DZIAŁANIA EKOLOGICZNE w Szkole
Czy WIESZ, ŻE ...
» Aby wyprodukować 1 tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew.
» Jeden nieszczelny, lekko kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody. Nieszczelna spłuczka w WC powoduje wyciek w ciągu dnia około 720 litrów wody, a rocznie - 260 m sześciennych wody.
INNE Działania EKOLOGICZNE
DZIKA KACZKA WSRÓD PRZYJACIÓŁ ZIEMI
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie od lat podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska. Współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami ekologicznymi. W ramach wieloletniej i owocnej współpracy z Kołem Łowieckim „Darzbór” szkoła włączyła się do realizacji programu aktywnej edukacji ekologicznej „ Ożywić pola” powstałej z inicjatywy miesięcznika „Łowiec Polski”.
W związku z tym, że rok 2012 został ogłoszony „Rokiem kaczki” wzbogaciliśmy podejmowane dotąd działania o rozpowszechnianie i przybliżenie naszym uczniom wiedzy o kaczce krzyżówce. Przekazując wiadomości o krzyżówce wykorzystaliśmy różne formy działań i przekazu.
Jesienią 2012 r przeprowadziliśmy konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3.
Klasy I i II przedstawiły plastyczną interpretację wysłuchanego wiersza J. Brzechwy „Kaczka dziwaczka”. Klasy III obejrzały film przyrodniczy pt. „Tajemnice kniei”, na podstawie którego wykonały prace, ujmując w nich wygląd tej najpopularniejszej w Polsce kaczki oraz środowisko w którym żyje.
Satysfakcją szkoły, ale przede wszystkim pożytkiem dla środowiska jest prowadzona w naszej szkole ogólnoszkolna akcja zbiórki makulatury, która trwa od 2000 roku. Łącznie do tej pory zebraliśmy ponad 300 ton makulatury, uratowaliśmy 5000 drzew.
W październiku 2012 r., jak co roku obchodziliśmy Święto Drzewa. Było ono okazją do udziału w corocznej akcji „Drzewko za makulaturę”. Każdy, kto przyniósł 10 kg makulatury otrzymał sadzonkę drzewka ufundowaną przez Nadleśnictwo Człuchów. Zebraliśmy ponad 5 ton makulatury, rozdaliśmy ponad 500 sadzonek: między innymi buka, dębu, śliwy ałycza, jarzębiny, brzozy, lipy i modrzewia.
Część sadzonek w ramach akcji „Ożywić pola” została przeznaczona do zalesienia pól. Uczniowie nasze szkoły wspólnie z przedstawicielami koła łowieckiego „Darzbór” posadzili ponad 100 sadzonek młodych drzew.
Dbając również o mieszkańców lasu przeprowadziliśmy już X edycję corocznej akcji zbiórki kasztanów, żołędzi i buczyny. Tradycyjnie patronat nad akcją objęło Koło Łowieckie „Darzbór”. Jubileuszowa zbiórka okazała się rekordowa. Zebraliśmy 8413 kg darów jesieni dla leśnych zwierząt. Reprezentanci szkoły w okresie zimowym pod opieką myśliwych oraz leśników uczestniczyli w wysypywaniu karmy w paśnikach oraz zakładali kosze lęgowe dla dzikich kaczek.
Kaczka towarzyszyła nam również podczas cyklicznego turnieju wiedzowego „Pole i las żywi nas”. Turniej był podsumowaniem wiadomości i umiejętności uczniów zdobytych podczas wycieczek do Gospodarstwa Szkółkarskiego w Marysinie oraz zajęć szkolnych.
Stałym przerywnikiem podczas wykonywania turniejowych zadań był odgłos kaczki, który uczniowie bezbłędnie rozpoznawali. Drużyny były oceniane przez grono zaproszonych gości: zarząd Koła Łowieckiego „Darzbór” z przewodniczącym Zbigniewem Śmiechowskim na czele, przedstawiciela Nadleśnictwa Człuchów p. Daniela Knuta, przedstawicieli Urzędu Miasta Człuchów, p. Katarzynę Tukaj z „Łowca Polskiego” i dyrekcję szkoły. Dużą atrakcją tegorocznego turnieju była prezentacja instrumentów i sygnałów myśliwskich w wykonaniu p. Piotra Grzywacza – nauczyciela muzyki z Zespołu Szkół Leśnych z Tucholi.
Owoce swoich turniejowych zmagań w postaci albumów drużyny przekazały na pamiątkę przedstawicielom instytucji współpracujących z naszą szkołą. Komisja turniejowa wręczyła uczniom oraz klasom nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Człuchów i koło łowieckie. Spotkanie było też okazją do uświetnienia X - letniej współpracy i podsumowania akcji zbiórki kasztanów i żołędzi.
Dzika kaczka będzie towarzyszyła również naszym uczniom podczas powitania wiosny i obchodów Światowego Dnia Wody.
Copyright © Robert Kozłowski, Designed by Alpha Studio