Tematu przewodniego Wam nie zdradzimy, przyjdzie na to czas, ale tajemnicą nie jest, że potrzebne nam będą KUKIEŁKI. Jesteśmy zdolni, ale bez pomocy malarki człuchowskiej, pani Stanisławy Sierant nie dalibyśmy rady. Pani Stanisławo - jeszcze raz dziękujemy! A przy okazji...już dostępne na stronie szkoły są nasze filmiki - zobaczcie koniecznie!


Omnibus
Dnia 25 marca 2014r. przedstawiciele klas II wzięli udział w międzyszkolnym konkursie wiedzowym "Omnibus" . Gospodarzami konkursu była Szkoła Podstawowa w Polnicy, a uczestnikami uczniowie naszej szkoły i szkół z terenu gminy Człuchów. Dzieci rozwiązywały test dotyczący wiadomości i umiejętnosci polonistycznych, przyrodniczych i matematycznych. Uczeń z klasy 2 c Piotr Homme zajął 3 miejsce.
 Jolanta Szybajło


"Wiosna radosna" to tytuł przedstawienia, które uczniowie klas integracyjnych 1a i 2a obejrzeli  w wykonaniu zaproszonych gości z OSW w Człuchowie. Każdy na widowni zauważył ogromny wysiłek włożony ze strony nauczycieli i małych artystów w przygotowanie tego przedsięwzięcia. Miło było patrzeć na piękne stroje, perfekcyjnie przygotowane kukiełki i odegrane role. Oczywiście wspaniały występ nagrodzono wielkimi brawami. Na zakończenie wszyscy razem zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców naszych uczniów. Sympatycznym akcentem była wspólna zabawa przy muzyce.


22.03.2013 w ramach crossu Ciechocińskiego wystartował Jakub Landowski z klasy 6b, który  w biegu na 1500m po zaciętej walce zajął 4 miejsce. Był to dla niego ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Powiatu w biegach przełajowych, które odbędą się 3 kwietnia na obiektach OSiR na plaży.


"Z mitologią na Ty"
W ramach zajęć koła historycznego prowadzonego przez p. E. Grubestedt odbyło się podsumowanie projektu pt. Z mitologią na Ty. W projekcie udział wzięli udział uczniowie klas 5 chodzący na zajęcia dla uczniów zdolnych. Prace nad zbieraniem materiałów i przygotowania trwały 3 tygodnie. Podsumowaniem tych prac był turniej z zakresu mitologii i wiedzy o starożytnej Grecji. Uczniowie podzieleni na 3 grupy wykonali i zaprezentowali 7 zadań. Np. opowiadali wybrany mit, prezentowali wybrana parę bogów, odgrywali sceny z wybranych mitów, prezentowali plakaty i portrety bogów, listy do zeusa i odpowiadali na pytania dotyczące wierzeń starożytnych Greków.

DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

zobacz więcej >>>>

CIESZYMY SIĘ Z NADEJŚCIA WIOSNY
Dzisiejszy dzień, czyli 21 marca na długo pozostanie w pamięci uczniów z 1a. Po raz pierwszy przyszli do szkoły bez podręczników i ćwiczeń. Rodzice pierwszaków zadbali o piękne, wiosenne przebranie. Dzieci chciały powitać wiosnę  piosenką i wesołą zabawą.  Uczniowie walczyli o odznakę  "Wiosennego Ekoludka" podczas rozgrywek sportowych i turnieju gier planszowych. Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowej sesji zdjęciowej. Trzeba przyznać, że niektóre dziewczynki pozowały do zdjęć jak profesjonalne modelki. Z uśmiechem na twarzy i wiosennymi okrzykami przeszli ulicami miasta,  informując  wszystkich człuchowian o nadejściu wiosny.


Zdolni filmują
Uczniowie zdolni podczas ostatnich zajęć pracowali nad tworzeniem filmów i prezentacji o szkole. Zadanie pozornie łatwe, ale trzeba było wybrać najciekawsze miejsca z wielu ciekawych w naszej szkole, trzeba było wykonać setki zdjęć, by znaleźć właściwe ujęcia. Potem to wszystko łączyliśmy w jedną sensowną całość.
zobacz >>>
zobacz >>>

Ogłoszenie

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie
zaprasza
rodziców dzieci rozpoczynających naukę w klasie I
w roku szkolnym 2014/2015 na:

  • Dzień Otwartej Szkoły - 19.03.2014 r. / środa/, godz.16.00 – 17.30

  • lekcje otwarte prowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej 20.03.2014 r. /czwartek/, godz. 8.55 – 10.35,
    sala 4,6,9,10,20

  • lekcje otwarte prowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej 24.03.2014 r. /poniedziałek/, godz.11.45 – 13.25, sala 7,15,16,18,19


Dzień Otwartej Szkoły dla rodziców dzieci rozpoczynającyh naukę w klasie pierwszej w nowym roku szkolnym


Zobacz więcej >>>>

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
18 marca w Świetlicy Wiejskiej w Biskupnicy odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Jestem ilustratorem”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele klas 1 z terenu Gminy Człuchów oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Człuchowie. Dzieci wykonały ilustrację do wysłuchanego opowiadania pt. „Piknik”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. 
Opiekun Jolana Szybajło


KONKURS MATEMATYCZNY KLAS 3

18 marca 2014 r. odbył się Konkurs Matematyczny Klas III. Wzięło w nim udział 21 uczniów.
1 miejsce zdobyli Mikołaj Holc z klasy 3 b oraz Mateusz Michalski z klasy 3g, 3 miejsce zajęła Zuzanna Ponikowska z klasy 3 g.

Powyżsi uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Matematycznym Klas III. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do dalszej wytężonej pracy i zabawy z matematyką.                  

Organizatorzy: D.Kaczmarska
                         J.Szybajło
                         M.PupelSzkola przyjazna dla sześciolatków
17 marca na Pomorskiej Gali III edycji Konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Mam 6 lat"  otrzymaliśmy tytuł laureata tego konkursu. Zostaliśmy uznani za "Szkołę przyjazną dla sześciolatka". Jesteśmy świetnie przygotowani, by uczyć najmłodszych. Mamy w nauczaniu sześciolatków czteroletnie doświadczenie. Tak uznali Rodzice naszych uczniów i Kuratorium. Znaleźliśmy się w gronie trzech szkół, które będą reprezentowały województwo pomorskie w gali ogólnopolskiej.
Jolanta Lisek


Zobacz film >>>


Na wielkanocny stół
W ramach edukacji plastyczno- technicznej uczniowie klasy 1a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, podczas których wykonywali odlewy z gipsu. Formami prac były elementy dekoracji wielkanocnej. Nie da się ukryć, że mali artyści wykonywali tego typu prace po raz pierwszy w życiu. W kwietniu  odlewy malować będą farbami, a następnie gotowe prace zabiorą na pamiątkę do domu, aby  wykorzystać  je do dekoracji stołu wielkanocnego.


Mistrzostwa Okręgu w Biegach Przełajowych - Żukowo 15.03.2014r.

I miejsce - Marcelina Osiowy klasa 4d
V miejsce- Julia Markiewicz klasa 4d
III miejsce - Przemysław Szczepaniak klasa 4e 
Uczniowie SP1 uczestniczyli w Grand Prix Powiatu w Pływaniu.
Zawody odbyły się 14.03.2014r.Kolejna edycja odbędzie się w kwietniu. O wyniku końcowym zadecydują punkty z dwóch startów. Dzieci startowały w dwóch kategoriach wiekowych:
- rok 2003 i młodsi – 25 m stylem dowolnym,
- rok 2001-2002 – 50 m stylem dowolnym.
Wyniki w załączeniu >>>>
Beata Bodziak Lekcje w przedszkolu
13.03.2014r. odbyła się lekcja dla dzieci z Państwowego Przedszkola z Jacka i Agatki w Człuchowie. Dzieci z przedszkola wraz z uczniami klasy 1C uczestniczyły w lekcji, które prowadziły Joanna Kujawa i Violetta Ryngwelska. Mogły rozwiązywać zagadki o pierwszych wiosennych kwiatach, poznać ich wygląd, wspólnie je kolorować i obliczać zadania. Dzieci z wychowawczyniami przygotowały na uczniów niespodzianki – zakładki. Również uczniowie dla swoich gości z nauczycielkami przygotowały składane tulipany i słodycze. Wspólnie miło się uczyć.


Zagrożenia cyberprzestrzeni
12 marca 2014 roku odbyła się konferencja dotycząca zagrożeń cyberprzestrzeni. Konferencja odbywała się pod patronatem Burmistrza miasta Człuchów. Organizatorem konferencji była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie. Celem konferencji było zapoznanie uczestników / młodzież, nauczycieli i rodziców/ z najważniejszymi i najnowszymi zjawiskami patologicznymi występującymi w świecie cyberprzestrzeni. Konferencję poprowadzili prof. dr hab. Józef Bednarek i dr Anna Andrzejewska członkowie Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci w Cyberprzestrzeni przy Rzeczniku Praw Dziecka RP.
Karta zgłoszeń >>>>

MALUCHY U PANI PIELĘGNIARKI
Dzieci z grupy 0-2"Borowiki" wczoraj odwiedziły szkolny gabinet pani pielęgniarki. Przedszkolaki poznały specyfikę pracy pielęgniarki szkolnej, dowiedziały się jak dbać o zdrowie, jak wyglądają podstawowe zabiegi pielęgniarskie tj. bandażowanie, pomiar ciśnienia. Miały też okazję zmierzyć swój wzrost, zważyć się a także zmierzyć ciśnienie. W podziękowaniu za poświęcony czas dzieci wręczyły pani pielęgniarce dyplom.
Iwona Bicz i Anna Bukowska.VII Trzebielińskie Biegi Przełajowe
Dzień po wizycie na Mistrzostwach Świata w Sopocie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1 w Człuchowie oraz ZSA w Człuchowie i STO LO w Człuchowie, mieli okazję sprawdzić się podczas VII Trzebielińskiego Biegu Przełajowego. Przy bardzo ładnej pogodzie wystartowało 35 zawodników Człuchowskiego Międzyszkolnego Klubu Lekkoatletycznego. W mocno obsadzonych biegach najlepiej zaprezentowali się: Marcelina Osiowy w biegu dziewcząt rocznik 2003-04 i Hubert Szymczyk w biegu chłopców rocznik 2005-06, wygrali oni zdecydowanie swoje biegi. Drugie miejsca zajęli Jakub Landowski w biegu chłopców rocznik 2001-02 i Zuzanna Drygalska w biegu gimnazjalnym rocznik 1998-2000. Trzecie miejsce - Julia Markiewicz w biegu dziewcząt rocznik 2003-04, czwarte miejsce zajął Nikodem Niewiński w biegu chłopców rocznik 2005-06 i Martyna Górska w biegu dziewcząt rocznik 2001-02. Michał Szyszka zajął 5 miejsce w biegu gimnazjalistów 1998- 2000. Szóste miejsca zajęli Przemysław Szczepaniak w biegu chłopców rocznik 2003-04 i Amelia Sprenger w biegu dziewcząt rocznik 2003-04. Olaf Meyer był 7 w biegu chłopców rocznik 2003-04. Weronika Sieg zajęła 8 miejsce w biegu dziewcząt rocznik 2001-02. 11 miejsca w swoich biegach zajęły Natalia Westfal i Aleksandra Pawłowska. W pierwszej 20 byli także Martyna Łabędź – 14, Kinga Skobel – 16, Łukasz Rzadkowski, Daria Miszczuk – 19. Bardzo dobrze zaprezentowali się także juniorzy młodsi w biegu głównym. Po zaciętej walce Mateusz Obecny był 3, Bartłomiej Krotla 5 a Mateusz Wanda 10. Dla chłopaków był to pierwszy sprawdzian przed Mistrzostwami Polski juniorów młodszych, które odbędą się 29.03. w Międzyzdrojach. Najbliższe zawody to start w Mistrzostwach Okręgu Pomorskiego w Indywidualnych Biegach przełajowych które odbędą się za tydzień w Żukowie.

Wyniki biegów VII Trzebielińskiego Biegu Przełajowego >>>>

W Sopocie
Młodzi lekkoatleci  dopingowali polskich zawodników na Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Sopocie.8 marca

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca. Tego dnia wszystkie kobiety i te duże i te małe powinny czuć się wyjątkowo. Dlatego najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali piękne papierowe kwiatki oraz serduszka ze słodką niespodzianką dla wszystkich pań pracujących w naszej szkole. Elegancko ubrani (jak na dżentelmenów przystało)z uśmiechem na buzi, wytrwale recytowali każdej pani wierszyk:

"Jesteśmy bardzo mili. 
Lubimy Was miłe Panie, a dzisiaj święto macie więc kwiatki otrzymacie"

Wszystkie obdarowane panie pięknie dziękowały maluchom za miły gest. Niektóre z nich,ku uciesze chłopców częstowały ich słodkościami. Jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DROGIE PANIE:):):)
Organizatorzy: Mariola Dyl,Danuta Burak, Katarzyna Odalanowska, Iwona Bicz, Anna Bukowska i Diana Trela.


Panowie z gr 01 to prawdziwi dżentelmeni, nie zapomnieli o swoich koleżankach w dniu Ich Święta. Były kwiatki, lizaki, uściski i życzenia z okazji Dnia Kobiet. Koleżanki bardzo wzruszyły się miłym gestem chłopców i w ramach podziękowań i chłopcy dostali małe, słodkie co nieco:)
Mariola Dyl i Anna Bukowska


FAJNE DZIEWCZYNY W KLASIE MAM, DLATEGO CUKIERKI IM DZISIAJ DAM!:)
8 marca to wyjątkowy dzień szczególnie dla wszystkich pań zarówno tych dużych jak i małych. W tym dniu jest obchodzony Dzień Kobiet. Przedszkolaki z grupy 0-2 "Borowiki" także świętowały w tym dniu. Chłopcy składali życzenia dziewczynkom, i paniom, nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień a chłopcy zachowywali się wyjątkowo w tym dniu - byli mili i uczynni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, słodkości i kwiaty.
Wszystkim paniom życzymy:
SPEŁNIENIA MARZEŃ , NAJPIĘKNIEJSZYCH DNI PRZEPEŁNIONYCH SŁOŃCEM I CIEPŁYM UŚMIECHEM!
Iwona Bicz i Anna Bukowska.


Pierwsza Pomoc Przedmedyczna – warsztaty ze Strażnikiem Miejskim
W ramach konkursu Bezpieczna Szkoła uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach dotyczących Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.  Zajęcia poświęcone były  resuscytacji krążeniowo – oddechowej  oraz ćwiczyli pozycję boczną bezpieczną.


KONKURS FOTOGRAFICZNY pt.:„TRZNADEL W LITERKACH”
ZASADY KONKURSU:
1. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń z klas 0 – VI wykonując 1 lub więcej prac.
2. Konkurs polega na ułożeniu wyrazu „Trznadel” z różnorodnego, naturalnego, dowolnie wybranego przez siebie materiału (np.: z jabłek, roślin, piłek, czapek...).
3. Wykonaną pracę – napis – należy sfotografować i w formie zdjęcia, wydruku lub na nośniku pamięci przekazać do sali nr 16. Zdjęcia lub wydruk w formie nie mniejszym niż A5.
4. Prace mogą być wykonane przy pomocy osób dorosłych.
5. Najbardziej pomysłowe, oryginalne prace będą nagrodzone.
6. Termin składania prac upływa 04.04.2014r.
 Organizatorzy – Krystyna Kassner, Maria Opar, Danuta Tylingo, Anna Mielewczyk


Są w finale
10 stycznia 2014 roku odbył się I etap ogólnopolskiego konkursu matematycznego "Pangea". W konkursie wzięło udział 98 uczniów z naszej szkoły. 
Do finału zakwalifikowali się: Noemi Jankiewicz z kl.4f, Kajetan Ginter z kl.5d, Jakub Homme z kl.5d. W konkursie uczestniczyło ponad 100 000 uczniów w różnych kategoriach wiekowych. Finał konkursu odbędzie się 28 marca 2014 r w Warszawie.


Rada Rodziców
Posiedzenie Prezydium Rady Rodziców odbędzie się 7. kwietnia 2014 roku o godz. 18.00 /sala 66/

Posprzątali boisko
Klasa 3c posprzątała boisko szkolne przed nadejściem wiosny.


listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiecUwaga!!!
Wszystkie wcześniejsze wydarzenia dostępne są w dziale ARCHIWUM

Ofiacjalna strona miasta Człuchów