Menu:

AKTUALNOŚCI - MARZEC 2018

Spotkanie pierwszaków z Wielkanocnym Zajączkiem
Już od tygodnia w klasach pierwszych  odczuwało się atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały zwyczaje i tradycje świąteczne: malowały pisanki, robiły zajączki i koszyczki. W klasach zrobiło się wiosennie i kolorowo. Najwięcej emocji wzbudził jednak list, który do wszystkich pierwszaków  wysłał  Zajączek. W liście były pochwały za wspaniałe wyniki w nauce oraz uwagi dotyczące nie zawsze grzecznego zachowania  podczas przerw. Tylko kilka dni miały pierwszaki, aby poprawić swoje zachowanie . Nagrodą było spotkanie z Zajączkiem w  gaiku- parku.  Pierwszoklasiści  wybrali się na poszukiwanie, licząc  na małą,  słodką niespodziankę. Głośne wołanie przywołało świątecznego gościa. Atmosfera spotkania była niesamowita, a szukanie sprytnie pochowanych koszyczków dostarczyło wielu emocji. Największym  szokiem dla wszystkich były pozostawione w klasach upominki. Niektórzy od razu zaczęli pałaszować swoje słodkości! Bardzo szczęśliwe pierwszaki rozeszły  się do domów życząc wszystkim kolegom, nauczycielom i pracownikom szkoły Wesołego Alleluja !


Zobacz zdjęcia >>>>

Gdzie ten zając sie schował?
Po poszukiwaniach zajączka w szatni, na holach, w świetlicy uczniowie z klasy 2 A znaleźli prezenty w bibliotece. Były oczywiście dołączone zadania, które w klasie zostały rozwiązane błyskawicznie.


WIELKANOCNE ZABAWY, CZYLI ZAJĘCZE POTYCZKI

WESOŁEGO ZAJĄCA
CO SIĘ ŚMIEJE BEZ KOŃCA,
SZCZERBATEGO BARANA
CO BECZY OD RANA,
RADOŚCI BEZ LIKU,
PISANEK W KOSZYKU,
MOKREGO DYNGUSA
I GORĄCEGO CAŁUSA!

ŻYCZĄ WSZYSTKIM
ZAJĄCZKI Z  2B
 WRAZ  Z WYCHOWAWCĄ


WIELKANOCNE NIESPODZIANKI
Gdy w środę rano przyszliśmy do szkoły, zawitała do nas pani Ada z informacją, że w sali 19 czeka na nas tajemniczy KTOŚ. Zaciekawieni poszliśmy do sali pani Aldony, a tam o rety, czekał na nas ZAJĄCZEK! Jak miło! Porozmawialiśmy o tradycjach świąt wielkanocnych i oczywiście były upominki. Ciekawe jak Zajączek dotarł do koszyczków, które wcześniej robiliśmy na zajęciach plastycznych. Sympatyczny gość odprowadził nas do klasy i poszedł na spotkania z innymi dziećmi. A potem, jak to w naszej klasie, oczywiście uczta. Prawdziwe wielkanocne śniadanie. Nasza pani Anita zadbało o brzuszki trzecioklasistów. Zajadaliśmy pyszny żurek, pieczony pasztet, a na deser wielkanocne babki. Mniam, mniam! Popłynęły też życzenia, bukiety kwiatów i serdeczne „Sto lat” dla pani Beaty i Agnieszki z okazji urodzin. To był dzień pełen niespodzianek dla wszystkich. A do domu powędrowaliśmy z pięknymi pisankami, które samodzielnie wykonaliśmy na plastyce.
Kochanym rodzicom, wszystkim przyjaciołom i pracownikom szkoły życzymy radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych. Niech w sercach zagości wiosenny nastrój, pomimo że pani Wiosna coś nam się spóźnia. ALLELUJA!


Zoabzacz więcej >>>>

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „KOSZYCZEK PANI WIOSNY”
W marcu Samorząd Uczniowski naszej szkoły ogłosił „KOSZYCZEK PANI WIOSNY”. Zadaniem uczniów było przygotowanie przestrzennej pracy plastycznej w dowolnej technice. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach – klas 0-3 oraz klas 4-6. Pomysłów, jak zwykle, nie brakowało. Wszystkie prace dokładnie obejrzała specjalnie powołana komisja, która miała nie lada orzech do zgryzienia. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 26 marca. Oto wyniki:

W KATEGORII KLAS 0-3
I miejsce – Zuzanna Birosz – 1c
II miejsce – Nikola Jażdżewska – 1d
Hubert Minkowski – 1c
III miejsce – Hubert Sprenger – 0-1
Blanka Gryka, Radosław Szostak – 1b

W KATEGORII KLAS 4-6
I miejsce – Partycja Jażdżewska – 4b
Michał Żółtek – 0-1, Mateusz Żółtek – 6c
II miejsce – Oliwia Gryka – 4b
III miejsce Julia Kostyk – 4e

W obu kategoriach wręczono również wyróżnienia. Wszystkie prace, biorące udział w konkursie, pokazały, jak wielki wkład w ich tworzenie wniosły dzieci i ich rodzice. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM (tym małym i tym dużym) za to, że wspólnie z Samorządem Uczniowskim postanowili radośnie przywitać wiosnę.



KOLEJNY SUKCES RECYTATORÓW  W STAROGARDZIE!
 26 marca 2018 r., w OgniskU Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim odbyły się rejonowe eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Spośród klas I – VI
do konkursu zakwalifikowało się czterech reprezentantów z naszej szkoły.
W składzie KATRGORII I - dzieci młodszych wystąpili:   
1. Dominika Ołów kl. 3a
 2. Zofia Michalec kl. 3e
 W składzie KATEGORII II – dzieci starszych wystąpili:
 1. Iga Bondarenko kl. 6a
 2. Krzysztof Sowa kl. 5c 
Nasi artyści kolejny raz spisali się rewelacyjnie, zaprezentowali wysoki poziom i zdobyli uznanie jury!
Po wysłuchaniu prezentacji jury przyznało naszym recytatorom następujące wyróżnienia:
1.    Krzysztof Sowa – III miejsce
2.    Dominika Ołów – wyróżnienie
3.    Iga Bondarenko – wyróżnienie
 Wielkie brawa i gratulacje!!!


SZKOŁA PODSTAWOWA NR1 W CZŁUCHOWIE NAJLEPSZA W POWIECIE W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
„OTYLIA I CZAREK NAJLEPSI W SWOICH BIEGACH”   
 Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych Człuchów, Plaża OSiR
27.03.2018r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych, których współorganizatorem była Szkoła Podstawowa nr1 w Człuchowie.
    Dzięki staraniom wszystkich startujących zawodników, SP1 w Człuchowie zwyciężyła w punktacji drużynowej szkół, zdobywając tytuł Mistrza Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych w kategorii dziewcząt i chłopców (Igrzyska Dzieci).
    Indywidualnie Otylia Możuch 6c i Cezary Kumiszcza 7a zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych, natomiast Marta Chmurzyńska 5c i Karol Kowalik 6c zostali  Wicemistrzami Powiatu. Bardzo dobrze pobiegli również: Maria Zielnik 4b, Kewin Jażdżewski 4e i Maja Przysiężna 3a którzy wywalczyli trzecie miejsca w swoich kategoriach wiekowych, Jakub Kreft 4c (4 miejsce), Hubert Szymczyk 7b (4 miejsce), Maciej Szulc 4c (5 miejsce), Natalia Żmuda-Trzebiatowska 7a (5 miejsce).
    Do Mistrzostw Województwa awansowały  najlepsze pięcioosobowe drużyny
w poszczególnych kategoriach wiekowych: dziewczęta młodsze (2007 i młodsze) + dziewczęta starsze (2005-2006) i chłopcy młodsi (2007 i młodsi)+ chłopcy starsi (2005-2006). 
   
    Składy zwycięskich drużyn:
Dziewczęta młodsze (2007 i młodsze)
2 miejsce – Maria Zielnik 4b
3 miejsce – Maja Przysiężna 3a
7 miejsce – Patrycja Jażdżewska 4b
8 miejsce – Joanna Malmon 3b
15 miejsce – Zuzanna Królak 4a

Dziewczęta starsze (2005-2006)
1 miejsce – Otylia Możuch 6c
2 miejsce – Marta Chmurzyńska 5c
5 miejsce – Natalia Żmuda-Trzebiatowska 7a
9 miejsce – Nikola Ernstmajer 5c
10 miejsce – Zofia Górska 5d

Chłopcy młodsi (2007 i młodsi)
3 miejsce – Kewin Jażdżewski 4e
4 miejsce – Jakub Kreft 4c
5 miejsce – Maciej Szulc 4c
7 miejsce – Wojciech Nawacki 4d
10 miejsce – Antoni Figurski 3e

Chłopcy starsi (2005-2006)
1 miejsce – Cezary Kumiszcza 7a
2 miejsce – Karol Kowalik 6c
4 miejsce – Hubert Szymczyk 7b
7 miejsce – Mateusz Malmon 5d
8 miejsce – Brajan Jażdżewski 6d

Rezerwowi: Natalia Majer 5a, Banaszak Antoni 3e, Damian Zblewski 6d, Michalina Jarkiewicz 7b, Nikola  Kerzchk 7a, Aleksandra Kieliszek 4a, Wiktoria Wróblewska 5a, Tobiasz Biernikowicz 6a, Dziamski Jakub 6d, Kujaszewski Marcin 6d, Wójcik Adam 4e, Obarzanek Wiktoria 4f.

    Wszyscy wymienieni zawodnicy będą reprezentować Powiat Człuchowski w Mistrzostwach Województwa w Drużynowych Biegach Przełajowych, które odbędą się w 17 kwietnia w Gdyni. 
 
Klasyfikacja drużynowa szkół
Klasyfikacja drużynowa dziewcząt Szkoła Podstawowa (zwycięża drużyna, która uzyska najmniejszą ilość punktów)

Miejsce

Szkoła

Pkt. drużyny

(5 dz. młodszych + 5 dz. starszych)

1.

SP nr 1 w Człuchowie

84 pkt.

2.

SP Przechlewo

110 pkt.

3.

SP Debrzno

163 pkt

4.

ZSS Człuchów

209 pkt.

5.

SP Koczała

57 pkt (3 dz. startujące)

6.

SP Wierzchowo

7 pkt. (1 dz. startująca)

Klasyfikacja drużynowa chłopców Szkoła Podstawowa

Miejsce

Szkoła

Pkt. drużyny (5 chł. młodszych + 5 chł. starszych)

1.

SP nr 1 w Człuchowie

75 pkt.

2

SP Debrzno

143 pkt.

3

ZSS Człuchów

160 pkt.

4

SP Przechlewo

105 pkt. (8 chł. startujących)

Gratulacje!
Beata Bodziak


Wielkanocne wypieki
Wielkanocny czas w 6a rozpoczęty. Tym razem postanowiliśmy zmierzyć się z wypiekiem świątecznych babeczek. To wcale nie było takie łatwe zadanie, jak w założeniach wyglądało. Niemniej dobra współpraca zespołów, doskonałe przepisy, rozliczne talenty cukiernicze, odrobina szaleństwa i kreatywności zaowocowały przepysznymi wypiekami. Cudny zapach czekoladowo-waniliowych babeczek rozchodził się po całej szkole- kto miał okazję skosztować, ten wie, jakie były pyszne!. Serdecznie dziękujemy panu Robertowi i panu Jackowi, że pomogli nam zwieńczyć dzieło.


Teatr w klasie
W piątek 23 marca 4a przedstawiła na języku polskim dwie wersje  baśni "O rybaku i złotej rybce". Uczniowie samodzielnie przygotowali scenariusz, kukiełki, plakaty, sami też ocenili swoja pracę. obie grupy wykazały się dużą pomysłowością.


O przygodach i menu bogów ...
Znajomość menu bogów, pokrewieństwa, licznych przygód czy frazeologizmów pochodzących z mitologii to niektóre z zadań, z jakimi zmagali się 27 marca uczniowie klas 5 na konkursie mitologicznym. Najlepsi w tej rywalizacji okazali się:  Agata Wojtaszczyk z 5 b -1.miejsce,Maciej Prondzinski z 5 c – 2. miejsce i Karolina Mosek z 5 d – 3. miejsce. Jakub Łukowicz z 5 d, Alicja Klekocińska z 5 c oraz Sebastian Łukowicz z 5 d zapracowali na wyróżnienia. Gratulujemy

W "Łasuchu"
Pierwszy dzień wiosny 7 D powitała w "Łasuchu" na słodko własnoręcznie upieczonymi babeczkami. Dla niektórych  był to kulinarny debiut, ale wszystkie wypieki udały się i smakowały wyśmienicie.
A.W.M.


BĘDZIEMY RECYTOWAĆ W STAROGARDZIE!
W najbliższy poniedziałek i wtorek reprezentacja naszych recytatorów będzie prezentować swój talent na rejonowym etapie XXXV już Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej w Starogardzie Gdańskim. Nasi mistrzowie otrzymali bilet na ten etap konkursu w ubiegły piątek podczas eliminacji powiatowych w człuchowskim Miejskim Domu Kultury. Pokonali tam nie lada konkurencję! Dominika Ołów i Zosia Michalec to reprezentantki klas młodszych, natomiast Iga Bondarenko i Krzysztof Sowa wystartują w kategorii dzieci starszych. Spośród kategorii klas gimnazjalnych awans uzyskał Mikołaj Holc. Iga, Dominika, Krzysiek i Mikołaj pojadą do Starogardu kolejny raz. Warto dodać, że Iga to prawdziwa weteranka konkursu, gdyż gości w Starogardzie co roku. BRAWO! Trzymamy kciuki za wszystkich, a szczególnie za Zosię, ponieważ to dla niej pierwszy raz! DAJCIE CZADU!!!



KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI
Jak co roku, w naszej sali odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego. Tradycyjnie więc wykorzystaliśmy konkursową aurę i przygotowaliśmy nasze klasowe popisy. Wszyscy zaprezentowali się świetnie. Były nie tylko popisowe recytacje, ale i kostiumy, i rekwizyty. Popłynęły łzy szczęścia i rozczarowania. Jak to na konkursie. Zaproszenie do jury przyjęła pani wicedyrektor Teresa Budnick, która wprawionym już uchem i okiem pomogła wyłonić laureatów. Oto oni:
I miejsce – Bartosz Pałubicki
II miejsce – nasze super gigantki – Marta Pszczoła i Dominika Ołów
III miejsce – Agata Pszczoła i Bartosz Otto
Wyróżnienie otrzymali: Ania Muryn i Kanrad Gołek-Narzęcki.
Wybraliśmy też laureata nagrody publiczności, którym został Bartek Otto – bosa osa i to dosłownie, ponieważ wiersz o tym tytule wygłosił z bosymi nogami :-))) Wszyscy otrzymali dyplomy za ciekawą prezentację i nagrody ufundowane przez rodziców. Dziękujemy!
Recytacje to nasz konik! Jesteśmy dumni z koleżanek, które zdobyły laury podczas powiatowych eliminacji wojewódzkiej edycji konkursu. Marta Pszczoła wyrecytowała wyróżnienie, a Dominika Ołów tytuł MISTRZA i awans na eliminacje rejonowe w Starogardzie Gdańskim. Dziewczyny pracowały ciężko, ale opłacało się. Warto też pochwalić się udziałem Ani Muryn i Ani Gawlik w konkursie szkolnym. Obie dziewczyny nie dały plamy, a pani była z nich bardzo zadowolona!
Tym czasem trzymamy kciuki za Dominikę. TRZYMAJ SIĘ DOMCIA!


WIOSNA, ACH TO TY!
21 marca do naszej szkoły zawitała PANI WIOSNA. Wiosenne skrzaty z klasy 1d pod wodzą PANI WIOSNY ALDONY postanowiły tę wyjątkową porę roku powitać w godny sposób. Dla uczniów klas 0-3 oraz dzieci z człuchowskich przedszkoli przygotowały niezwykłe przedstawienie. Nie zapomniały też o rodzicach, którzy mogli podziwiać swoje pociechy podczas występów. Nie zabrakło kolorowych kwiatów, bocianów i wesołych żabek. Dzięki nim w całej szkole zrobiło się kolorowo i bardzo wiosennie. Cała 1 d bardzo się napracowała. GRATULUJEMY POMYSŁU!


Zobacz więcej >>>>

Mistrzostwa Powiatu Człuchowskiego w Mini Piłce Koszykowej
W Debrznie, drużyna chłopców reprezentująca Naszą Szkołę, zdobyła Mistrzostwo Powiatu w Mini Piłce Koszykowej. Skład zespołu: K. Kowalik, T. Biernikowicz, F. Szamocki, F. Piechowski, B. Ciborowski, K. Kiedrowicz, K. Rojek, P. Homme,  A. Tchorzewski, F. Szwałek, Sz. Dopadło.



"ZABYTKOWO I KLOCKOWO! - KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JAKUBA W CZŁUCHOWIE" - WARSZTATY ARCHITEKTURY SAKRALNEJ MIASTA CZŁUCHÓW DLA DZIECI
W ramach rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej przez Gminę Miejską Człuchów w dniu  12 marca br. Fundacja F-XXI przeprowadziła  dla dzieci  - uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie warsztaty z klocków Lego  "ZABYTKOWO I KLOCKOWO! - KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JAKUBA W CZŁUCHOWIE" - WARSZTATY ARCHITEKTURY SAKRALNEJ MIASTA CZŁUCHÓW DLA DZIECI. Zaprezentowana nowoczesna forma edukacji regionalnej przyczyni się do wzrostu świadomości w obszarze dziedzictwa kulturowego wśród młodego pokolenia mieszkańców Gminy Miejskiej Człuchów.
Zabytki sakralne są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego każdej społeczności lokalnej stanowiąc świadectwo minionych epok bądź zdarzeń, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Na obszarze Gminy Człuchów znajduje się wiele kościołów z różnych okresów historycznych oraz reprezentujących odmienne style architektoniczne. Odgrywając znaczącą rolę w kształtowaniu tradycji i kultury lokalnej tworzą bogate dziedzictwo kulturowe subregionu warszawskiego zachodniego. Zabytki sakralne, stanowiąc element wspólnej historii, mają pozytywny wpływ na rozwój społeczności lokalnych. Dlatego warto je chronić, warto je znać! 
     
Fundacja F-XXI dziękuje za pomoc i przychylność Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie.

Zadanie "ZABYTKOWO I KLOCKOWO! - KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JAKUBA W CZŁUCHOWIE" - WARSZTATY ARCHITEKTURY SAKRALNEJ MIASTA CZŁUCHÓW DLA DZIECI było współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Człuchów.


Dzień Irlandzki
16 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Irlandzki. Z tej okazji uczniowie klas IV-VI mogli uczestniczyć w przygotowanych dla nich konkurencjach. Na wstępie wszyscy obejrzeli prezentację dotyczącą Irlandii. Uczestnicy rozwiązywali quizy i brali udział w podchodach w poszukiwaniu trójlistnej koniczyny. Dzięki pomocy pań instruktorek ze Szkółki Tanecznej Fantazja uczniowie nauczyli się tańca irlandzkiego. Młodsze klasy wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Symbole Irlandii”. W rywalizacji klas starszych miejsce pierwsze zajęli przedstawiciele klas czwartych w składzie: Tomasz Homme (4a), Maria Babińska (4b), Mateusz Pacuła (4c), Nikola Miluszkiewicz (4d), Michalina Ochendal (4e) oraz Marcel Szukaj (4f). Klasy piąte i szóste zajęły miejsce drugie ex aequo, a ich przedstawicielami byli Antonina Szukiełojć i Kamila Jamrowska (5a), Agata Wojtaszczyk (5b), Alicja Klekocińska (5c), Krystian Sobański (5e), Hanna Kania (6a), Samuel Jankiewicz i Wiktor Staszczyk (6b), Mateusz Żółtek i Adrian Tchorzewski (6c) oraz Martyna Michałowska (6d).
Jury przyznało następujące nagrody w konkursie plastycznym klas I-III:
I miejsce- Zuzanna Birosz i Lena Szeliga kl. 1c
II miejsce- Ksawery Jankiewicz kl. 2c
III miejsce- Jakub Kęska oraz Zofia Zakrzewska (3b) i Hanna Zakrzewska (1c)
W kategorii 3D miejsce pierwsze zajęli Hubert (1c) i Dominik (3b)  Minkowscy a miejsce drugie Maja Przysiężna (3a). Wyróżnienia otrzymali: Agata Orłowska (2a), Nikola Makówka (1c) , Oliwia Kalińska (2c), Joanna Malmon (3b), Mateusz Bojarski (3c), Paweł Michalski (3c), Kacper Prope (1a)
Gratulujemy!




10.03.2018r. w Tczewie odbyły się Mistrzostwa Okręgu w Indywidualnych Biegach Przełajowych
Świetnie zaprezentował się Cezary Kumiszcza z klasy 7a zajmując I miejsce.
Dobre IX miejsce wywalczyła Natalia Żmuda-Trzebiatowska również z 7a.
W zawodach wystartowali również:
Marta Chmurzyńska 5c
Maria Zielnik 4b
Patrycja Jażdżewska 4b
Damian Zblewski 6d
Nikola Ernstmajer 5c
Alicja Klekocińska 5c
Gratuluję!
Zachęcam wszystkich chętnych do udziału w treningach lekkoatletów.
Beata Bodziak



KONKURS RECYTATORSKI KLAS 1-3
W tym roku  9 marca dla wszystkich recytatorów z klas 1-3 przebiegał pod znakiem Szkolnego Etapu Konkursu Recytatorskiego. Jak co roku zmagania małych recytatorów odbyły się na najwyższym poziomie. Fantastyczny repertuar, niezwykłe wykonanie i ... te emocje! Udzieliły się każdemu, kto mógł wysłuchać i zobaczyć młodych artystów. To niezwykłe, że właśnie w naszej szkole po raz kolejny mogliśmy podziwiać tak wiele talentów. Komisja w składzie: pani Anna Suchańska, prekursorka konkursów recytatorskich w naszej szkole, pani dyrektor Teresa Budnick oraz nauczycielka języka polskiego – Krystyna Dębska miały nie lada orzech do zgryzienia. Dzieciaki były fantastyczne i trudno było wybrać tych, którzy będą reprezentować szkołę podczas eliminacji powiatowych. Wszyscy uczestnicy konkursu pokazali, że stać ich na wiele, ale komisja musiała dokonać wyboru reprezentantów naszej szkoły. Do kolejnego etapu przeszli:
W klasach pierwszych:
- Lena Pujanek
- Anna Andrzejewka
- Zuzanna Wielandt
- Kaja Stanke
- Bianka Gryka
W klasach drugich:
- Jan Ponikowski
- Bianka Dalka
W klasach trzecich:
- Zofia Michalec
- Dominika Ołów
- Maciej Holc
- Amielia Garstka
- Marta Pszczoła
Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Pani Beacie Kasperowicz oraz pani Jolancie Szybajło dziękujemy za profesjonalne przygotowanie kokursu. To było fantastyczne spotkanie z polską poezją dziecięcą! Rodzicom dziękujemy za wsparcie i towarzyszenie swoim pociechom podczas występów!



Zobacz więcej >>>>

DO KWIACIARNI MARZEC POBIEGŁ
kupić kwiat na święto kobiet...A razem z marcem pobiegli nasi mali mężczyźni, oczywiście w towarzystwie Pani Anitki, która gustownie pomogła chłopcom w przygotowaniu niespodzianki. Dostałyśmy pięknie zapakowane prezenty i słodką laurkę na pamiątkę. STRZAŁ W DZIESIATKĘ! Były takie same zestawy i piękne bukiety kwiatów dla Pań. Popłynęło chóralne „Sto lat” i serdeczne życzenia. Jednak niespodziankom nie było końca! Nasi Panowie byli tego dnia bardzo hojni i przygotowali się też indywidualnie. Dostałyśmy czekoladki, batoniki i lizaki. Bez dwóch zdań mamy chłopaków NA MEDAL!




MISTRZ PĘDZLA II ETAP
    1 marca odbył się II etap konkursu plastycznego dla najmłodszych o tytuł Mistrza Pędzla. Uczniowie tym razem musieli się przenieść w świat swojej fantazji. Prace dziecięce były ciekawe, pomysłowe i różnobarwne. Gratulujemy i życzymy powodzenia w ostatnim etapie.



WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
O tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą sieć Internetowa, dlaczego należy wyłączać telefon w ciągu dnia, a przede wszystkim podczas snu i dlaczego kontakty "face to face" z rówieśnikami odgrywają ważną rolę w życiu człowieka, uczniowie rozmawiali podczas warsztatów profilaktycznych z panią psycholog Joanną Dunajewską. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, które pozwoliły rozluźnić atmosferę, żeby następnie przejść do rzeczy ważnych i istotnych. To był dobrze spożytkowany czas!


Pięć osób w finale Konkursu Biblijnego

27 lutego w Chojnicach odbył się etap rejonowy Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Braterstwo w Biblii”. Pięć osób z naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu finałowego. Są to:

  1. Krzysztof Sowa, 5d

  2. Wiktoria Kowcun, 6c

  3. Jakub Chajzler, 7c

  4. Kinga Szmelter, 7d

  5. Katarzyna Wołujewicz, 7d

Etap finałowy zostanie zorganizowany 21 kwietnia w Chojnicach.

Nauczycielami przygotowującymi uczniów do konkursu są: s. Kornela i Robert Kozłowski.

Gratulujemy!


Recytatorzy na scenie

7 marca 2018 odbył się szkolny etap XXXV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej dla uczniów klas 4-6. Recytacja wcale nie jest łatwą sztuką, trzeba przekazać słuchaczowi nie tylko treść utworu, ale i nasze emocje. Niejednokrotnie należy pokonać swoją tremę przed publicznymi występami i przykuć uwagę słuchaczy, zaintrygować ich i zaciekawić. Uczestnicy naszego konkursu doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Z ponad 20 uczestników komisja w składzie p. O. Łącka, p. J. Gawin oraz p. B. Kubiak-Jażdżewska wyłoniły 9 osób, które reprezentować będą szkołę w eliminacjach powiatowych. Oto zwycięzcy wyłonieni przez komisję:
Ewa Miszczuk 5b
Maria Zielnik 4b
Wiktor Adaszewski 4f
Jakub Rutkowski 6a
Krzysztof Sowa 5d
Karolina Kubiak 4f
Mikołaj Skrzypczak 4f
Oliwier Król 4b
Iga Bondarenko 6a
Nagrodę publiczności zdobyła Antonina Szukiełojć 5a.
Gratulujemy!



Mistrz Rachunku klas IV
Niedawno odbył się szkolny etap konkursu Mistrz Rachunku klas IV, którego organizatorkami były nauczycielki matematyki Astryda Baprawska i Agnieszka Kreft.  W konkursie wzięło udział  23 uczniów, którzy otrzymali najwyższą ilość punktów w etapie klasowym. Uczniowie ci mieli do rozwiązania w czasie 30 minut pięćdziesiąt przykładów. O zajętym miejscu decydowała ilość zdobytych punktów i czas.
Wyniki:
I miejsce Piotr Warda klasa 4b
II miejsce Jakub Rafalski klasa 4d
III miejsce Zuzanna Dalka klasa 4e
                    Maciej Szulc klasa 4c
Wszyscy  uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.



Dzień otwarty dla przyszłych pierwszoklasistów  
SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ ZIELONEGO LASU
W sobotę w naszej szkole miało miejsce SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ ZIELONEGO LASU. Gośćmi leśnej rodziny byli przyszli pierwszoklasiści i ich rodzice. Przywitały ich fantastyczne BIEDRONKI pod wodzą pani Beaty Kasperowicz oraz zespół FORTE pani Janiny Młodożeniec. Dyrektor szkoły – pani Jadwiga Suchacka oficjalnie otworzyła spotkanie, no i się zaczęło...
Aby wprowadzić wszystkich w doskonały nastrój, na scenę wkroczyły KRASNOLUDKI wraz z panią Dianą Trelą, a za nimi rodzina SMERFÓW z główną smerfetką – panią Aldoną Pigońską. Potem z uśmiechem na ustach dzieci rozpoczęły zwiedzanie ZIELONEGO LASU. Oj, było co zwiedzać!
Na POLANIE SOWY MĄDREJ GŁOWY nasi goście mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując różne zagadki. W KRAINIE ELFÓW na chwilę zamieniły się w znawców języka angielskiego. Po ciężkiej pracy zajrzały na POLANĘ PASIBRZUCHÓW, aby trochę podjeść. Oczywiście same musiały przygotować sobie deser. Teraz mogły udać się na POLANĘ CZERWONEGO KAPTURKA i pochwalić się swoją sprawnością fizyczną. Przy okazji poznały zwierzęta zamieszkujące nasze lasy. W SZKÓŁCE LEŚNEJ pod mikroskopem oglądały drobne elementy ściółki leśnej, pracowały również z tabletami. Na POLANIE BIEDRONKI wykorzystały swoje umiejętności manualne, tworząc własne małe biedroneczki. W tym czasie rodzice obejrzeli prezentację pokazującą działalność naszej szkoły na wielu płaszczyznach. Wraz z panią Dyrektor, która odpowiadała na wszystkie pytania, zwiedzili budynek szkoły. Nie zabrakło też małego poczęstunku. TO BYŁ BARDZO UDANY DZIEŃ!


Zobacz więcej >>>>>

ŻYWA LEKCJA Z HISTORII SZTUKI
2 marca, klasy 6a i 6d uczestniczyły w niezwykle interesującej żywej lekcji historii sztuki połączonej z warsztatami. Lekcję przygotowała pani Hanna Kiedrowska, która zadbała o każdy szczegół przygotowanej przez siebie lekcji. Niesamowita sceneria oraz muzyka na żywo, o którą zadbał pan Andrzej Zieliński, wprowadziła wszystkich w świat średniowiecznej sztuki. Główny temat to SZTUKA W CZASOPRZESTRZENI, ale na pierwszych zajęciach skupiliśmy się na sztuce średniowiecznej do czasów gotyckich. Oprócz bardzo ciekawej prezentacji uczniowie mogli spróbować swoich sił w części warsztatowej. Wybrani „skrybowie” kopiowali lub tworzyli własne miniatury, korzystając z wzorów pokazanych przez prowadzącą. Bardzo się zdziwili, kiedy okazało się, że mimo wszystko łatwiej jest tworzyć miniatury za pomocą ołówka czy kredki niż tablicy interaktywnej. Trochę problemów sprawiło rysowanie gęsim piórem, ale Maja Borek i Damian Zblewski z klasy 6d doskonale sobie poradzili. Hania i Kacper z 6a też dali radę. To była bardzo pouczająca lekcja. CZEKAMY NA KOLEJNE!



Z wizytą w Urzędzie Miejskim
27 lutego z okazji 73 rocznicy powrotu Człuchowa do macierzy klasa 3a wraz z paniami udała się z wizytą do Urzędu Miejskiego w Człuchowie. Przewodnikiem wycieczki po budynku był burmistrz Ryszard Szybajło. Dzięki uprzejmości p. Justyny Muryn, która udostępniła materiały związane z miastem, udało się nam stworzyć wystawę o Człuchowie. Za co serdecznie dziękujemy!!!



Zbiórka karmy wolontariatu
Niedawno odbyła się zbiórka karmy dla podopiecznych Schroniska w Celestynowie z inicjatywy MKW-u a przeprowadzona we współpracy z p. O. Łącką.  W ciągu całego miesiąca mogliście przynosić karmę,  przysmaki, ubranka, miski,  smycze,  legowiska. Po raz kolejny pokazaliście, że los bezdomnych zwierząt nie jest Wam obojętny.  Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać ponad 100 kg karmy dla psów, kotów i ptaków,  legowiska,  ubranka,  miski. Po konsultacji z dyrektorem ze Schroniska w Celestynowie,  wszystkie dary przekazaliśmy bezdomniakom ze Schroniska w Pasłęku oraz OTOZ - owi w Człuchowie. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom,  którzy wsparli naszą akcję oraz panu M.  Lisieckiemu z Drukarni Wybrzeże za przygotowanie plakatów  - p. K. Kęska, p. A. Szeliga i p. O. Łącka



My w kosmosie
To był bardzo ciekawy tydzień ! Uczniowie 1a realizowali  tematykę dotyczącą kosmosu.  Zgłębiali  podstawowe informacje związane z ruchami Ziemi, poznali  odpowiedź na pytanie, dlaczego mamy cztery pory roku, skąd bierze się dzień i noc oraz jak zmienia się niebo w ciągu roku. Pierwszaki mieli okazję poznać historię podboju kosmosu przez człowieka oraz ogromną rolę Mikołaja Kopernika w rozwoju astronomii. Niektórzy nawet , ambitnie postanowili nauczyć się nazw planet Układu Słonecznego! Dzięki zajęciom wszyscy zamarzyli, aby  odbyć lot w kosmos lądując na obcej planecie. Chcąc zrealizować swoje marzenia   zbudowali rakiety  tworząc wystawę   „nie z tej Ziemi”.



Mój Wszechświat
Bycie kreatywnym, to nie tylko zabawa, to również poszukiwanie odpowiedzi na ważne pytania. Czym jest śmierć? Jakie jest moje miejsce we Wszechświecie? Kim jestem? Chociaż podobno najciekawsze pytania pozostają pytaniami. Takimi filozoficznymi zagadnieniami zajmowaliśmy się na ostatnich zajęciach, rozmawialiśmy, zastanawialiśmy się, poszukiwaliśmy. I tworzyliśmy własne Galaktyki.



Pleciemy.... ekologicznie!
Podobno można pleść głupstwa lub pleść trzy po trzy, jednak nie takim pleceniem zajmowaliśmy się na ostatnich zajęciach dla kreatywnych. Zmierzyliśmy się z prawdziwym plecionkarstwem. No...może prawie prawdziwym, bo jako miłośnicy ekologii podjęliśmy próby stworzenia wikliny papierowej. Początki (jak to początki) były trudne, bowiem nie jest łatwo przekształcić starą gazetę w "wiklinową" witkę. Jednak jesteśmy wytrwali, zdolni, pełni zapału i w końcu uwieńczyliśmy nasze trudy sukcesem. Już mamy głowy pełne pomysłów, co będziemy wyplatać!


Drużynowe Biegi Przełajowe – 27.03.2018 r.
Powołuję do Reprezentacji Szkoły Podstawowej nr1 następujących uczniów, równocześnie zachęcam do przygotowań, które odbywają się:
wtorek 16.00-17.30 OSiR
środa 15.30-17.00 SP1
piątek 15.30-17.00 SP1
sobota 10.00-11.30 OSiR

Dziewczęta 2007 i młodsze
Maria Zielnik 4b
Agata Bogdańska 4c
Patrycja Jażdżewska 4b
Magdalena Woźniak 4e
Joanna Malmon 3b
Maja Przysiężna 3a
Martyna Czarna 4a
Zuzanna Królak 4a
Chłopcy 2007 i młodsi
Jakub Kreft 4c
Maciej Szulc 4c
Kewin Jażdżewski 4e
Wojciech Nawacki 4d
Wiktor Adaszewski 4f
Antoni Figurski 3e
Oskar Jażdżewski 3d
Antoni Banaszak 3e
Dziewczęta 2005-2006
Otylia Możuch 6c
Marta Chmurzyńska 5c
Zofia Górka 5d
Natalia Żmuda-Trzebiatowska 7a
Nikola Ernstmajer 5c
Natalia Mayer 5a
Nikola Kerzschk 7a
Michalina Jarkiewicz 7b
Chłopcy 2005-2006
Cezary Kumiszcza 7a
Hubert Szymczyk 7b
Brajan Jażdżewski 6d
Mateusz Malmon 5d
Jakub Dziamski 6d
Tobiasz Biernikowicz 6a
Jakub Kołodziejski 7a
Marcin Kujaszewski 6d
Damian Zblewski 6d
Beata Bodziak

Miasto okiem dzieci
22 lutego 2018r. w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny klas I-III  „ Człuchów moje miasto".
W konkurencji wzięło udział 36 utalentowanych plastycznie uczniów. Przedstawiciele klas pierwszych wykonali rysunek, a klasy drugie i trzecie malowały farbami ciekawe miejsca naszego miasta. Najczęściej tematyką plastycznych prac był człuchowski zamek. Uczniowie dostrzegli  też urok architektury miasta oraz piękno rewitalizowanego parku.
Komisja oceniająca prace wyłoniła laureatów, oto oni:
klasy pierwsze: I m. - Hanna Zakrzewska kl. I c, II m. - Radosław Szostak kl. I b, III m. - Zuzanna Wielandt kl. I d oraz Kacper Ciepliński kl. I c;
klasy drugie: I m. - Hanna Meyer kl. II c, II m. - Małgorzata Linek kl. II b,   III m. - Agata Orłowska kl. II a;
klasy trzecie: I m. - Kinga Żabińska kl. III b,   II m. - Julia Kril, III m. - Antoni Figurski kl. III e.
 Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i zaangażowanie.





wrzesień  październik  listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiec

Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2015/2016
Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2013/2014

Ofiacjalna strona miasta Człuchów