Menu:

AKTUALNOŚCI - LUTY 2014

Klasowy konkurs ortograficzny w 3c
Na 120 wyrazów zero błędów Amelia Knut i Szymon Kowalczyk


Trznadel wśród przyjaciół

W lutym 2014 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas „O – VI” pt. „Trznadel wśród przyjaciół”. Wyłoniono też laureatów konkursu graficznego na logo naszej szkoły, biorącej udział w Programie Aktywnej Edukacji Ekologicznej „Rok Trznadla”.

Komisja w składzie:
•    Janusz Zigmanski
•    Joanna Bondarenko
•    Hanna Kiedrowska
•    Wojciech Borowicz
•    Zbigniew Śmiechowski
Wyłoniła następujących zwycięzców:
W klasach I:
I m. – Hubert Krasienkiewicz 1c, Hanna Podlaszewska 1b
II m. – Krzysztof Sowa 1d, Maciej Prondziński 1c
III m – Nikola Ernstmajer 1c
W klasach II:
I m. – Zofia Majoch 2a
II m. – Iga Bondarenko 2a, Laura Buczma 2b
III m –  Piotr Kilkiewicz 2c
W klasach III:
I m. – Julia Żak 3f
II m. – Zuzanna Ponikowska 3f
III m – Aleksandra Dedo 3e
W formie przestrzennej:
I m. – Julia Jeszka kl. 3b
II m. –Natalia Żmuda – Trzebiatowska – kl. 3a
III m – Weronika Górska – kl. 3f

W klasach IV – VI:
I m. – Bartosz Tarlach 5b
II m. – Marta Ernstmajer 4e
III m – Kinga Getter 6e, Oskar Staszewski 4c
Na logo trznadla komisja wybrała pracę Wiktorii Kolwalik z klasy 6e. Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Paweł Geras 6d i Michał Wójcik 6b. Akcję wspierają – Koło Łowieckie „Darzbór” i Nadleśnictwo Człuchów.Z WIZYTĄ W SKLEPIE
 Zerówkowicze z grupy 0-2 "Borowiki" korzystając z pięknej pogody, wybrali się do pobliskiego sklepu spożywczego.   W trakcie pobytu w sklepie pani ekspedientka zapoznała przedszkolaków zarówno ze swoją pracą, jak i z produktami sprzedawanymi w sklepie. Dzieci uczyły się również właściwego zachowania się w sklepie.Na pożegnanie otrzymały od pani ekspedientki kolorowe balony, co było bardzo miłym zakończeniem naszej wycieczki.Wycieczka do sklepu wzbudziła w dzieciach zainteresowanie otoczeniem, w którym się znalazły, uczyła również szacunku do pracy ludzi innych zawodów.


Wycieczkę zorganizowały Iwona Bicz i Anna Bukowska.


W bibliotece
Muchomorkowe mole książkowe :)
28.02.2014 dzieci z grupy 01- Muchomorki wybrały się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wyjście to miało na celu: kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie nawyków u dzieci korzystania ze zbiorów Biblioteki,poznanie pracy bibliotekarza, stworzenie przyjaznej i serdecznej atmosfery podczas pierwszych kontaktów z Biblioteką.
 Dzieci wysłuchały informacji na temat Biblioteki, korzystania z jej księgozbioru oraz zasad poszanowania książek. Mogły pooglądać książeczki, zagrać w gry, a także podziwiać prace plastyczne czytelników. Okazało się, że w Bibliotece można nie tylko wypożyczać książki, ale także świetnie się bawić.
Na pożegnanie dzieci otrzymały zakładki do książek.
Mariola Dyl i Anna BukowskaKLASOWE MOTYLE
„KLASOWE MOTYLE” – pod takim tytułem odbył się klasowy konkurs recytatorski klasy 1d. Uczniowie prezentowali swoje ulubione wiersze. Największym powodzeniem cieszyły się wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy m.in.„Okulary” , „Na straganie”, „Dyzio Marzyciel”. Nie zabrakło też utworów mniej znanych autorów. Klasowa publiczność doceniła występy kolegów i koleżanek brawami. Teraz „Klasowe Motylki” spróbują swych sił na szczeblu szkolnym.Sześciolatki z wizytą w szkole
Dnia 28 lutego w naszej szkole odbył się Turniej sportowy pod hasłem „Mali człuchowianie na start”.
Miejscem rozgrywek sportowych była sala gimnastyczna w tutejszej szkole. W turnieju  uczestniczyli zaproszeni goście – grupa sześciolatków „Leśne ludki” z Przedszkola Jacka i Agatki. W turnieju brały udział cztery 8-osobowe drużyny z przedszkola i zawodnicy rezerwowi  z  poszczególnych klas pierwszych. Podczas zawodów nad szybkim jego przebiegiem (rozkładanie i sprzątanie sprzętu sportowego) czuwali uczniowie z klas 3.
Dla uczestników startujących w zawodach przygotowano wyścigi rzędów z elementami biegu, skoku, rzutu, chodu, czworakowania. Nazwy konkurencji nawiązywały do charakterystycznych miejsc, obiektów, budynków miasta Człuchowa np.: budowanie wieży, wizyta u burmistrza, spacer brzegiem jezior, przejażdżka ulicami, zdobywanie herbu człuchowskiego, tor przeszkód na placu zabaw……
Zawody sportowe  były okazją do żartów, śmiechu i zabawy. Każdy z uczestników „Mali człuchowianie na start” wrócił do domu z pamiątkowym dyplomem, balonem oraz słodką nagrodą ufundowaną przez Radę Rodziców.Więcej zdjęć >>>>

W 3 c tłusto i słodko


Słodki Dzień
Wiadomo nie od dziś, że dzieci uwielbiają słodycze, Tłusty Czwartek to czas, w którym każdy łakomczuszek może objadać się słodkościami zupełnie bezkarnie. Grupa 0-1 "Muchomorki" podobnie jak wszyscy uczniowie ( i nauczyciele:)) naszej szkoły solidnie świętowała ten SŁODKI DZIEŃ:)
Mariola Dyl i Anna BukowskaTłusty czwartek

Uczniowie z klasy 1C poznali zwyczaje obchodzenia TŁUSTEGO CZWARTKU. Wspólnie zajadali się pysznymi pączkami.


Umiemy już czytać !

 27 lutego uczniowie klasy 1a wstąpili w szeregi czytelników szkolnej biblioteki. Podczas lekcji bibliotecznej dzieci miały  okazję zapoznać się z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania książek.  Wszyscy jednogłośnie obiecali, że systematycznie będą korzystać z bogatego księgozbioru, aby w ten sposób doskonalić technikę czytania i wzbogacać swoją wiedzę. Na koniec, pierwszaki musiały podjąć bardzo trudną decyzję - Jaką książkę wypożyczyć do domu?Dziedzictwo kulturowe Człuchowa
CZŁUCHÓW TO MOJE MIASTO RODZINNE
NIE ZAMIENIĘ GO NA INNE!
MOJE MIASTO CZŁUCHÓW DO ŁADNYCH NALEŻY
NAD JEZIOREM PIĘKNYM LEŻY!

Od lutego 2004 roku realizowany jest w klasach nauczania zintegrowanego autorski program regionalny „Dziedzictwo kulturowe Człuchowa”. W programie regionalnym uwzględnione zostały zagadnienia związane z rozwijaniem emocjonalnej więzi z miejscem zamieszkania poprzez poznanie historii miasta, jego zabytków, tradycji, osobowości przyrodniczych oraz poznania nazwisk sławnych ludzi wywodzących się z naszego regionu. Ważnym elementem realizacji programu jest budzenie w uczniach przywiązania, dumy i troski o miejsce zamieszkania.                                                                                     
27 lutego 2014r. uczniowie klasy 1C, z okazji 69 rocznicy wyzwolenia Człuchowa, słuchali informacji o mieście. Zapoznali się z legendami, herbem, zabytkami, najważniejszymi instytucjami, władzami miasta. Szukali na mapie naszego miasta. Cech charakterystycznych krajobrazu, jeziora otaczające miasto. Oglądali filmy, slajdy, albumy opowiadające o historii i teraźniejszości Człuchowa. Pisanie krótkich zdań.


Nauka pływania dla klas III
Miejskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Szkołą Podstawową nr 1 organizuje dla uczniów klas III SP1 naukę pływania. Zajęcia odbywać się będą na Basenie Sportowym w Człuchowie po zajęciach lekcyjnych. Prowadzić je będą nauczyciele wychowania fizycznego. Zajęcia odbywać się będą od 10 marca do 8 czerwca 2014r. w grupie max. 15 osób. Dziecko które w danym dniu będzie miało zajęcia z pływania musi posiadać strój kąpielowy, klapki, ręcznik mydło. Dzieci po skończonych zajęciach lekcyjnych pod opieką nauczyciela udadzą się na basen. Po zakończonych zajęciach dzieci będzie można odebrać z basenu lub za zgodą pisemną rodziców dziecko będzie mogło samodzielnie powrócić do domu.
Klasa III a – piątek                   14:35 – 16:05
Klasa III b – czwartek               13:40 – 15:10
Klasa III c – wtorek                  12:40 – 14:10
Klasa III d – piątek                   13:40 – 15:10
Klasa III e – środa                   12:40 – 14:10
Klasa III f – poniedziałek         12:40 – 14:10
Klasa III g – piątek                  13:40 – 15:10Z wizytą u burmistrza

21 lutego 2014r. klasa II c zainspirowana treścią lektury M. Kruger pt. „Karolcia” odwiedziła nasz człuchowski Urząd Miasta. Podczas tej wycieczki uczniowie spotkali się z panem Burmistrzem Ryszardem Szybajło, któremu zadali ważne pytania dotyczące naszego miasta, zapoznali się z salami obrad radnych, zwiedzili podziemne archiwa urzędu, w których znajdują się nawet pięćdziesięcioletnie dokumenty związane z naszym miastem. Najweselej wspominają wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie zapoznali się z ceremoniałem zaślubin młodej pary.


MISTRZ RACHUNKÓW

21 lutego 2014 roku odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny kl.IV "Mistrz Rachunków". W konkursie uczestniczyło po trzech uczniów ze szkół: SP1 w Człuchowie, SP w Wierzchowie, SP w Polnicy, SP w Stołcznie i SP w Rychnowach. Celem konkursu było: popularyzowanie matematyki, doskonalenie umiejętności szybkiego liczenia, wyłonienie talentów matematycznych.
I m - Marcin Kiedrowski kl.4d - SP1 Człuchów
II m - Noemi Jankiewicz kl.4e - SP1 Człuchów
III m - Jakub Bill - SP1 Człuchów


INTEGRACJA  TO   TY   I   JA
          20 i 21 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas I-III pod hasłem „ Mój przyjaciel jest inwalidą”. Podczas zajęć realizowano jeden z obszarów programu „Bezpieczna szkoła”, który nasza placówka realizuje w bieżącym roku szkolnym. Uczniowie  mieli okazje zapoznać się z rodzajami niepełnosprawności. Wiele uwagi poświecono problemowi dyskryminowania osób niepełnosprawnych i zaprezentowania problemów z jakimi niepełnosprawni borykają się na co dzień. Uczniów zapoznano także z istotą integracji oraz sposobami jej funkcjonowania w naszej szkole. Dzieci brały udział w dyskusji dotyczącej sposobów niesienia pomocy niepełnosprawnym kolegom, układały hasła oraz tematyczne puzzle. Szczególnym akcentem była obecność niepełnosprawnych gości. Jednym z nich była Angelika – absolwentka pierwszej klasy integracyjnej w naszej szkole. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczniowie wykonali prace plastyczne , które można podziwiać na korytarzu szkolnym.                                               
                 Mamy nadzieję, że poprzez tego typu zajęcia uczniowie zrozumieli, że każda osoba dotknięta niepełnosprawnością, jest  pełnowartościowym człowiekiem.więcej zdjęć >>>>

Warsztaty dla klas III  "Mój przyjaciel jest inwalidą" przygotowane przez Aldonę Pigońską i Katarzynę Krawczyk-Pokrzywińską.


Moja rodzina
W lutym 2014 roku zostały rozstrzygnięte konkursy szkolne " Moja rodzina" dla klas czwartych i "Pamiątka rodzinna" dla klas piątych i szóstych. Oto laureaci tych konkursów Julia Sztuczka, Zuzanna Kłos, Paulina Kasak, Klaudia Rumińska, Kinga Staszewska, Judyta Członka, Marta Ernstmajer, Natalia Szott, Natalia Nickowska, Julia Lenża, Karol Dobek, Michał Wójcik, Agata Puszcz.Całuśne walentynki w 3cWalentynki  Ia i IIa
Tegoroczne Walentynki klasy integracyjne I a i II a spędziły w wyjątkowej atmosferze. Dziesiątki czerwonych serduszek, które pojawiły się w klasie, stworzyły niepowtarzalny klimat. Nikomu nie zabrakło nastroju do przygotowania miłej niespodzianki dla wyjątkowej osoby. Nie zabrakło słodkości od rodziców, a podczas zajęć powstały walentynkowe upominki dla mamy i taty, a także ulubionej koleżanki lub kolegi z klasy. Były akty szarmancji i taniec w parach. Wyszło też na jaw, że niektórzy mają w klasie swoją sympatię. To jednak pozostanie naszą słodką tajemnicą!


więcej zdjęć >>>>


Międzyszkolny konkurs matematyczny "Czar Par"
21 lutego 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Człuchowie odbył się miedzyszkolny konkurs matematyczny "Czar Par". W konkursie uczestniczyli uczniowie klas piątych z SP1 w Człuchowie, SP w  Polnicy, SP w Wierzchowa, SP w  Stołcznie i SP w Rychnowach. Uczniowie rywalizowali w zespołach dwuosobowych. Łącznie w konkursie uczestniczyło 10 zespołów.
I m - Jakub Homme,  Kajetan Ginter - SP1 Człuchów
II m - Mikołaj Bauch i Karol Dobbek - SP1 Człuchow
III m - Jarosław Gierszewski, Marta Berent - SP Wierzchowo


Człuchów moje miasto
18.02.2014 r. odbył się konkurs plastyczny dla I – III pt. „Człuchów moje miasto”. Uczniowie wykonywali prace różnymi technikami w zależności od grupy wiekowej.
Zwycięscy konkursu:
KLASY I
I msc. HANNA PODLASZEWSKA I B
II msc. KRZYSZTOF SOWA I D
III msc. OLIWIA SŁOMIŃSKA I E
KLASY II
I msc. MAJA SZMAGLIŃSKA II A
II msc. JULIA ŻUGAJ II C
III msc. ZOFIA MAJOCH II A i WIKTOR STASZCZYK II B
KLASY III
I msc. KLAUDIA ZAREMBA III D
II msc. MARTA BARANOWSKA III A
III msc. IGA JANKE III E
ORGANIZATORZY: Joanna Kujawa, Mariola Świercz, Marzena Pupel, Danuta Kaczmarska, Joanna Hapka


JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ SIĘ
W ubiegłą środę klasa 4c uczestniczyła w warsztatach dotyczących zdrowego odżywiania się. Podczas tych zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak planować posiłki, czego unikać w diecie, co zawierają ulubione przez dzieci słodycze i napoje. Oprócz wiedzy teoretycznej, którą przekazała Pani Hanna Szostakowska – lekarz medycyny, uczniowie zjedli przygotowane przez mamy zdrowe kanapki. Wszystkim dzieciom bardzo smakowały.


L.Rolewicz


WALENTYNKI w 1C
14.02.14r. w klasie 1C odbyły się klasowe WALENTYNKI. Wychowawczyni przygotowała zabawy, zadania, niespodzianki dla swoich uczniów. Wspólnie uczniowie wykonywali WALENTYNKI, poznali tradycje walentynkowe. Zostało otworzone PUDŁO WALENTYNKOWE, do którego cały tydzień wszyscy wrzucali wykonane przez siebie walentynki dla swoich kolegów i koleżanek. Bartek przygotował dla kolegów utwór, który zagrał na przyniesionym instrumencie. Dla koleżanek również przyniósł lizaki. Lizaki i serduszka wszyscy uczniowie otrzymali od wychowawczyni i pani Ani, która jest na praktyce w klasie 1C. Klasowe walentynki zakończyły wspólne tańce.


MISTRZ PĘDZLA
13.02.2014 r odbył się II etap konkursu plastycznego o tytuł „Mistrza Pędzla”. Uczniowie klas I –III wykonali prace plastyczne przedstawiające ptaka, którego elementem była odrysowana dłoń każdego dziecka. W zależności od grupy wiekowe stosowali różne techniki plastyczne. Przed uczniami jeszcze jeden etap, ostatni w tegorocznej edycji.

Organizatorzy: Maria Opar, Anna Mielewczyk, Krystyna Kassner, Danuta Tylingo, Joanna Hapka


DLA BABCI I DZIADKA
Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby, dlatego z okazji ich święta gr 0-1 Muchomorki przygotowała wiersze i piosenki dedykowane swoim ukochanym babciom i dziadkom. Odbyło się również kilka konkursów, w których dziadkowie i babcie mogli wykazać się znajomością ulubionych bajek dzieci, czy też popisać się umiejętnością wiązania kokard wnuczce. Babcie prześcigały się też w obieraniu jabłuszek na szarlotkę. Nie zabrakło tańców,  wzruszeń, braw i uścisków. To bezcenne i niezapomniane chwile dla
wszystkich.
Mariola Dyl I Anna Bukowska


Dzień Babci i Dziadka
„Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert).
 
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W dniu 13 lutego w grupie 0-2 "Borowiki" odbyła się właśnie uroczystość z tej okazji.Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, był również wspólny taniec razem z babcią i dziadkiem. Wspaniała, serdeczna atmosfera, która towarzyszyła temu spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu i bliższego poznania się. Na koniec dzieci zaprosiły swoich gości na poczęstunek w postaci pysznego tortu.. Dziękujemy serdecznie Gościom za liczne przybycie, Rodzicom za pomoc oraz Dzieciom za cudowne chwile.
Iwona Bicz i Anna Bukowska


Pszczółki i Motylki dla dziadków
Trochę spóźnione, ale szczere życzenia otrzymały babcie i dziadkowie uczniów z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Człuchowie. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, przy których nie jednej babci zakręciła się łza w oku. A dziadkowie z uśmiechem na ustach nagradzali wnuków gromkimi brawami.
Uczniowie grup „Pszczółki” i „Motylki” przedstawili także bardziej „nowoczesny” obraz dziadka, który dbając o swoją kondycje fizyczną „[…]sztangę, hantle dźwiga, ćwiczy brzuszki, robi pompki, wcale się nie miga”. Zaś babcia chcąc mu dorównać prezentuje najnowsze trendy mody „[…] Parasolka z falbankami, rękawiczki dwie do pary i buciki na obcasie babcia zawsze jest na czasie.”
Wiele emocji wzbudziły w dziadkach wnuki tańczące Polkę oraz Rock & roll` a. Pięknym podsumowaniem uroczystości było wręczenie babcią i dziadkom laurek oraz pamiątkowych zdjęć wnuków.
Uroczystość przygotowały wychowawcy oraz opiekunowie: Danuta Burak, Katarzyna Odalanowska oraz Diana Trela.


Bezpieczny internet
W dniach 7.02.-13.02.14r. w naszej szkole obchodzimy Tydzień  Bezpiecznego Internetu.  Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie plastycznym na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.  Prace konkursowe  zaprezentowane zostały w holu szkoły. W tym tygodniu  również wszyscy uczniowie mogą obejrzeć w szkolnej bibliotece wystawkę książek, filmów oraz innych publikacji poruszających problematykę bezpieczeństwa w sieci. Dodakowych informacji dostarczy Dekalog Bezpiecznego Internetu, który
również został przygotowany w bibliotece. Z kolei uczniowie klas I-III będą uczestniczyć w zajęciach poświęconych bezpiecznym stronom w Internecie.  W  świetlicy szkolnej przeprowadzone zostaną warsztaty mówiące o zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu.
Tydzień Bezpiecznego Internetu rozpocznie audycja radiowa przygotowana przez uczniów klas piątych.

BAL KARNAWAŁOWY
06.02.2014 w Miejskim Domu Kultury odbył się Bal Karnawałowy, w którym brały udział dzieci z wszystkich czterech grup zerowych naszej szkoły. Zabawa była wyśmienita. Panie wychowawczynie miały ogromny problem rozpoznać wśród przebierańców swoich podopiecznych. Odbył się pokaz strojów, zarówno dzieci jak i panie odtańczyły wesołą Lambadę i Macarenę. Zakończenie zabawy uwieńczył słodki poczęstunek.
Opiekunowie: Mariola Dyl, Danuta Burak, Katarzyna Odalanowska, Iwona Bicz, Anna Bukowska i Diana Trela.


Rada Rodziców
Posiedzenie Prezydium Rady Rodziców odbędzie się 3. marca 2014 roku o godz. 18.00 /sala 66/


Podczas ferii zimowych nie było czasu na nudę
Od 20 stycznia do 31 stycznia w godzinach od 9.00 do 13.30 w naszym mieście odbyły się ferie zimowe dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Człuchowie. Uczestniczyły w feriach dzieci w różnym przedziale wiekowym.  Dzieci w ciągu tych dwóch tygodni miło  i bezpiecznie mogły spędzić czas. Czekały na nich takie atrakcje jak:
- zajęcia kulinarne,
- zajęcia sportowe,
- wyjście na basen,
- wyjście na łyżwy,
- słodycze
- gry i zabawy na miękkiej świetlicy
- Konkurs plastyczny „Człuchów zimą”
Dzieci ze świetlicy szkolnej i Środowiskowego Ogniska Wychowawczego w czasie ferii dbały o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele nie byli głodni podczas mroźnej zimy. Dzieci z chęcią przyniosły nasiona zbóż, słonecznik, słoninę i udały się do karmnika, który znajduje się koło szkoły.
Anna Bukowska
Małgorzata Bukowska
Diana Trela


Na nartach biegowych


listopad  grudzień    luty  marzec  kwiecień  maj  czerwiecUwaga!!!
Wszystkie wcześniejsze wydarzenia dostępne są w dziale ARCHIWUM

Ofiacjalna strona miasta Człuchów